Bilgisayar geç açılıyor!

alpagun
31-07-2014, 19:56   |  #1  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
492 mesaj

Konuyu nereye açacağımı bilemedim. Yanlış olduysa kusur affola. Windows7 ultimate 64 bit kullanıyorum. İntel Q 8300 işlemci, 4 gb Ram var. Açılışı yavaşlatan programların tümü kapalı. disk birleştirme tamam. işe yaramayan dosya kalıntıları ve registry kalıntıları TuneUP ile temizlendi. Bitdefender Internet ecurity 2015 güvenlik programı aktif. Bilgisayarın "temiz" olduğunu raporluyor. Bütün bunlara rağmen açılış ve makinenin kullanıma hazır hale gelmesi 1.5-2 dakika sürmekte.

Esas sorun da şu:

"Windows başlatılıyor" yazısı çıktıktan sonra ekran kararıyor. Bu arada maus imleci görünüyor lâkin  "Hoşgeldiniz" ekranı çıkıncaya kadar yaklaşık 60 sn geçiyor.

Daha önce kampanyalardan edindiğim birkaç temizlik programı kurup silmiştim. Bunlardan birisinin "virüs" olma ihtimali beni endişelendiriyor. Hızlandırma için yapılabilecek her şeyi yaptım. Geriye sadece format kaldı. Bu süre narmal midir; yoksa format atayım mı ?

Son Düzenleme: alpagun ~ 31 Temmuz 2014 20:34
ttbpc
31-07-2014, 20:38   |  #2  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 146
1,448 mesaj

başlat > çalıştır > msconfig

başlatma sekmesini aç ve gereksiz herşeyin işaretini kaldır.

ccleaner ile temizledin mi?

alpagun
31-07-2014, 20:43   |  #3  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj

TuneUp ile temizlemiştim. Başlangıç kısmında ise ekran kartı driver'ı, Bitdefender IS ile ana kart ses driver'ı aktif. Bunlarda zaten gerekli olanlar.

ttbpc
31-07-2014, 20:47   |  #4  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
1,448 mesaj

indirme yöneticilerini kaldır (örnek: idm)

gereksiz programları kaldır.

feanorking
31-07-2014, 21:00   |  #5  
feanorking avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
1,688 mesaj

win 8e geç 2 kat hızlansın ssd tak win 8 e geç bios geçince 3 5 saniyede hazır olsun hoşgeldin vs yazmıyor bile.

alpagun
31-07-2014, 21:14   |  #6  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj
Alıntı: ttbpc  
indirme yöneticilerini kaldır (örnek: idm)

gereksiz programları kaldır.

idm programını epeydir kullanıyorum. Hiç bir zaman böyle bir probleme sebep olmadı. Diğer mesajda belirttiğim gibi ekran kartı driver'ı, güvenlik programı ve ana kart driver'ı dışında açılışta çalışan program yok.
Alıntı: gcb1903  
win 8e geç 2 kat hızlansın ssd tak win 8 e geç bios geçince 3 5 saniyede hazır olsun hoşgeldin vs yazmıyor bile.
1.5-2 dk beklemek benim için sorun teşkil etmez.. Zaman zaman internet üzerinden banka işlemleri yapıyorum. Bu geç açılmaya virüs neden oluyorsa diye endişe etmekteyim. Format düşüncem de tamâmen bu istikâmette.

Son Düzenleme: alpagun ~ 31 Temmuz 2014 21:15
ttbpc
01-08-2014, 11:03   |  #7  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
1,448 mesaj

kaspersky rescue disk ile bilgisayarını aç ve tarat.

İso linki: http://rescuedisk.kaspersky-labs ... e/kav_rescue_10.iso

kullanımı: http://www.enpedi.com/2013/04/bi ... bulast-offline.html (kasperky rescue disk başlığı altından devam et.)

alpagun
02-08-2014, 13:33   |  #8  
alpagun avatarı
OP Yıllanmış Üye
492 mesaj
Alıntı: ttbpc  
kaspersky rescue disk ile bilgisayarını aç ve tarat.

İso linki: http://rescuedisk.kaspersky-labs ... e/kav_rescue_10.iso

kullanımı: http://www.enpedi.com/2013/04/bi ... bulast-offline.html (kasperky rescue disk başlığı altından devam et.)

Bitdefender Internet Security 2015 kullanıyorum. Bitdefender ile Kaspersky arasında bu kadar abartılı fark olamaz. Dün bilgisayarı formatladım. Format sonrası açılış gayet hızlı. Ama güncellemeleri aldıktan sonra gene aynı şey oluyor. Muhtemelen, Windows 7 güncellemelerinin yol açtığı bir durum bu.

Kullanıcıları Win8'e yönlendirme stratejisi mi; onu bilemem.

Death Punch
02-08-2014, 14:02   |  #9  
Death Punch avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 42
373 mesaj
Alıntı: gcb1903  

evet win 8 e geçmesi hızlandıracaktır pc yi ancak ssd bu pc için uyumlumu bilemeyiz yada ssd yi taksak bile ferformans artışı olmayabilir buyrun bakın

https://www.chip.com.tr/haber/ss ... landirin_48037.html

Death Punch
02-08-2014, 14:08   |  #10  
Death Punch avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 42
373 mesaj
Alıntı: alpagun  
Konuyu nereye açacağımı bilemedim. Yanlış olduysa kusur affola. Windows7 ultimate 64 bit kullanıyorum. İntel Q 8300 işlemci, 4 gb Ram var. Açılışı yavaşlatan programların tümü kapalı. disk birleştirme tamam. işe yaramayan dosya kalıntıları ve registry kalıntıları TuneUP ile temizlendi. Bitdefender Internet ecurity 2015 güvenlik programı aktif. Bilgisayarın "temiz" olduğunu raporluyor. Bütün bunlara rağmen açılış ve makinenin kullanıma hazır hale gelmesi 1.5-2 dakika sürmekte.

Esas sorun da şu:

"Windows başlatılıyor" yazısı çıktıktan sonra ekran kararıyor. Bu arada maus imleci görünüyor lâkin  "Hoşgeldiniz" ekranı çıkıncaya kadar yaklaşık 60 sn geçiyor.

Daha önce kampanyalardan edindiğim birkaç temizlik programı kurup silmiştim. Bunlardan birisinin "virüs" olma ihtimali beni endişelendiriyor. Hızlandırma için yapılabilecek her şeyi yaptım. Geriye sadece format kaldı. Bu süre narmal midir; yoksa format atayım mı ?

https://www.ceviz.net/sistem/7-a ... miz-bir-bilgisayar/

aynı sorun bende de var ama benimki 40 sn falan açılıyor bide ram kullanımı çok yüksek formatsız bir çözüm yolu bulamadım . birde burda yazan işlemleri deneyiniz  ben denemedim ama işe yarayabilir

padisah
02-08-2014, 14:12   |  #11  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj

Sistem optimizasyon programlarının bazıları kayıt defterini bozarak bu yavaşlamaya sebep olmakta.
Format atıp Ccleaner hariç optimizasyon programı kullanmayınız.
Ayrıca Bitdefender'in 2015 sürümü kararlı çalışmamakta (2014 sürümünde engellediklerini engellemiyor) 2014 sürümüne dönmenizi öneririm.

Son Düzenleme: padisah ~ 02 Ağustos 2014 14:14
ttbpc
02-08-2014, 15:11   |  #12  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
1,448 mesaj
Alıntı: alpagun  
Bitdefender Internet Security 2015 kullanıyorum. Bitdefender ile Kaspersky arasında bu kadar abartılı fark olamaz. Dün bilgisayarı formatladım. Format sonrası açılış gayet hızlı. Ama güncellemeleri aldıktan sonra gene aynı şey oluyor. Muhtemelen, Windows 7 güncellemelerinin yol açtığı bir durum bu.

Kullanıcıları Win8'e yönlendirme stratejisi mi; onu bilemem.

Kaspersky Rescue Disk, Linux tabanlı iştetim sisteminden ayrı olarak çalışan bir sistemdir. Kaspersky IS ile karıştırdın herhalde. (Bu arada yapmana gerek yok formattan sonra birşey kalmaması gerekirdi)