bilgisayar delirdi:(

HPQ-User
25-08-2009, 14:29   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

alex sormuş:
anti malware ile guvenli modda bilgisarı tarattıktan sonra 4 tane trojan ve malware buldu bende onları sildim.windows\servic.exe dosyasında da trojan bulmustu.daha sonrahepsini sildim ancak ondan sonra bilgisayara antivirus kurmak istedim kuramadım.msn discover ikide bir hata veriyor.msn acık olmamasına ragmen.ingilizce turkce sozlugum vardı onuda artık acamıyorum..bu arada tune up 09 ile service.exe dosyasını geri donusturdum ama yine aynı hatayı veriyor bil....ne yapmam gerekli?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
xp core duo 2.0 ghz 1 gb ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.1.2) Gecko/20090729 Firefox/3.5.2 GTB5 (.NET CLR 3.5.30729)

TheToweler
25-08-2009, 14:39   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2009

Bence 3 Seçeneğin  Var

1.Bilgisayara Tekrar Sistem Geri Yükleme Yap Daha Eski Bir Zamana Geri Gönder.
2.Bilgisayara Format  At
3.Başlat>Çalıştır>msconfig>Başlangıç'a Tıkla Ordan Açılışta Çıkanları Kapat Öyle Dene Yada Hepsini Kapat

Umarım Yardımcı Olmuşumdur :D

teknohat
25-08-2009, 15:02   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2009

üye olup bi hata resmini falan koysan iyi olurdu
bu arada servic.exe bir çeşit virüsmüş sil gitsin yani

Son Düzenleme: teknohat ~ 25 Ağustos 2009 15:03
mukoc
25-08-2009, 15:13   |  #4  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2007


işte bu hatayı veriyor.

International Affairs
25-08-2009, 15:19   |  #5  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009
Alıntı: mukoc  
işte bu hatayı veriyor.
Bu hata Microsoft'un resmi sitesinden çözümlenmiştir çözüm aşağıda!
                                                Bu Bir Virüstür Win32/TrojanDropper.ErPack bu virüsü'dür.Ve hiçbir virüs programı bu virüsü tanımıyor Çözümü İçin Aşağıdakileri Buldum İnşallah İşine Yarar.

Genel Durma Hataları
Durma hatası ekranında da gösterilen aşağıdaki adımlar hatanın nedenini belirlemenize ve sorunu düzeltmenize yardımcı olur.

Genel Durma Hatalarında Sorun Giderme

1. Bilgisayarınız yeniden başlatın.


2. Yeni donanım veya yazılımın düzgün bir şekilde kurulmuş olduğundanemin olun. Her seferinde yeni donanım aygıtlarından birini çıkararakhatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin. Hata giderilmiş ise 3.adıma geçin.

Bu test sırasında hatalı olduğunu anladığınız donanımı değiştirin.Ayrıca, bilgisayar üreticileri tarafından verilen donanım tanılamayazılımını çalıştırmayı deneyin.

Eğer bu, yeni yüklenmiş bir donanım veya yazılım ise, üretici firma ileirtibat kurarak, Windows XP Professional için ihtiyacınız olabilecekherhangi bir güncelleştirme veya sürücünün olup olmadığını öğrenin.
3. Başlat'ı tıklayın ve sonra Yardım ve Destek'i tıklayın. Destek alınveya Windows XP haber gruplarından bilgi bulun'u tıklayın ("Yardımisteyin" seçeneğinin altında) ve sonra sol sütunda bulunanMicrosoft'tan yardım alın seçeneğini tıklayın.

4. Başlat'ı, Yardım ve Destek'i ve sonra Sorun Gidericilerin birlistesini görmek için Sorun çözme ("Bir Yardım konusu seçin"in altında)seçeneğini tıklayın.

5. Microsoft Donanım Uyumluluğu Listesi'ni (HCL) kontrol ederek tümdonanım ve sürücülerinizin Windows XP Professional ile uyumluolduğundan emin olun.

HCL'nin en güncel sürümünü görmek için Microsoft Web sitesi'ni ziyaret edin.

6. Yeni yüklenmiş tüm donanımı (RAM, bağdaştırıcılar, sabit diskler,modemler v.b.), sürücüleri ve yazılımı devre dışı bırakın veya kaldırın.

o Eğer Windows XP Professional'i başlatabiliyorsanız, OlayGörüntüleyicisi'ndeki Sistem Günlüğü'nü kontrol ederek, soruna nedenolan aygıt veya sürücüyü belirlemenize yardımcı olabilecek diğer hatamesajlarına bakın. Sistem Günlüğü'nü görmek için Başlat'ı ve sonraDenetim Masası'nı tıklayın. Performans ve Bakım'ı tıklayın ve sonraYönetimsel Araçlar'ı tıklayın. Olay Görüntüleyicisi'ni çift tıklatarakaçın ve Sistem Günlüğü'nü açarak mesajları kontrol edin


o Windows XP Professional'i başlatamıyorsanız, bilgisayarınızı güvenlimodda başlatmayı deneyin ve sonra yeni eklenmiş olan programları vesürücüleri kaldırın veya devre dışı bırakın. Bilgisayarınızı güvenlimodda başlatmak için, bilgisayarınızı yeniden başlatın; sonra, mevcutişletim sistemlerini içeren liste karşınıza geldiğinde F8 tuşuna basın.Gelişmiş Seçenekler ekranında, Güvenli Mod'u seçin ve ENTER'a basın.

Daha fazla bilgi için Yardım ve Destek Merkezine girerek Ara kutusuna "Güvenli Mod Seçenekleri" yazın.

7. Internet erişiminiz varsa, Microsoft Support sitesi'ni ziyaret edin.

Microsoft Knowledge Base'de "Windows XP Professional" ve aldığınızdurma hatası ile ilişkilendirilmiş numarayı arayın. Örneğin mesaj "Dur:0x0000000A" şeklindeyse "0x0000000A" araması yapın.

8. Antivirüs yazılımınızın güncel bir sürümünü kullanarakbilgisayarınızda virüs taraması yapın. Bir virüs bulmanız durumunda, buvirüsü bilgisayarınızdan silmek için gerekli adımları uygulayın. Buadımlar için antivirüs yazılımınızın talimatlarına bakın.


9. Donanım aygıtlarınızın sürücülerinin ve sistem BIOS'unuzun en güncelsürümler olduğunu onaylayın. Donanım üreticileriniz en güncel sürümübulmanızda veya bu sürümü elde etmenizde size yardımcı olabilirler.

10. Caching veya shadowing gibi BIOS bellek seçeneklerini devre dışıbırakın. Yardıma gereksiniminiz olursa donanım üreticisi ile irtibatkurun.

11. Bilgisayar üreticiniz tarafından verilen, özellikle bellek denetimi amaçlı bir sistem tanılama yazılımı varsa çalıştırın.

12. Bilgisayarınızda en son çıkan Hizmet Paketi'nin yüklü olduğundanemin olun. Hizmet paketlerinin bir listesini ve bunları indirmek içingerekli talimatları görmek için, Windows Update Web sitesi'ne gidin.

13. Oturum açamıyorsanız bilgisayarınız yeniden başlatın.Kullanılabilir işletim sistemlerinin listesi karşınıza geldiğinde F8tuşuna basın. Gelişmiş Seçenekler ekranında, En Yeni İyi Yapılandırmaseçeneğini seçin ve ENTER'a basın.


Belirli Durma Hataları
Bazı durma hataları, hatanın nasıl giderilebileceğini belirlemenizeyardımcı olacak "DATA_BUS_ERROR" gibi açıklayıcı mesajlar görüntüler.Bu bölümde belirli durma hatalarında, aldığınız mesajın türüne göresorun giderme işleminin nasıl yapılacağı açıklanmaktadır.

ÖNEMLİ

Bu bölümde anlatılanlar sadece uzman kullanıcılar tarafından uygulanmalıdır,sadece bilgi olarak verilmiştir.


Tablo 1 Yazılım ve aygıt sürücüsü hataları

Hata Numarası Açıklayıcı Metin
0x0000001E KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
0X000000D1 DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
0x000000EA THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER
0x00000050 PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
0X0000000A IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
0x0000007B INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE
0x0000009F DRIVER_POWER_STATE_FAILURE
0XC000021A STATUS_SYSTEM_PROCESS_TERMINATED
0XC0000221 STATUS_IMAGE_CHECKSUM_MISMATCH


Not: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numaralı durma hataları geneldonanım hatalarından da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adımlar buhataları gidermezse, Donanım Arızalarından Kaynaklanan Hatalarkonusunda anlatılan adımlara bakın.

Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.

Yazılım ve aygıt sürücüsünden kaynaklanan durma hatalarını gidermek

1. Durma mesajında belirtilen sürücünün Windows Donanım Quality Labs(WHQL) tarafından imzalanmış ve onaylanmış olup olmadığını kontroledin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exeuygulamasını çalıştırın.

2. Durma mesajında belirtilen sürücüyü yükleme ortamınızdaki daha iyibir kopyasıyla veya üreticiden edineceğiniz güncelleştirilmiş birsürümü ile değiştirmeyi deneyin.

3. Durma mesajında belirtilen sürücüyü veya yeni yüklenen sürücüleri devre dışı bırakın.

4. Windows XP Professional ile birlikte verilmeyen bir video sürücünüzvarsa, onun yerine standart VGA sürücüsünü veya Windows XP ile birlikteverilen uyumlu bir sürücüyü kullanmayı deneyin.

5. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veyayedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımlarıkaldırın.

6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.

Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için BilgileriniziYedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezinikullanın.

7. Eğer hata, bilgisayarınıza RAM ekledikten hemen sonra oluştuysa,sayfalama dosyası hasar görmüş veya yeni RAM bozuk ya da uyumsuzolabilir. Bu durumda, Pagefile.sys dosyasını silin ve sistemin RAMyapılandırmasını eski haline getirin.

Dosya sistemi hataları

Hata Numarası
Açıklayıcı Metin

0x00000023
FAT_FILE_SYSTEM

0x00000024
NTFS_FILE_SYSTEM


Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.

Dosya sistemi durma hatalarında sorun giderme

1. Küçük bilgisayar sistemi arabirimi (SCSI) bağdaştırıcısıkullanıyorsanız, donanım satıcınızdan en yeni Windows XP Professionalsürücüsünü edinin, SCSI aygıt için eşleme görüşmesini devre dışıbırakın, SCSI zincirinin doğru bir şekilde sonlandırıldığından eminolun ve aygıtların SCSI ID'lerini kontrol edin. Bu adımları nasılyapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.

2. Entegre aygıt elektronikleri (IDE) aygıtlar kullanıyorsanız,kart-üzerinde IDE bağlantı noktasını sadece Birincil olarak tanımlayın.IDE aygıtların Master/Slave/Only ayarlarını kontrol edin. Sabit diskhariç tüm IDE aygıtları kaldırın. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emindeğilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.

3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veyayedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları devredışı bırakın veya kaldırın.

4. Dosya sisteminin bozulup bozulmadığını anlamak için Chkdsk /fkomutunu çalıştırın. Windows XP Professional Chkdsk komutunuçalıştıramıyorsa, sürücüyü Windows XP Professional işletim sisteminikullanan başka bir bilgisayara bağlayın ve sürücü üzerinde Chkdskkomutunu o bilgisayardan çalıştırın.

Tablo 3 Donanım Arızaları ile ilgili hataları

Hata Numarası
Açıklayıcı Metin

0x0000001E
KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

0x0000000A
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

0x0000007B
INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

0x0000007F
UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP

0xC0000218
UNKNOWN_HARD_ERROR

Not: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numaralı durma hatalarıyazılım ve aygıt sürücüsü hatalarından da kaynaklanabilir. Buradagösterilen adımlar bu hataları gidermezse, Yazılım ve Aygıt SürücüsüHataları konusunda anlatılan adımlara bakın.

Bu kitabın önceki bölümlerinde yer alan Genel Durma Hatalarıkonusundaki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdakiadımları deneyin.

Donanım arızaları ile ilgili durma hatalarında sorun giderme

1. Bilgisayarınızdaki aygıtların Windows Hardware Quality Labs (WHQL)tarafından imzalanmış ve onaylanmış sürücülere sahip olup olmadığınıkontrol edin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exeuygulamasını çalıştırın.


2. Üretici firmanın donanımınız için kullanabileceğiniz sürücü güncelleştirmeleri çıkarıp çıkarmadığını kontrol edin.


3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veyayedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımlarıgüncelleştirin.


4. Soruna neden olan öğeyi bulabilmek için önemli olmayan donanım ve yazılımları kaldırın.


5. Windows XP'yi yeni bir klasöre yükleyin. Soruna neden olan sürücüyübulabilmek için sürücüleri sırayla ekleyin ve yeniden başlatın.


6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.

Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için BilgileriniziYedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezinikullanın.

Hata Mesajı Almaya Devam Mı Ediyorsunuz?
Bazı ender durumlarda, Windows XP Professional'i kaldırıp işletim sisteminizi eski haline getirmeniz gerekebilir.

Windows XP'yi kaldırmak için

Başlat'ı, Denetim Masası'nı, Program Ekle Kaldır'ı tıklayın.

Windows XP Professional'i tıklayın ve Kaldır seçeneğini seçerek ekranınızda beliren talimatları uygulayın.

Kaynak: Microsoft

mukoc
25-08-2009, 15:53   |  #6  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2007
Alıntı: İnternational Affairs  
Bu hata Microsoft'un resmi sitesinden çözümlenmiştir çözüm aşağıda!
                                                Bu Bir Virüstür Win32/TrojanDropper.ErPack bu virüsü'dür.Ve hiçbir virüs programı bu virüsü tanımıyor Çözümü İçin Aşağıdakileri Buldum İnşallah İşine Yarar.

Genel Durma Hataları
Durma hatası ekranında da gösterilen aşağıdaki adımlar hatanın nedenini belirlemenize ve sorunu düzeltmenize yardımcı olur.

Genel Durma Hatalarında Sorun Giderme

1. Bilgisayarınız yeniden başlatın.


2. Yeni donanım veya yazılımın düzgün bir şekilde kurulmuş olduğundanemin olun. Her seferinde yeni donanım aygıtlarından birini çıkararakhatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin. Hata giderilmiş ise 3.adıma geçin.

Bu test sırasında hatalı olduğunu anladığınız donanımı değiştirin.Ayrıca, bilgisayar üreticileri tarafından verilen donanım tanılamayazılımını çalıştırmayı deneyin.

Eğer bu, yeni yüklenmiş bir donanım veya yazılım ise, üretici firma ileirtibat kurarak, Windows XP Professional için ihtiyacınız olabilecekherhangi bir güncelleştirme veya sürücünün olup olmadığını öğrenin.
3. Başlat'ı tıklayın ve sonra Yardım ve Destek'i tıklayın. Destek alınveya Windows XP haber gruplarından bilgi bulun'u tıklayın ("Yardımisteyin" seçeneğinin altında) ve sonra sol sütunda bulunanMicrosoft'tan yardım alın seçeneğini tıklayın.

4. Başlat'ı, Yardım ve Destek'i ve sonra Sorun Gidericilerin birlistesini görmek için Sorun çözme ("Bir Yardım konusu seçin"in altında)seçeneğini tıklayın.

5. Microsoft Donanım Uyumluluğu Listesi'ni (HCL) kontrol ederek tümdonanım ve sürücülerinizin Windows XP Professional ile uyumluolduğundan emin olun.

HCL'nin en güncel sürümünü görmek için Microsoft Web sitesi'ni ziyaret edin.

6. Yeni yüklenmiş tüm donanımı (RAM, bağdaştırıcılar, sabit diskler,modemler v.b.), sürücüleri ve yazılımı devre dışı bırakın veya kaldırın.

o Eğer Windows XP Professional'i başlatabiliyorsanız, OlayGörüntüleyicisi'ndeki Sistem Günlüğü'nü kontrol ederek, soruna nedenolan aygıt veya sürücüyü belirlemenize yardımcı olabilecek diğer hatamesajlarına bakın. Sistem Günlüğü'nü görmek için Başlat'ı ve sonraDenetim Masası'nı tıklayın. Performans ve Bakım'ı tıklayın ve sonraYönetimsel Araçlar'ı tıklayın. Olay Görüntüleyicisi'ni çift tıklatarakaçın ve Sistem Günlüğü'nü açarak mesajları kontrol edin


o Windows XP Professional'i başlatamıyorsanız, bilgisayarınızı güvenlimodda başlatmayı deneyin ve sonra yeni eklenmiş olan programları vesürücüleri kaldırın veya devre dışı bırakın. Bilgisayarınızı güvenlimodda başlatmak için, bilgisayarınızı yeniden başlatın; sonra, mevcutişletim sistemlerini içeren liste karşınıza geldiğinde F8 tuşuna basın.Gelişmiş Seçenekler ekranında, Güvenli Mod'u seçin ve ENTER'a basın.

Daha fazla bilgi için Yardım ve Destek Merkezine girerek Ara kutusuna "Güvenli Mod Seçenekleri" yazın.

7. Internet erişiminiz varsa, Microsoft Support sitesi'ni ziyaret edin.

Microsoft Knowledge Base'de "Windows XP Professional" ve aldığınızdurma hatası ile ilişkilendirilmiş numarayı arayın. Örneğin mesaj "Dur:0x0000000A" şeklindeyse "0x0000000A" araması yapın.

8. Antivirüs yazılımınızın güncel bir sürümünü kullanarakbilgisayarınızda virüs taraması yapın. Bir virüs bulmanız durumunda, buvirüsü bilgisayarınızdan silmek için gerekli adımları uygulayın. Buadımlar için antivirüs yazılımınızın talimatlarına bakın.


9. Donanım aygıtlarınızın sürücülerinin ve sistem BIOS'unuzun en güncelsürümler olduğunu onaylayın. Donanım üreticileriniz en güncel sürümübulmanızda veya bu sürümü elde etmenizde size yardımcı olabilirler.

10. Caching veya shadowing gibi BIOS bellek seçeneklerini devre dışıbırakın. Yardıma gereksiniminiz olursa donanım üreticisi ile irtibatkurun.

11. Bilgisayar üreticiniz tarafından verilen, özellikle bellek denetimi amaçlı bir sistem tanılama yazılımı varsa çalıştırın.

12. Bilgisayarınızda en son çıkan Hizmet Paketi'nin yüklü olduğundanemin olun. Hizmet paketlerinin bir listesini ve bunları indirmek içingerekli talimatları görmek için, Windows Update Web sitesi'ne gidin.

13. Oturum açamıyorsanız bilgisayarınız yeniden başlatın.Kullanılabilir işletim sistemlerinin listesi karşınıza geldiğinde F8tuşuna basın. Gelişmiş Seçenekler ekranında, En Yeni İyi Yapılandırmaseçeneğini seçin ve ENTER'a basın.


Belirli Durma Hataları
Bazı durma hataları, hatanın nasıl giderilebileceğini belirlemenizeyardımcı olacak "DATA_BUS_ERROR" gibi açıklayıcı mesajlar görüntüler.Bu bölümde belirli durma hatalarında, aldığınız mesajın türüne göresorun giderme işleminin nasıl yapılacağı açıklanmaktadır.

ÖNEMLİ

Bu bölümde anlatılanlar sadece uzman kullanıcılar tarafından uygulanmalıdır,sadece bilgi olarak verilmiştir.


Tablo 1 Yazılım ve aygıt sürücüsü hataları

Hata Numarası Açıklayıcı Metin
0x0000001E KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
0X000000D1 DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
0x000000EA THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER
0x00000050 PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
0X0000000A IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
0x0000007B INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE
0x0000009F DRIVER_POWER_STATE_FAILURE
0XC000021A STATUS_SYSTEM_PROCESS_TERMINATED
0XC0000221 STATUS_IMAGE_CHECKSUM_MISMATCH


Not: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numaralı durma hataları geneldonanım hatalarından da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adımlar buhataları gidermezse, Donanım Arızalarından Kaynaklanan Hatalarkonusunda anlatılan adımlara bakın.

Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.

Yazılım ve aygıt sürücüsünden kaynaklanan durma hatalarını gidermek

1. Durma mesajında belirtilen sürücünün Windows Donanım Quality Labs(WHQL) tarafından imzalanmış ve onaylanmış olup olmadığını kontroledin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exeuygulamasını çalıştırın.

2. Durma mesajında belirtilen sürücüyü yükleme ortamınızdaki daha iyibir kopyasıyla veya üreticiden edineceğiniz güncelleştirilmiş birsürümü ile değiştirmeyi deneyin.

3. Durma mesajında belirtilen sürücüyü veya yeni yüklenen sürücüleri devre dışı bırakın.

4. Windows XP Professional ile birlikte verilmeyen bir video sürücünüzvarsa, onun yerine standart VGA sürücüsünü veya Windows XP ile birlikteverilen uyumlu bir sürücüyü kullanmayı deneyin.

5. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veyayedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımlarıkaldırın.

6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.

Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için BilgileriniziYedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezinikullanın.

7. Eğer hata, bilgisayarınıza RAM ekledikten hemen sonra oluştuysa,sayfalama dosyası hasar görmüş veya yeni RAM bozuk ya da uyumsuzolabilir. Bu durumda, Pagefile.sys dosyasını silin ve sistemin RAMyapılandırmasını eski haline getirin.

Dosya sistemi hataları

Hata Numarası
Açıklayıcı Metin

0x00000023
FAT_FILE_SYSTEM

0x00000024
NTFS_FILE_SYSTEM


Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.

Dosya sistemi durma hatalarında sorun giderme

1. Küçük bilgisayar sistemi arabirimi (SCSI) bağdaştırıcısıkullanıyorsanız, donanım satıcınızdan en yeni Windows XP Professionalsürücüsünü edinin, SCSI aygıt için eşleme görüşmesini devre dışıbırakın, SCSI zincirinin doğru bir şekilde sonlandırıldığından eminolun ve aygıtların SCSI ID'lerini kontrol edin. Bu adımları nasılyapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.

2. Entegre aygıt elektronikleri (IDE) aygıtlar kullanıyorsanız,kart-üzerinde IDE bağlantı noktasını sadece Birincil olarak tanımlayın.IDE aygıtların Master/Slave/Only ayarlarını kontrol edin. Sabit diskhariç tüm IDE aygıtları kaldırın. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emindeğilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.

3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veyayedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları devredışı bırakın veya kaldırın.

4. Dosya sisteminin bozulup bozulmadığını anlamak için Chkdsk /fkomutunu çalıştırın. Windows XP Professional Chkdsk komutunuçalıştıramıyorsa, sürücüyü Windows XP Professional işletim sisteminikullanan başka bir bilgisayara bağlayın ve sürücü üzerinde Chkdskkomutunu o bilgisayardan çalıştırın.

Tablo 3 Donanım Arızaları ile ilgili hataları

Hata Numarası
Açıklayıcı Metin

0x0000001E
KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

0x0000000A
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

0x0000007B
INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

0x0000007F
UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP

0xC0000218
UNKNOWN_HARD_ERROR

Not: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numaralı durma hatalarıyazılım ve aygıt sürücüsü hatalarından da kaynaklanabilir. Buradagösterilen adımlar bu hataları gidermezse, Yazılım ve Aygıt SürücüsüHataları konusunda anlatılan adımlara bakın.

Bu kitabın önceki bölümlerinde yer alan Genel Durma Hatalarıkonusundaki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdakiadımları deneyin.

Donanım arızaları ile ilgili durma hatalarında sorun giderme

1. Bilgisayarınızdaki aygıtların Windows Hardware Quality Labs (WHQL)tarafından imzalanmış ve onaylanmış sürücülere sahip olup olmadığınıkontrol edin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exeuygulamasını çalıştırın.


2. Üretici firmanın donanımınız için kullanabileceğiniz sürücü güncelleştirmeleri çıkarıp çıkarmadığını kontrol edin.


3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veyayedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımlarıgüncelleştirin.


4. Soruna neden olan öğeyi bulabilmek için önemli olmayan donanım ve yazılımları kaldırın.


5. Windows XP'yi yeni bir klasöre yükleyin. Soruna neden olan sürücüyübulabilmek için sürücüleri sırayla ekleyin ve yeniden başlatın.


6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.

Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için BilgileriniziYedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezinikullanın.

Hata Mesajı Almaya Devam Mı Ediyorsunuz?
Bazı ender durumlarda, Windows XP Professional'i kaldırıp işletim sisteminizi eski haline getirmeniz gerekebilir.

Windows XP'yi kaldırmak için

Başlat'ı, Denetim Masası'nı, Program Ekle Kaldır'ı tıklayın.

Windows XP Professional'i tıklayın ve Kaldır seçeneğini seçerek ekranınızda beliren talimatları uygulayın.

Kaynak: Microsoft

yaa bisey sorayım..ben service pack 3 u yukledikten sonra bazı problemler olustu.sizde service pack 3 den dolayı olabilir mi?

International Affairs
25-08-2009, 15:56   |  #7  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009
Alıntı: mukoc  
yaa bisey sorayım..ben service pack 3 u yukledikten sonra bazı problemler olustu.sizde service pack 3 den dolayı olabilir mi?
Ne gibi problemler!

mukoc
25-08-2009, 15:57   |  #8  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2007

mesala yahoo messenger da herhangi bir dosya gonderemiyorum...kendiliginden msn donuyor daha sonra tekrar duzeliyor.

International Affairs
25-08-2009, 15:59   |  #9  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009
Alıntı: mukoc  
mesala yahoo messenger da herhangi bir dosya gonderemiyorum...kendiliginden msn donuyor daha sonra tekrar duzeliyor.
Olabilir sistem özellikleriniz nedir?

mukoc
25-08-2009, 16:01   |  #10  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2007

benim laptop..core duo 2.0 ghz 1 gb ram,ekran kartı paylaşımsız 256 paylaşımlı 512 mb

Feel Good
25-08-2009, 16:03   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,688 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Birincisi XP cd'sini takıp onarmayı deneyebilirsiniz.
İkincisi ise, sonradan SP3 yükledikten sonra birçok sorun oluşabiliyor. En iyisi SP3'ü XP cd'sine entegre edip, format atmaktır.

International Affairs
25-08-2009, 16:03   |  #12  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009
Alıntı: mukoc  
benim laptop..core duo 2.0 ghz 1 gb ram,ekran kartı paylaşımsız 256 paylaşımlı 512
Siz yukarıda yazdığım çözümü kesinlikle deneyin Microsoft.com dan alıntı olduğu için sorununuz çözülebilir!

mukoc
25-08-2009, 16:05   |  #13  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2007

benim xp legal degil:)....cd side yok:)

mukoc
25-08-2009, 16:10   |  #14  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2007

kardes ben bil. cok ii anlamam oradakileri okudum hicbise anlamadım:)

International Affairs
25-08-2009, 16:26   |  #15  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009
Alıntı: mukoc  
kardes ben bil. cok ii anlamam oradakileri okudum hicbise anlamadım:)
Aslında anlamayacak bir şey yok orada En Amatör kullanıcıların bile anlayabileceği şekilde açık anlatılmış!

mukoc
25-08-2009, 16:36   |  #16  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2007

iide ben son zamanlarda herhangi bi aygıt eklemedimki....

International Affairs
25-08-2009, 16:39   |  #17  
International Affairs avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
4,659 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009
Alıntı: mukoc  
iide ben son zamanlarda herhangi bi aygıt eklemedimki....
Aygıt değil zaten sizin o hata veren dosyanın kaynağı bu!

mukoc
25-08-2009, 16:43   |  #18  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2007

yaa kusura bakmayın da nasıl yani???anlamadım biraz acıklarsınız cok makbule gecer

Yunus. Emre
25-08-2009, 17:52   |  #19  
Yunus. Emre avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,148 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2009

O virüs dosyalarnı tamamen sildiğin yüzünden böyle sorunlar olmuş çünki virüs windows dosyalarına bulaşmış sende bunları sil diyip dosyaların tamamını silmisin ve windows o doşyalara ulaşamayıca böyle hatalar veriyo
windowsu onarman sorunları çözebilir

Son Düzenleme: Yunus. Emre ~ 25 Ağustos 2009 17:53
freekays
26-08-2009, 00:30   |  #20  
freekays avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
597 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2006

2.0 için çok aşırı yüklenmişsin pc ye

en iyi çözüm temiz bi format olurdu

OğuzxPc
26-08-2009, 11:25   |  #21  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
661 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2009

evt arkadaşım services.exe dosyası virüslü kim engellemiş diye bakmışsındır bi siteye ondan sonra virüs olmuştur sadece services.exe dosyasını silsen daha iyi olurdu

TheToweler
26-08-2009, 14:24   |  #22  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2009

Bencede EN İyisi Formattır.
Format Cd'si Yoksa Ya Biryerden CD Bul Yada İnternetten indir.
Temiz Bir Pc Olur İşte.