Bilgisayar dükkanı açmak istiyorum (Yardım)

Kamoonnn
05-04-2013, 16:35   |  #1  
Kamoonnn avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 24
607 mesaj

Arkadaşlar aranızda bilgisayarcı olan var mı? Bilgisayar dükkanı açmak için neler bilmek gerekir? Ne kadar para gerekir? Dükkana neler almak lazım? Detaylı olarak anlatırsanız sevinirim.

CemTnTn
05-04-2013, 18:59   |  #2  
CemTnTn avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 44
695 mesaj

Mekân açacağın yeri sallamak istiyorsan, 150Bin lira felan gerekir sanırım

Bilgisayar başı 1500TL 'den hesaplasan 20PC ile 30Bin lira gerekir.

Kendi bilgisayarının da 2bin lira olacağını düşünürsek bilgisayarlar 2Bin lira edecek.

400TL (Laser) yazıcı diyelim, güvenlik sistemi ne kadara çıkar bilmem

Açacağın yerin kirası/yada/ satın alma ücreti suyu (çay demlicen sonuçta :D) elektiriğini felan düşün kendine ona göre bi hesap çıkart. 85-90bin lira felan öyle normal bir yer için yeterli olabilir

Kamoonnn
05-04-2013, 19:01   |  #3  
Kamoonnn avatarı
OP Yıllanmış Üye
607 mesaj
Alıntı: CemTnTn  
Mekân açacağın yeri sallamak istiyorsan, 150Bin lira felan gerekir sanırım

Bilgisayar başı 1500TL 'den hesaplasan 20PC ile 30Bin lira gerekir.

Kendi bilgisayarının da 2bin lira olacağını düşünürsek bilgisayarlar 2Bin lira edecek.

400TL (Laser) yazıcı diyelim, güvenlik sistemi ne kadara çıkar bilmem

Açacağın yerin kirası/yada/ satın alma ücreti suyu (çay demlicen sonuçta :D) elektiriğini felan düşün kendine ona göre bi hesap çıkart. 85-90bin lira felan öyle normal bir yer için yeterli

Bilgisayar başı derken? İnternet kafe açıyorum demedim :D Böyle küçük bi yer. Format atma, kasa toplama vb. işler yapacağım.

CemTnTn
05-04-2013, 19:09   |  #4  
CemTnTn avatarı
Yıllanmış Üye
695 mesaj

Bir bilgisayar kendine toplarsın :)

KVM switch ile 2 monitör koyarsın bilmem kaç kasa bağlarsın onlara tık birine tık birine felan.

Bir de böyle masa sandalye :D tezgah, reyon :) satış ta yapıcan oem.. ne biliyim bi 10-20bin lira felandır sanırım

işyeri açma belgesi, pazar çalışma belgesi felan cart curt kira elektirik.. o civarı bulabilir. daha bilgili arkadaşlar yardımcı olurlar sana. bu konunun takipçisiyim :)

Kamoonnn
05-04-2013, 19:15   |  #5  
Kamoonnn avatarı
OP Yıllanmış Üye
607 mesaj
Alıntı: CemTnTn  
Bir bilgisayar kendine toplarsın :)

KVM switch ile 2 monitör koyarsın bilmem kaç kasa bağlarsın onlara tık birine tık birine felan.

Bir de böyle masa sandalye :D tezgah, reyon :) satış ta yapıcan oem.. ne biliyim bi 10-20bin lira felandır sanırım

işyeri açma belgesi, pazar çalışma belgesi felan cart curt kira elektirik.. o civarı bulabilir. daha bilgili arkadaşlar yardımcı olurlar sana. bu konunun takipçisiyim :)

Peki bu belgeler içindemi para vermek gerekiyo yoksa lisede bilgisayar bölümü okumak yeterli mi?

CemTnTn
05-04-2013, 19:35   |  #6  
CemTnTn avatarı
Yıllanmış Üye
695 mesaj

O kadarını bilmediğim için diğer arkadaşların foruma bakmalarını beklemelisin :)
Yada Google Teyze'ye sor bakalım ne diyecek :)

mhmt06
05-04-2013, 20:46   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

herkes parasal yönden bahsetmiş. ama donanım konusunda (uyum ve fiyat) uzman olmalısın. yazılm konusunda çok geniş repertuarın olmalı. gerçi günümüzde bilgisayarcı olmak için bilgisayardan anlamak gerekmiyor zaten. çoğu bilgisayarcı gibi kazık yemeyecek kadar bilmen yeterli.

herşeyden önemlisi, 2. el bir parçayı sıfır diye satarken, yada uyumsuz bir parçayı uyumlu diye satarken, hatta çalışmayan parçaları satarken renk vermemelisin. ertesi gün adam iade için geldiğinde ise, üste çıkabilmeli, hatta ikinci bir satış yapabilmelisin.  bunları yapabileceğine inanıyorsan kolay gelsin.

DiamondMines
05-04-2013, 21:10   |  #8  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: asdadd48  
Arkadaşlar aranızda bilgisayarcı olan var mı? Bilgisayar dükkanı açmak için neler bilmek gerekir? Ne kadar para gerekir? Dükkana neler almak lazım? Detaylı olarak anlatırsanız sevinirim.

Her parçadan minimum 5 tane alsan sana minimum, 50 bin TL masraf tutar alacağın donanımlar sadece. Tabi 10 klavye alırsın, 5 monitör alırsın başlangıç olarak, örnek. Donanımlara göre ve bölgesel ihtiyaçlara göre ayarlarsın kendini. Ama ekran kartı baya gerek, ayrı modellerden. İşlemci alırsın biraz. 1 tane sistem kurman gerekecek barcod/onarma/takip/backup yapmak için, bunlar sana ekstra 5 bin TL tutar. Kiralık yer bulacaksan ona göre ayrı maliyeti var. İzin ve vergilerin maliyeti ayrı ayrı olacak. Yanındaki kişi çalışacak mı sekteter gibi bunları da düşünmen lazım. Sağlam hesap kitap yap ve herşeyin en kötüsünü düşün başlangıç olarak.  

Kıbrıs'ta 25 bin TL ile ben kardeşimle açtım ama sonra benim kardeş saçmaladığı için payımı aldım ve geri çekildim. Ben öğretmen olduğum için umrumda olmadı ama zaten işleri yürütemedi. Kurumsal çalışmaya ve geç saatlere kadar çalışman gerekecek.

Ortak ile açacaksan herşey yazılı olsun ve herkes görevini bilsin, sakata gelme. Noter tastikli sat. Lisans dışı ürünler satamazsın, dikkatli ol. Uzun lafın kısası, başlangıç olarak min. 50 bin TL gerek ve belki daha fazlası. İşten anlayan adam tutman gerekecek bir yerde. Var oğlu var.

Sana tavsiyem, bizim formda black_flood diye bir usta var, ona bir danış, bildiğim kadarıyla onun bir bilgisayar tamir onarım yeri var. Sana sağlıklı ve kesin bilgiler verebilir. Ben genel uçtum. 

Kolay gelsin.

Kamoonnn
06-04-2013, 20:19   |  #9  
Kamoonnn avatarı
OP Yıllanmış Üye
607 mesaj

Güncel.