Bilgisayar Hızlandırmak İsteyenlere Müjde:)

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
mustafa2526
20-08-2009, 23:25   |  #1  
mustafa2526 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
709 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2009

HAZIRLAYAN:MUSTAFA2526
1-arkadaşlar bilindiği üzere bilgisayarlarımız her geçen gün eski leşiyor ve her yüklediğimiz programdan sonra geriye bir artık kalıyor bunu yok etmek için ya ccleanere yükleyin yada winsys cleani yükleyin sizlere önerim.
winsys clean
http://download.cnet.com/WinSysC ... 144_4-10061256.html
ccleaner
http://www.ccleaner.com/
2-msconfigden başlangıç programlarını ayarlayın
bunu yapmak için:çalıştır daha sonra msconfig yazın ve enter layın(vista kullananlar defender dan hallede bilirler.)
3-arkadaşlar bide windows un için deki temp ve prefecth dosyalarının içini rahatlıkla boşaltabilirler.
4-disk birleştire bilirsiniz bunu ara ya disk birleştirici yazasanız bulursunuz ama yok ben program halinde istiyorum diyen olusa:
http://www.defraggler.com/
5-ve ben size birde görünüm ayarlarınızı değiştirin mesela bende sadece menülerde görsel stil kullan işaretli.
6-Menülerde gezinirken kısa bir gecikme yaşanır bunu regitry’de ki bir ayarın değiştirilmesiyle giderilebilir. Bunun için:
"Hkey_CURRENT_USER\ControlPanel\Destop" altıdaki "MenuShowDelay"dizesine çift tıklayıp 400 olan değeri "0" olarak atadığınızda sorunçözülecektir.
7-gereksiz programları kaldırın ve yüklediğiniz ccleaner yada winsys clean la taratın.
8-antivirüs olarak bence tercihiniz eset smart security vaya kis veya nis siteminiz kötüyse eset smart security
9-birde advenced system care ve tune upda kullanılabilir

                                biraz az oldu kusara bakmayın alıntı yapmıyım diye oldu

                                                  evet bu da alıntı kısmı
1-XP'nin hızlı kapatılması
Başlat-Çalıştır-Aç satırına regedit yaz sonra:
HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control anahtarınaulaş. Pencerini sağındaki alanda "WaitToKillServiceTimeout" sağ tıklave değiştir
değeri 20000'den 200 yap.

2-NTFS dosya sistemi sifrelemeye imkan tanir. Ancak bunun için menülerarasinda uzun bir gezinti yapmaniz gerekmektedir. Onun için gelin bukomutu ekleyelim. HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microfost\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced i aktif hale getirin ve yeni bir DWORDdegeri olusturun bu degere EncryptionContextMenu adini verin vedegerini 1 olarak seçin [XP]

3- NTFS Dosyalarda en son yapilan islemlerin logunu tutulabiliyor. Budazamanla degisen dosyalarin tekrar güncellenmesi sirasinda Windows unuzuyavaslatiyor. Bunu iptal etmek içinseHKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Contro l\FileSystem açin veburada NtfsDisableLastAccessUpdate olusturun ve 1 degeri verin. [ XP ]


4-Bellek perfonmansının arttırılması
Başlat-Çalıştır regedit.Kayıt defterinde;
HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management anahtarına ulaş;
a)DisablePagingExecutive üzerine çift tıkla ondalık tabanında 1 değerini gir.
b)LargeSystemCache üzerine çift tıkla ondalık tabanda 1 gir.
c)Orada yeni bir DWORD değeri oluştur IOPageLockLimit olarak adlandırve değeri ondalık sistemde hangi rami kullanıyosan 128MB için 4000,256MB için 10000,512MB ve daha yukarısı için 40000 değerini girin.
Yeniden başlat.


5- Kullanilmayan .DLL uzantilarini silelim degimli ? Bu sayedehizlanacaggiz ve bos yerimiz artacak ama öne kullanilmayan .DLLdosyalarini bulalim ilk önce kayit defterine gidiyoruz. BuradaHKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Windows\Current Vercion\SharedDLLsanahtarini aktif ettik ardindan gelen pencereye bakin ve degeri 0 olanDLL ler kullanilmiyordur demektir. Yani gönül rahatligiylasilebilirsiniz.


6- Istenmeyen IE eklentilerini kaldirin mesela bir adrese girdiniz vedevamli IE açildiginda onu açiyor ve degistiremiyorsunuz. Ama artikdegisecek J mesela bir uzantili olan degere Xbar diyelim, bunuaraçlar/internet seçenekleri penceresinden gelismisi seçiyoruz buradabulunan üçüncü kisilerin tarayici eklentilerini etkinlestir kisminatikliyoruz ve Xbar kayboluyor ama burada bitmedi simdideHKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVercion\Explorer\Browser Hepler Objects öncelikle bu anahtari baskabir dosya altina kaydedin ve sonra tek tek silin, geçmis olsun.


7- Ya olay madem tuslardan basladi ilk önce su Windows tusunu iptaledelim degil mi? Ilk önce regedit diyoruz.HKEY_LOCAL_MACHINE\System\currentControlSet\Contro l\Keybord Layoutburada Scancode Map özelligini bulun ve yoksa siz yapin ardindan sudegerleri verin.

00 00 00 00 00 00 00 00

03 00 00 00 00 00 5B E0

00 00 5C E0 00 00 00 00 Windows tusu restart tan sonra artik çalismayacak J [ XP

8-Tamamen silme
Kaldirdigimiz programin ismi hala görünüyorsa.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall... yanindaki + isaretli yere tiklayip actigimizdahepsini görebilirsiniz.Sağ tıkla ve sil.


9- Çöp kutusunu masaüstünden kaldirmak için komut dizinine gelin veregedit diyin ardindanHKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersiyon\Explorer\Desktop\NameSpace klasörüne gidin ve645ff040-5081-101b-9f08-00aa002f954e degerini kaldirin hepsi bu kadar.


10-CD leri Otomatik Açılması
Sürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programınıotomatik olarak çalıştırır. Eğer CD üzerinde sadece bir kısım veriyeulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edicibir hal alabilir.
Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileyebaşvurabilirsiniz. CD-ROM u sürücüye yerleştirdikten sonra [SHIFT]tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defayamahsus olmak üzere çalışmayacaktır. Eğer bu işlevi tamamen kapatmakistiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmeliniz.
XP Home için: HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/ServicesCdrom anahtarına ulaşın Autorun kaydının değerini 0 yapın.
XP Pro Için: Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyikullanarak gpedit.msc konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırmasıbaşlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardındansağ taraftaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesineçift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin.


11-Otomatik Kullanıcı Kaydı
Eğer bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabına sahipseniz, ancakçoğunlukla sadece bir tanesini kullanıyorsanız otomatik kayıtfonksiyonundan faydalanmanız tavsiye edilir. Bu fonksiyonu aşağıdakigibi etkinleştirebilirsiniz.
Bunun için;HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/NTCurrentVersionWinlogonkaydına ulaşın ve buradaki AltDefaultUserName kaydına etkin olmasınıistediğiniz hesabın adını girin. Daha sona AutoAdminLogon adında birdize değeri oluşturun ve değerini 1 yapın. Daha sonra DefaultPasswordadında bir dize değeri oluşturun ve buna da kullandığınızhesabınşifresini girin. Windows bir sonraki açılışında otomatik olarak yazılankullanıcıyı açacaktır. Şayet açılış sırasında farklı kullanıcı ileaçılış yapmak isterseniz Space tuşuna basmanız yeterli.

12-Takılan CD lerin Otomatik Çalışmasını Engellemek
Bilgisayarınıza yeni bir CD taktığınızda onun otomatik çalışması sizirahatsız ediyorsa HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesCdrom altındaki AutoRun değerini 0 yaparak bunu kaldırabilirsiniz.

13-Kullanıcıları Kayıt Penceresinden Çıkarmak
Bilgisayarınızda çalışabilecek tüm kişiler Login penceresinde isimleriile listelenir. Şayet bu durumdan rahatsız oluyorsanız, isimlerinekrana gelmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Regedit iaçın ve HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsNTCurrentVersionWinlogonSpecialAccountsUserList anahtarını bulun. Dahasonra burada yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak kaldırmakistediğiniz kullanıcının adını girin.

14-Schedule Task Kapansın
I.E 6 sunucuya her bağlandığında Schedule Task çalıştırmak ister. Bu dakullanıcıya yavaş surf olarak geri dönmektedir. Bunu kapatmak içinRegedit denHKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace{D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} bu anahtarı bulun ve silin.


15-BSDOS Çıktığında Yeniden Başlasın
BSDOS yani bildiğimiz ismiyle ünlü MaviEkran Çıktığındabilgisayarınızın otomatik yeninden başlaması için Regedit deHKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olCrashControlanahtarında AutoReboot değerini bulun ve 1 yapın.


16-Açılış Diskinin Otomatik Optimize Edilmesi
Bunun için Regedit deHKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Dfrg/BootOptimizeFunctionanahtarında Enable değerini bulun ve Y yapın.

17-Shared Document i Kaldırın
Bilgisayarımdan Shared Document i kaldırmak için Regedit denHKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/MyComputer/NameSpace/Delegate Folders anahtarına ulaşın veburadaki {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee} alt anahtarını kaldırın.

18-Windows Daha da Hızlansın
Windows XP de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim veson güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normalbir kullanıcı için pek bir anlma ifade etmez. Bunu kapatmak içinRegedit denHKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/FileSystemanahtarına ulaşın ve NtfsDisableLastAccessUpdate değerini bulun ve 1yapın.


19-Açılış Süresini Kısaltın
NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde NTFS Check e yapacağınız ufakayarla bilgisayarınızın açılış süresini kısaltabilirisiniz. CHKNTFSkomutu AUTOCHK başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9saniye olan bu zamanı daha aşağıya çekmeniz mümkün. Bunun için komutsatırına CHKNTFS/T (4 yerine herhangi bir sayıda olabilir) yazmanızyeterli olacak.Ve Bunun için regeditdenHKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/SessionManager/MemoryManagement/PrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradakiEnablePrefetcher değerini 5 yapın

20-Boot Dosyaları Ile Açılışı Hızlandırın
Regedit e giirpHKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Dfrg/BootOptimizeFunctionanahtarına gidin, burada Enable adındaki string anahtarını bulun vedeğerini Y yapın

21-Windows XP yi Hızdan Uçurun
Regedit denHKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/PriorityControlanahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyinve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinindeğerini 1 yapın.

22-Sistemin Klavye Yardımıyla Yeniden Başlatılması
Genellikle yeni sistem kurulduğunda veya bazı boot gerektirenprogramlar kurulduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.Buna bi klavye kısayolu atamak için Regedit denHKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionWinlogonanahtarına ulaşın. Yeni bir Dize Değeri oluşturun ve isim olarakEnableQuickReboot yazın ve dize değerini açın değer olarak 1 verin.Bundan sonra bilgisayarınızı Ctrl+Shift+Alt+Del tuş kombinasyonu ilekapatabilirsiniz.

23-Sistemi Hızlı Kapatın
HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/ControlSet001/Control/WaitToKillServiceTimeout anahtarındaki değeri düşürün.

24-Paylasilan belgeleri bilgisayardan kaldirmak için paylasimdaki bazigereksiz belgelerin paylasimini kaldirmak için kayit defterine gidin veHKEY_LOCAL_MACHINE\Micorsoft\CurrentVersion\Explor er\MyComputer\NameSpace\Delegatefolders anahtarini etkinlestirin buradaki59031a473f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee kaydini silin reboot tan sonrapaylasilan belgeler simgesi bilgisayara gelmeyecektir [ XP]

25-IE biraz hizlandiralim degimli ? bunu XP de yapiyoruz ama unutmayin

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\CurrentVersion\Explorer\RemoteComputer\NameSpace içinde bulunan [D6277990-4C6A-11CF-8D87-00A-A0060F5BF ] satirini korkmadan silin hadekolay kelsin.


26-Windows'u "kursun gecirmez" yapmak
Herkes cok güvenli bir Bilgisayari rahatca islem yapabilmek icin kullanmak ister.
Artik Windows,u da "kursun gecirmez" sekilde yapmak mümkün. Regedit dosyasinda bir kac islem yapilacak sadece.
Baslat /Calistir/regedit
Hedef Dosyasi :
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic e\Tcpip\Parameters
Buraya 7 adet "DWORD-Wert" ekliyecegiz.
1. TcpMaxDataRetransmission adinda ve degeri 2 olacak.
2. SynAttackProtect adinda ve degeri 2 olacak.
3. TcpMaxHalfOpen adinda ve degeri 100 olacak.
4. TcpMaxHalfOpenRetried adinda ve degeri 80 olacak.
5. EnableDeadGWDetect adinda ve degeri 0 olacak.
6. EnablePMTUDiscovery adinda ve degeri 0 olacak
7. KeepAliveTime adinda ve degeri 300000 olacak..

27- Sistemin Açılıştaki Hızını Artırmak


Bunu yaptıktan sonra "C:\Windows\Prefetch\" altındaki tüm dosyaları silebilirsiniz. Zamanla bunlar yine dolacaktır.


"HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\C ontr o l\SessionManager\MemoryManagment\PrefetchParameters\" Sağ penceredeki"EnablePrefetcher" değerini ( 5 ) ile 7 arasında bir değer yapın.

28-Masaüstünde Silinmeyen Simgeleri Silebilirsiniz.
Masaüstünde bulunan "Geri Dönüşüm Kutusu, Ağ Komşuları vb.." gibisilinmeyen iconları silebilirsiniz bunun için yapmanız gerekenHKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr ent
Version\Explorer\Desktop\NameSpace'de alt anahtarlardan istediginizisilin. Dikkat:Eğer bu silmeyi düşündüğünüz öğelerin kopyasınıalmassanız bir daha geri gelmeyebilirler.

29-Son kullanılan belgeler listesinin silinmesi
Başlat-Çalıştır regedit yaz
HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \Policies \ Explorer anahtarına ulaşın ve ekranda sağ tıkla yeni DWORDdeğeri yap değerin adı NoRecentDocsHistory olarak yap.Ardından üzerinetıklayarak kısıtlamayı açmak için 1 değerini gir yok ben belgelergeçmişini istiyom diyosan 0 değerini gir.Yeniden başlat..

30-Menü hızlandırılması
Menülerde gezinirken kısa bir gecikme yaşanır bunu registry'de ki birayarın değiştirilmesiyle giderilebilir.Kayıt defteri düzenleyicisiniaçın "HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Destop" altıdaki "MenuShowDelay"dizesine çift tıklayıp 400 olan değeri "0"olarak atadığınızda sorunçözülür...

31-Gezgin Penceresinin Sabitlenmesi
Windows, oturumu her kapattığınızda görev çubuğunun ve tabii ki gezginpenceresinin büyüklüğünü ve konumunu kaydeder. Söz konusu değerlerindeğişmemesini, pencereninkonumunun ve büyüklüğünün sabit kalmasınıistiyorsanız, Kayıt Defterine bir ek yapabilirsiniz.
Bunun için ilk olarak söz konusu pencere ve görev çubuğunu istediğinizgibi yerleştirin.Daha sonraHKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/Explor
er adresine ulaşın ve burada yeni bir DWORD değeri oluşturup bu değere NoSaveSetting ismini verin. Ve Değer Verisini 1 yapın


32-Konuşma Balonlarından Kurtulun
Simgelerin üzerinde bilgi kutucuklarının açılması ve konuşmabalonlarının Windows turu hakkında açıklama yapması, haklı olarakbirçok kullanıcıyı rahatsız eder.
Bu yardım metinlerini devre dışı bırakmak için HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/Advanc
e anahtarına ulaşın ve bu anahtar altındaki ShowInfoTip kaydını bulunve değerini 0 yapın. Ardından EnableBallonTips adında yeni bir DWORDdeğeri oluşturun ve değer verisini 0 yapın.

33-Yetersiz Disk Alanı Uyarısının Kapatılması
Bunun için; HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/Explorer anahtarı altında yeni bir DWORD değerioluşturup NoLowDiskSpaceCheck adını veri ve değer olarak 1 girin.

34. madde karrarım ca çıkarıldı.

35-Güncel Kullanıcının Masaüstünde Görüntülenmesi
XP sistemindeki kullanıcı sayısı ne kadar artarsa o anda hangikullanıcının sisteme kayırlı olduğunu tespit etmek o kadar zorlaşır.Ancak bir Kayıt Defteri öğesi yardımıyla o an kullanılan hesabın isminiBilgisayarım simgesi altında görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. BununiçinHKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/CLSID/
{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D} anahtarı altında yeni bir dizedeğeri oluşturun ve Bilgisayarım %USERNAME% olarak isim verin. Ancak bukayıt sadece etkin kullanıcı içindir aynı işlemi diğer kullanıcılaraltında da tekrarlamak gerekir.

36-XP nin Konuşma Balonlarını Kapatmak
Eğer çalışmanız sırasında sürekli ekranın sağ alt tarafında çıkan d:sürücüsünde az yer türevi konuşma balonları sizi rahatız ediyorsaHKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/Advanc
ed altında EnableBallonTips DWORD değerini 1 den 0 a çevirmeniz onu kapatacatır.


37-Sistemle Ilgili Olan Dosya Yollarını Değiştirmek
Windows XP ile çalışırken, tüm ayarların ilk kurulduğu zamanbelirlenmiş olan klasörlere göre yapılması hoşunuza gitmiyorsa, budosya yollarını değiştirebilirsiniz.HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/ShellFolders altında sistem klasörleriyle ilgili yollar tanımlıdır. Buradaistediğiniz değişikliği uygulayabilirsiniz

38-Cevap Vermeyen Uygulamayı Daha Hızlı Kapatmak
bunu için Regedit de HKEY_CURRENT_USER/ControlPanel/Desktop anahtarınaulaşıyoruz. Bu anahtar altındaki HungAppTimeout değerini 500 yapın.

39-Açılış Ekranında ClearType
Regedit den HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Desktop anahtarına ulaşın.Burada FontSmoothing ve FontSmoothing değerlerini 2 yapın.

40-Başlangıç Menüsünü Değiştiremesinler
Sistemdeki diğer kullanıcıların Start Menu de değişiklik yapmalarınıistemiyorsanız. Regedit denHKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Policies/Explor
er anahtarına ulaşın. Burada yeni bir DWORD anahtarı oluşturun ve isim olarak NoChangeStartMenu yazın ve değerini 1 yapın

41-Sistem Bip leri Kapansın
Arada çık bip seslerinden sıkıldıysanız Regedit denHKEY_CURRENT_USERControl PanelSound anahtarına ulaşın. Beep değerini noolarak değiştirin.

42-Windows XP yi Hızlı Kapatma
Regedit HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Desktop anahtarına gidin ve AutoEndTask DWORD değerini 1 yapın.

43-XP arama yardimcisini kaldirin bir sey ararken çok vakit kaybetmekistemiyor ve köpecigin her isinize karismasini istemiyorsaniz söyleyapmanizi tavsiye ederim. kayit defterini acin veHKEY_CURRENT_USER\software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CabinetState klasörüne girin ve Use Search Asst adliyeni bir dizine (string) degerini girin ve degerine no yaptiktan sonraözlediginiz arama menüsüne kavustunuz hayirli olsun

44-Açıklama Yapmasın
Windows XP Mouse okuyla bir dosyanın yada klasörün üzerine gittiğinizizaman o dosya/klasör bilgilerini verir. Bu özelliği kapatmak içinHKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/Advanced anahtarını bulun ve ShowInfoTip DWORDdeğerini bulup değerini 0 yapın.

45-Bilgisayar Otomatik Kapanmıyor
Windows XP den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik kapanmadığı olur.Bu sorunu halletmek için Regedit den HKEY_CURRENT_USERControlPanelDesktop anahtarına ulaşın ve PowerOffActive DWORD değerini bulupdeğerini 1 olarak değiştirin.

46-Explorer Gibi Masaüstünüzde Ayrı Çalıştırın
Bunu yapmak için Regedit denHKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Exploreranahtarına ulaşın ve bu anahtar altında yeni bir DWORD değerioluşturun. Isim olarak DesktopProcess yazın ve değerini 1 yapın.

47-NumLock Açılsın
Her açılışta NumLockun açılması için HKEY_CURRENT_USER/ControlPanel/Keyboard anahtarına ulaşın ve buradaki InitialKeyboardIndicatorsdeğerini 2 yapın. Eğer değer yoksa Yeni/Dize Değeri diyerek yeni birdize değeri oluşturun.

48-Pencereler Bıraktığınız Gibi Kalsın
Herhalde birçok kullanıcı bundan rahatsızlık duyuyor hatta sinir bozucubir hale geliyordur. Bundan kurtulmak için Regedit denHKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsShell NoRoam anahtarıaltındaki BagMRU anahtarını silin.

49-Resim öngösterimi bellegini kapamak, Windows gezgini içerisindebulunan resimler küçük simgeler halinde thumbs.db adli dosyadakaydedilir. Buda yer ve zaman yönünden önemli bir durum teskil eder.Bunu kaldirmak için HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced ta bulunan DisableThumbnailCacheanahtarinin degerini 1 yapin geçmis olsun.


50-SABİT DİSKLERİ GÖRÜNMEZ YAPMAK :
BAŞLAT > ÇALIŞTIR > REGEDİT'i açın :
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer.Explorer anahtarına sağ tıklayıp "ekle > ikilideğer" diyoruz.isim olarak NoDrives, değer olarak ta 04,00,00,00veriyoruz.Bilgisayarıma girdiğinizde "C:" srücüsü olmayacak.
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer.Explorer anahtarına sağ tıklayıp "ekle > ikilideğer" diyoruz..isim olarak NoDrives, değer olarak ta 08,00,00,00veriyoruz.Bilgisayarıma girdiğinizde " " srücüsü olmayacak.

51- Baslat menusunu hizlandirma imkanimiz var bunun için kayitdefterine HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Dektop anahtarindakiMenuShowDelay kaydina çift tiklayin ve pencereye gelen degere 200olarak seçin bu sayede basla t menusu 200ms de açilacaktir. [ XP ]

52-Kişisel Sistem Öğesini Başlat Menüsüne Eklemek
Başlat menüsün de en önemli bağlantılar bulunur. Ancak çalıştır komutualtında boş bir alan mevcuttur ve isterseniz buraya kendi öğelerinizide ekleyebilirsiniz. Bunun için olarak Regedite gidiyoruz.HKEY_CLASSES_ROOTCLSID{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0} anahtarınıbulun, sağdaki Varsayılan değerini açın ve Başlat menüsün deGörünmesini istediğiniz ismi girin. Daha sonra boş bir alana tıklayınve Yeni/Anahtar diyerek bu anahtara DefaultIcon adını verin. Buanahtara ait Varsayılan değerine koymak istediğiniz iconun adresiniyazın. Sol taraf da ki listede bulunan Instance/InitPropertyBag alanahtarına geçin. Sağdaki method öğesine değer olarak ShellExecutegirin. Şimdi aynı yerde Command adında yeni bir dize değeri oluşturunve buraya öğenin sahip olacağı açıklama bilgisini girin. Daha sonra buanahtar altında Param1 adında yeni bir dize değeri oluşturun ve değerolarak buna girmek istediğiniz program, link veya klasör yolunu yazın.Bu yaptığınız işlem Windows reboot olduktan sonra aktif hale gelecektir.


53-Sağ Menüye Klasöre Kopyala , Klasöre Taşı Öğelerini Eklemek
Bunun için öncelikle; HKEY_CLASSES_ROOTAllFilesystemObjectsshellexContextMenuHandlers anahtarına ulaşın ve burada iki tane yeni anahtaroluşturup bunlara Copy To ve Move To adlarını verin. Ardından soldakimenülerde Varsayılan değerlere şunları girin. Move To için :{C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13} Copy To için :{C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}


54-Daha fazla işlemci gücü
Başlat-Çalıştır-Aç satırına:"Rundll32.exe advapi32.dll, ProcessIdleTasks" yaz ve tamam.

55- SHIFT tuşuna basili tutulduğunda standart açılışta yapılan vebaslat menüsünde baslangiç bölümünde bulunan uygulamalar açilmaz

56- SHIFT tusuna açilista bastiginiza da otomatik açilan CD ler bir seferlik açilmaz.

57-Eğer açılışta Windows hata veriyorsa açılış anında CTRL tuşuna basın ve size hatanın ne olduğunu gösterecektir.


58-%20 internet hızı artışı
Windows xp professional %80 internet hızını kullanmanıza izin veriyor İnternetinizin hızını % 20 arttırabilmek için
Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı>yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı>ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişliksınırı = 0 >uygula >TAMAM
(önceki bant genişlik ise=20)


59-XP Pro da Gelişmiş Dosya Paylaşımı
Dosyalar ve yazıcıların ağ paylaşımına açılmasının olumsuz bir tarafımevcut: bu kaynaklara herkes ulaşabilir. Windows XP Professionalsürümünü kullanıyorsanız okuma ve yazma hakları atayarak kaynaklarınkullanımını denetim altında tutabilirsiniz. Ancak bunun için bir ağetki alanına bağlı olunması gerekiyor. Buna rağmen küçük bir hileyardımıyla herhangi bir firma ağına bağlı olmadan da erişim haklarınıkontrol altında tutabilirsiniz.
Başlat menüsündeki Bilgisayarım komutunu kullanarak aynı isimlipencereyi açın. Ardından Araçlar menüsündeki Klasör Seçeneklerikomutunu çalıştırın. Görünüm kartındaki Basit dosya paylaşımı kullan(Önerilen) seçeneğindeki işareti kaldırın.

60-Windows u Eski Ayarlarıyla Yeniden Kurun
Bunun için XP CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır a şunuyazın. :i386winnt32.exe /unattend . bundan sonra kurulum işlemibaşlaycaktır.

61-Dialer Programlarına Karşı Koruma
Çevirmeli Ağ Bağlantısında, bilginiz haricinde bir değişiklikyapılmasını, çevirmeli ağ telefon defterini yazmaya karşı koruyarakrahatlıkla engelleyebilirsiniz. Bunun için Windows gezgini penceresiniaçın ve C:/Documents and Settings/AllUsers/Application/DataMicrosoftNetworkConnectionsPbk klasörüne gidin.buradaki RASPHONE.PBK özelliklerine girin ve bunu Salt Okunur halegetirin.


62-Masaüstünü Göster Simgesinin Oluşturulması
Öncelikle Not Defterinden yeni bir metin belgesi açın ve içine şunları ekleyin.
[Shell]
Command=2
IconFile=Explorer.exe,3
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop
Daha sonra bunu Masaüstünü Göster.SCF adıyla kaydedin. Daha sonra bunu hızlı başlat üzerine sürükleyin.


63-XP de yapmis oldugunuz islemler bazi durumlarda ön yükleme yapar veHDD inizde yer kaplamaya baslar. Bu dosyalar bilgisayarinizdankaldirdiginiz programlarda olabilir. Bunlari silmek için Windowsklasörünün içinde Prefetch dosyasinda saklanir. Bu dosya içindekilerigönül rahatligiyla silebilirsiniz. [XP]

64-Internet Explorer Hızlı Açılsın
bunun için Explorer kısayolunun sonuna  nohome satırını ekleyin.


65-Ekran Koruyuculardan Kurtulun
Eğer XP ekran koruyucularını kullanmıyor ve bunlardan kurtulmakistiyorsanız Çalıştıra C:\WINDOWS\system32\dllcache (eğer sistem D yekurulu ise D yapın) yazın ve klasörü açın.. buradaki bütün Ekrankoruyucuları silin.daha sonra C:\windows\system32\ içindeki ekrankoruyucuları silin ve kurtulun.


66-Açılış Disketi Oluşturmak
Disketi disket sürücünüze takın.. formatlayın.daha sonra Create MS-DOS Startup Disk i çalıştırın.


67-Gereksiz Servislerden Kurtularak Performansı Arttırın
Bunu yapmak için Başlat-Çalıştıra services.msc yazın. Daha sonra Buradaişinize yarmayan servisleri kapatarak hızınızı arttırın. Servisleriyukarıdaki Durum çubuğu ile çalışma durumuna göre sıralayabiliriz.Servisleri kapatmak için ise çift tıklayıp Başlangıç Türünüde DevreDışı Veya Elle olarak Seçebilirsiniz. Şimdi Bazı servislere vegörevlerine bakalım.
a-DHPC Istemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu kapatabilirsiniz.
b-DNS Istemcisi : Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi kapatabilirsiniz.
c- Nvidia Driver Help Service : Nvidia  nın yardım Servisi eğer gerek duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.
d- Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS) : Eğer firewallkullanmıyorsanız ve Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptaledebilirsiniz.
e-Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.
f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa kapatın gitsin.
g-Taşınabilir Ortam Seri No : Bu servis portatif müzik çalarınızın serinumarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunubilmiyorsanız hemen durdurun)
h-Terminal Hizmetleri : Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.
j-Hata Bildirim Hizmeti : Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.
k-Otomatik Güncelleştirme : Windows un otomatik güncelleştirilmesini istemiyorsanız durdurun.
l-Messenger: Eğer bir Windows2000 domain e bağlı değilseniz durdurun.

68-Istenmeyen XP Bileşenlerini Kaldırın
C:WindowsInf klasörünü açın. Araçlar/Klasör Seçenekleri nden gizliklasörleri açın. Klasör içinde bulunan SYSOC.INF dosyasını metineditörü ile açın her satırdaki hide sözcüğünü kaldırın ve dosyayıtekrar kaydedin. Daha sonra Başlat/Denetim Masası/Ekle-Kaldır/Windowsbileşenlerini ekle-kaldır düğmesine tıklayarak istemediğinizbileşenleri kaldırın.


69-Microsoft'un Casusunu Pcden Kaldırmak
Arkadaslar Microsoft win XP ile bir cok yenilige imza atti. bir cokiyilik yerine birde katlanilmaz mecbur üyelik, sadece aldiginizsistemle calisma, format yada yeni kurmada (install) da key alma felan
Üstüne üstlük birde bilgisayariniza birde Casus koyup sizleri istedigi an izliyor ve ne yaptiginizi biliyor.
Simdi size bu casusu nasil bulup yok edeceginizi anlatayim
Bilgisayarinizi actiktan sonra
Start}Calıştır (Run)
Cikan yere kücük harfle: cmd deyin ve Enter
Simdi karsiniza bir Dos penceresi acildi
cikan bu pencereye:net user yazin (net bir bosluk user olacak.)
O pencerede bir liste var ve bilgisayarda kac tane kullanici var hepsi yazili buraya kadar her sey normal
Eger: burada bir Support_388945a0 diye bir hesep varsa iste sende de casus var yoksa sorun yok
var ise derhal sil:
Peki Bunu nasil silecem:
kolay
Bunu yap:
net user SUPPORT_388945a0 /delete
Enter. ve gecmis olsun.

70-Sistem ajanları !
1.)Microsoft her zaman işini bilen bir sirket en azından bir guvenlikolayı çıkararak herkesi buna inandıran bir firma ama aciklara gelincekendi yaptıkları açıkları açıklamaktan her zaman kaçan bir firma..nasılmı...
Xp kullanan arkadaslar bilirler ki xp de açılan kullanıcı o sisteme aitolan admin yada sınırlı kullanıcı olarak adlandırılır.Ve adminşifresini bilmek makinayı kurtarmanın her zaman en akıllıca yoludur...
peki sunu sormak istiyorum..biri sizin admin sifrenizi biliyorsa vesizin bir server ınız varsa ne olur..dusunmek bile korkunc dimi...
ok.xp kullanan arkadaslar ... başlat / çalıştır/cmd ve enter yazdıktansonra açılan dos ekranında net user yazıp enter a bastıklarındasupport_388945a0 adlı bir kullanıcı daha goreceklerdir sistemlerin tumxp kullanıcıları hangi xp kullanırsanız kullanın.. ve ilginç bir seydaha soylim kullanıcı ekranına bu kullanıcı adını yazın ve şifresinikendi şifreniz olarak girin bakın ne oluyor işletim sisteminizkarsınıza çıkıyor.. ve bu kullanıcının bir şifresi var yani bukullanıcı adını yazıp şifreyi girdiğinde (tabii biliyorsanız) vemicrosoft bunu biliyor..kendileriyle yaptıgımız gorusme sonunda buportu kapattıklarını soylediler.bizde şifreyi istedik vermediler..sonucitibariyle bu kullanıcının silinmesi gerekmekte..
command ekranındayken
net user support_388945a0 /del komutuyla kullanıcıyı silin sorun ortadan kalksın..
2.)"Windows XP`de Windows\System32" klasörlerin icinde 2 tane casus"program" var, bunlar MSe sizin üzerinizden bilgiler gönderiyor.
başlat/ çalıştır
Aynen bu sekilde iki komutu ard arda kopyalayiniz:
regsvr32.exe /u %windir%\system32\regwizc.dll
regsvr32.exe /u %windir%\system32\licdll.dll

71-Sistemdeki Gizli Programlar.
Sesli okuyucu system32 nin içinde : narrator.exe
Windows kısa kapan aç : logon.exe
Yazı karakteri oluşturucusu : eudcedit.exe
Gerçek bağlantı kurduğunuz yerin IP adresini bulun : nslookup.exe
Paylaşılan klasör oluşturmak için : shrpubw.exe
Windows şifreleme : syskey.exe (not şifreyi bir kez girerseniz bir daha devre dışı bırakamazsınız)
Sistemi 60 saniyede kapatır : C:WINDOWSsystem32tsshutdn.exe
Sistemdeki diyalogları siler kurar : C:WINDOWSsystem32webfldrs
Sistemdeki .dll .exe .inf vs.. uzantılı dosyaları listeler : C:WINDOWSsystem32attrib.exe
Windows Tanıtım Animasyonu : C:WINDOWSHelpToursmmTourtour.exe

72-WINDOWS XP SERVİSLERİ :
BAŞLAT > ÇALIŞTIR > SERVICES.MSC'yi açın :
BU SERVİSLERİ KONROL EDİN
>HATA BİLDİRİM HİZMETİ EVRE DIŞI
>HIZLI KULLANICI DEĞİŞTİRME UYUMLULUĞU :MANUEL
>YARDIM VE DESTEK :MANUEL
>DİZİN OLUŞTURMA HİZMETİ EVRE DIŞI
>PERFORMANS GÜNLÜKLERİ VE UYARILAR :MANUEL
>TAŞINABİLİR ORTAM SERİ NUMARASI :MANUEL
>REMOTE DESKTOP HELP SESSİON MANAGER EVRE DIŞI
>UZAKTAN KAYIT DEFTERİ EVRE DIŞI
>AKILLI KART EVRE DIŞI
>AKILLI KART YARDIMCISI EVRE DIŞI
>KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI EVRE DIŞI
>WEB CLİENT :MANUEL
>KABLOSUZ SIFIR YAPILANDIRMA :MANUEL

bu ibekliyorum...he arkadaşlar ben vista kullanıyorum ve o alıntı yeri yaptım oluyo yani vistada olabilir sadece orda xp den bahsetmiş neyse dilim gene uzadı görüşmek dileğiyleOnay


HAZIRLAYAN VE DERLEYEN : MUSTAFA2526

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 06 Kasım 2009 20:40
ADEM-KAYA
20-08-2009, 23:30   |  #2  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2009

ALINTIDIR.!!!

O_uzHaN
20-08-2009, 23:33   |  #3  
O_uzHaN avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,061 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2009

Birader xp mi kaldı ya bunları herkes biliyo bilmeyenede yuh derim artık

mustafa2526
20-08-2009, 23:49   |  #4  
mustafa2526 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
709 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2009

belki bilgisayarı yeni aldı hem ihtiyacı olan vardır belki hemde üst taraf alıntı değil

S.W.A.T
21-08-2009, 12:25   |  #5  
S.W.A.T avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,872 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2008
Alıntı: O_uzHaN  
Birader xp mi kaldı ya bunları herkes biliyo bilmeyenede yuh derim artı
Arkadaş paylaşım yapmış biraz saygı göster!

Paylaşım için teşekürler.

loganwolverine
21-08-2009, 12:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
944 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2009

müjdeye bak aynı şeyler

mustafa2526
21-08-2009, 14:02   |  #7  
mustafa2526 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
709 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2009

linkinpark eğer daha farklı bir şey biliyosan yaz da görelim

EbRaR ErDeM
21-08-2009, 16:37   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,217 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2009

Güzel paylaşım. Teşekkürler.

Mustafa Akın
21-08-2009, 21:14   |  #9  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,236 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2006

Prefecth klasörünü boşaltmak iyi bir şey değil

speedy80
21-08-2009, 21:38   |  #10  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
41 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2008

Nacizane uyarılarım;
"ccleaner" bilinçsiz kullanıcılar tam bir korkulu rüya haline gelebilir. Bilmeden yada bilerek verilen onaylar ile regedit çökebilir. Ayrıca verilen regedit kodlarından hızlı kapatma özelliği, programlara "kill" çekerek zamanla programlarda yada sistemde bozulmalara sebep olabilir.
Bilgilendirme için yine de sağol ;)

mustafa2116
06-11-2009, 23:21   |  #11  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2008

bu kuralları uyguladığında salt işlem yapan bir işletim sisitemi,ne sahip olursun.
 bilinen yanlışlardan bir kaçı ne yazıkki hızlandırıcılıkta kullanılmakta.

1.si  resimleri için üretilen .db sisitemin resimlerin ön gürümünü tezden oluşturmak için. Böylelikle dosyyı yeniden okumak zorunda değil.
2. si logon.exe vindowsun görünüm sisiteminde bir ektir. sisiteme yardım eder. sisitemin açılışında kayıtutar ve aynı zamanda program açılışlarının kayıtlarını tutar.
3.sü sisiteme açılış efeklerinden 1 yada 0 vererek hızlandırırken işlem kesintilerinide düşnmek gerekir. Sürekli öncelikli bir program explorer sizce diğer programlara buyur dermi.
4.sü sistem ajanlarında Sisitem ajanları biraz haklı birazda yanlış. Sistem ajanları sizin yerinize siz görmeden bişler yapar ama sizde bir çok konuda siz görmeden yardım eder. Hatalarda  destek verekrek düzeltir. kaldırmak yerine çalıştırmasını engellemek doğrudur.
5. si bileşenlerler bir yerde zaralıyken diğer yerde faydalıdır. Kullanılanmayan bileşenler sisitemde falzlaık yaratır ama bu sisitemi kısıtlamaz sadece yer kaplar. Gereğinde çalışmadıkcada yada bir işlemde çalışmadıkcada sisiteme etki yapmaz tersine sisitemde hızlanma yapar.
6. sı %20 internet hızı artırımının yerine şunu demekte fayda var neden %20 internet yavaşlaması var. Nedeni virüs ve saldırılar ( window casusunun izlediği yer burasıdır. casusu devrden çıktığında otromatik olarak bu alan sizin elinize geçer.)
7. si  Ntfs alanındaki bazı değişikliklerde sisitemin çökmesini sağlar. Özellikle log kayıtlarını neden tutuyor bilen yok sanırım: ama dosya nerde nasıl nezaman kullanılıyor....  kayıtları hata esnasında burdan geri gelir.
8. si Unistal alanı bu alandaki dosyaları silince regedit hızı + sisitem hızz artar ancak azan bir hız karşınıza gelir kurulumlu programlar bu azalan hızın  en büyük etkenidir.Yani siz silsenide sildikleriniz 4-5 günde bir nerdeyse aynen geri geli.


OVERCLOK [ bios onarımcısı (tam adını yazamammış olabilir)]  luk sistemi : sisiteme uygun düzeyde yükseltmektir. Sistemi tam bilmiyorsanız bu işlemler siizin format atmanızı da sağlayabilir.

Son Düzenleme: mustafa2116 ~ 06 Kasım 2009 23:25