Bilgisayar'ımda anlık donmalar oluyor!

HPQ-User
14-10-2008, 13:07   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

zoqqa sormuş:
Geçtiğimiz aylarda bilgisayarıma genel bir temizlik için format atmış ve devamında tüm sürücüleri eksiksiz yüklemiştim.Bunu daha önce bir kaç kez yaptığım halde herhangi bir sorunum olmamıştı, yani ilk kez yapmıyorum.Ancak bu kez bilgisayar Windows ekranında anlık duraksamalar gösteriyor.Mouse'ün cursor'ünü masa üzerinde daire biçiminde eksenler çizerek çevirdiğim zaman bir yerlerde takıla takıla devam ediyor.Mp3 ve Media player uygulamalarında da görüntü ve ses de kesilmeler meydana geliyor.Ancak bir süre sonra, yavaş yavaş görüntü ve sesler akıcı bir hal alabiliyor.Taa ki herhangi başka bir pencere de başka bir işlem yapmaya başlayana kadar.Bu durumda tekrar kesintiler oluyor.Fakat CD-ROM veya USB bellek üzerinden açtığım media player uygulamalarında bu sorunla pek karşılaşmıyorum.Ayrıca Football Manager 2008 oyunun 2D maç motorunda hiç bir kesinti olmuyor ve sorunsuz çalışıyor.Fakat Windows kısayol tuşuna basarak masa üstüne dönüp tekrar oyuna geri döndüğüm zaman bu duruksamalar oyunda da oluyor.Tüm driverler'ı eksiksiz yüklediğime eminim ve defalarca kontrol ettim.Yönetimsel araçlar menüsünden herhangi bir birimin doğru çalışıp çalışmadığına da baktım ancak bir sorun görünmüyor.Sistem bilgisinde her şeyin düzgün çalıştığı ve sürücülerin eksiksiz olduğunu söylüyor.DirectX'in "dxdiag"'ı içinden yaptığım tüm performans ve ses testlerinden başarıyla geçiyor, görüntüleri akıcı sesleri de kesintisiz gayet düzgün veriyor ancak aynı şeyi media player uygulamalarında yapamıyor.Henüz sorunumun neden kaynaklandığını bile bilmiyorum.Ya işlemcimin düzgün çalışmadığından yada sabit diskimden şüphe ediyorum ancak ana kart'dan da kaynaklanıyor olabilir, ya da hiçbiri.Çok çaresizim ve çok uzun zamandır bu sorunumu düzeltmeye çalışıyorum ama hep aynı yola çıkıyorum.Ve sizden yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
WIN XP PRO SP2
ASUS RS482M4-IL O/B Ana kart
AMD Athlon 64 939p 3000+ İşlemci
ATI Radeon XPRESS 200 Series O/B Grafik İşlemci
1 GB DDR-RAM 400 Mhz Hafıza
80 GB SAMSUNG SP0802N Sabit Disk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092417 Firefox/3.0.3

Fatih_ARMAĞAN
14-10-2008, 13:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Buy sorunun nedeni donanı msürüclerinden birisi olabilir.
yada sürücülerinizden birisinde sıkıntı olabilir.
Cd/dvdrom sürücüsünün tüm kablolarını çıkartarak bilgisayarınız kullanmayı deneyin. ve diğer bilgisayarın içinde tüm bağlantı noktalarını kontro ledip yerlertine iyice oturduğundan emin olun. bu tip anlık donmalara optik sürücülerdeki bağlantı ve arızalardan meydana geldiğine oldukca sık rastladım.
öncelikle cd/dvd niz bağlı değilken bilgisayarı çalıştırıp bir deneyin. harici bir takım cihazlar var ise onlarıda devre dışı bırakıp deneyebilirsiniz. bu işlemlerden sonra işlemci yada Anakarta yönlenmeyi deneyin. HDD nizdede sıkıntı olma ihtimali olabilir.

Yavuz Taşcı
14-10-2008, 13:34   |  #3  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
531 mesaj

yaşadığınız sorun byük bir olasılıkla donanım sorunundan kaynaklanmakta.
sisteminizi sadece hdd kullanarak başlatın.mevcut donanım kartlarınızın anakart üzerindeki solotlara tam olarak oturduğundan emin olun ve her ihtimale karşı sisteminizi bir virüs taramasından geçirin..

zoqqa
14-10-2008, 18:41   |  #4  
Yeni Üye
24 mesaj

önerileriniz için teşekkür ederim kontrol ettim ama herşey doğru gözküyor.ayrıca bu benim diğer bilgisayarım çok kullanmıyorum ve internet bağlantısı da yok harddisk de neredeyse bomboş kısaca virusten kaynaklandığını düşünmüyorum...az önce auslogic system imformatin adında bir program indirdim ve bilgisayarıma yükledim.orada işlemcinin ne kadar kullanıldığı hakkında grafikler ve değerler mavcut.media player'dan mp3 açtım ve cpu kullanımı yüzde 90 larda dolaşmaya başladı bu bile sorunumu açıklıyor olsa gerek.sadece o da değil.hiçbir program açık değilken ve hiçbir işlem yapmazken sadece dosyalar arasında gezindiğimde bile cpu kullanımı yüzde 60-70 lere çıkar mı bu nerede görülmüş! hiçbir şey yapmıyorum karşısına geçip izliyorum ve hiçbir program açık değilken bile arada yüzde 30 lara 40 lara yükseldiğini görüyorum işlemci hızının.mp3 dinlerken yüzde 90 a çıktığpı vakit doğal olarak seslerde kesilmeler, takılmalar meydana geliyor.işlemci kullanımını nasıl normal düzeye getirebilirim.acaba hatalı bir sistem dosyası var da o mu cpu'nun bu derece  yüksek değerlerde çalışmasına mı neden oluyor.işlemcimin sistem sürücülerinde mi bir problem var yoksa bios ayarların da mı anlayamadım.ne yapacağımı şaşırdım ve bu iş canımı çok sıkmaya başladı.görüşlerinizi bekliyorum.

Son Düzenleme: zoqqa ~ 14 Ekim 2008 18:44
MBTGROUP
14-10-2008, 20:58   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

ram i söküp yeniden takmayı dene yada ekran kartını belki düzeleir bende olurdu öyle yapardım düzelirdi ve bils içinde toz varsa ekelktrikli süpürgeyle çektir yoksa ana kartın benimki gibi yanabilr (ve bir gün mönitörünede görüntü gelmez olur)

Fatih_ARMAĞAN
15-10-2008, 02:19   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

eğer işlemciniz bu şekilde yüksek boyuklarda kullanılıyorsa tamamen virüs yada trojan ile direkt alakalıdır. trojanları her virüs programı tespit edemeyebilir. kaspersky yada anvira antivir ile tarama yapmanızı öneririm. ve ardında trojan remover programı ile sıkı bir trojan taraması yaptırın. CPU nun olması gerektiğinden fazla kullanılıyor ise bu tamamen trojan vb. zararlı yazılımlardan kaynaklanır.

zoqqa
15-10-2008, 10:55   |  #7  
Yeni Üye
24 mesaj

evet ama dediğim gibi bilgisayar'a format attım."c" ve "d" dahil tamamen temizledim ve winxp ve sadece sürücüleri yükledim.ilk açılışta bile bu takılmalar oldu.pc bomboşken sadece winxp varken ve bilgisayarım hiçbir şartta internete açık değilken virus olabilir mi? yanlış anlamayın bilmediğim için soruyorum.ya da hangi virus programıyla tarama yapmalıyım.nod 32 işe yarar mı?

zoqqa
15-10-2008, 11:02   |  #8  
Yeni Üye
24 mesaj
pcword
ram i söküp yeniden takmayı dene yada ekran kartını belki düzeleir bende olurdu öyle yapardım düzelirdi ve bils içinde toz varsa ekelktrikli süpürgeyle çektir yoksa ana kartın benimki gibi yanabilr (ve bir gün mönitörünede görüntü gelmez olur)
teşekkür ederim ama bu sorunla karşılaştığım ilk gün yaptığım şeydi zaten.maalesef sorunum o kadar basit değil.farklı ram'ler de taktım onla alakalı bir sorun değil.ya işlemci veya ana kartım düzgün çalışmıyor ya da driverlerinda bir sorun var ve yüklerken sorun oluyor.ya da sistemde bir çakışma.ama bu sistem bilgisinde hiç görünmüyorum.kötü olan da o zaten.

Fatih_ARMAĞAN
15-10-2008, 14:48   |  #9  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

temiz yükleme yapmanıza rağmen yüklediğiniz donanı msrücülerinden bulaşabilir taktığınız harici usb disk vb. cihazlardan virüs bulaşabilir bunlar mümkün. mümkünse bilgisayardaki tüm sürücüleri temizleyerek xpnizi yükleyin imkanınız varsa farklı bir cd temin etmenizi öneririm.

zoqqa
16-10-2008, 00:50   |  #10  
Yeni Üye
24 mesaj

teşekkür ederim.ztn iki cd kullanıyorum önce arkadaşımın 30 gün kullanıma açık cdsini yüklüyrom çünkü cdden başlatta sırf onu görüyor sonra üzerine benim xp2yi yükseltiyorum.yani iki farklı xp aslında ve ikisinde de oluyor ama dediğiniz gibi olabilir.artık sorunumun donanımsal olduğuna inanmaya başladım.ya da sanal bellek değerlerinden..

bu arada amd athlon xp 2000 mhz 754p bir işlemcim var boşta.ona uygun socket 754p nForce chipset'li bir anakart arıyorum çünkü sorunlu pcmi gözden çıkarttım artık.acaba böyle bir anakart bulabileceğim bir yer var mı?

frozen
16-10-2008, 01:26   |  #11  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

dostum geçmiş olsun. donanım problemi olması %100. format atın diye virus yok olacak die bir kadie de yok. artık virusler normal pc işlemcisi değil, gpu kullanıyor. hiç anlamıyorsun dolayısıyla. Virus anakartının belleğinede bulaşmış olabilir, cihazı güçten kesip pilini çıkart bir 15 dk kadr bekle tekrar dene. Farklı bir ram ile çalıştırmayı dene. farklı bir işlemci kullanmayı dene.. Bunlar sonuç vermezse kanımca anakartını değiştirmen gerekir. tabi bunlardan önce en az 2 farklı virus tarayıcı ve anti-spy kullanmanı öneririm.
anti virus olarak tavsiyem, "Nod32" ve "kis" olabilir.
anti-spy olarak "Spybot S&D".

bahsettiğin anakartı istanbulda isen en kısa yoldan kadıköyde iskelenin hemen karşısındaki pasajlardan herhangi birinde bulabilirsin.

zoqqa
16-10-2008, 11:18   |  #12  
Yeni Üye
24 mesaj

teşekkürler, pili çıkartıp tekrardan takmıştım ayrıca farklı ram'lerle de denedim değişen bir şey yok.başka bir cpu takma imkanım yok eğer bilgisayar teknik servisi olsaydı olabilirdi.dediğiniz gibi anakarttan kaynaklanıyor muhtemelen.Nod32 ile bir tarama yapıcam ama daha önce Avira Premium Security Suite ile tarattım hiç bir şey bulamadı ayrıca bağladığım usb bellekte de bir şeye rastlamadı.diğer taraftan anakartın bios'undan da kaynaklanabileceğini düşünüyorum artık.

izmir'de oturuyorum ve socket 754p 'yi buralarda bulmam imkansız gibi birşey.internet üzerinden bu tip eski model pc bileşenleri satan bir site biliyormusunuz acaba?

Son Düzenleme: zoqqa ~ 16 Ekim 2008 11:19
zoqqa
16-10-2008, 11:30   |  #13  
Yeni Üye
24 mesaj

Bu arada sistem bilgilerimde ufak bir hata yapmışım;

anakartım; ASUS RS482M4-IL değil MSI RS482M4-IL olacaktı.Diğer pc'min board'u Asus olduğu için karıştırdım.

Son Düzenleme: zoqqa ~ 16 Ekim 2008 11:31
frozen
16-10-2008, 22:34   |  #14  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Kusura bakma nete dönemediğim için cevap veremedim. Hepsi burada adlı siteye bakabilirsin. ayrıca Exa firmansının internet sitesindede bolca ürün bulabilirsin. bir gözden geçir bunları. Usb ni tarattığın antivirus programını ben çokta yeterli bulmuyorum o yüzden yeni nesil programlardan birisiyle tekrar gözden geçir. Msi bu konlarda malesef ve malesef ki çok zayıf kalabiliyor. Nedne bilmiyorum fakar çok kez karşılaştım bu durumla.

masterofluxor
25-11-2008, 16:08   |  #15  
Taze Üye
2 mesaj

Yazışmanızı arama yaparken buldum. Benimde PC aynı problemle karşı karşıya... Öncelikle şunu söyleyeyim internette ne varsa ben denedim. Güncel virüs programlarını, güncel driverlerı falan yükledim. Kaç kere format attım. Ramleri kontrol ettim. (Ramleri tek tek çalıştırarak kontrol edebilirsin.)İşlemci olayını araştırdım (ki işlemcide arıza olması mümkün değil. Çünkü işlemci arızalı olsa hiç çalışmaz).  İstersen bir RESET ROUTER yap netten WORM yemiş olabilirsin. (Zannetmem ama.) Biraz hızlanmasını ve CPU kullanım yüzdesinin düşmesini istersen bilgisayar yöneticisinden explorer.exe programını kapatıp tekrar aç.(Nasıl yapılacağı nette var.) Ama sorunun üzerinde çalıştığım üç sebebi olabilir:

1. BIOS GÜNCELLEMESİ (KEŞKE HİÇ YAPMASAYDIM) Eski versiyona dönmeyi deneyeceğim.

2. POWER FANI VEYA İŞLEMCİ FANI VERİMSİZ ÇALIŞIYOR VEYA POWER FANI HİÇ ÇALIŞMIYOR.

3. Güç aktarım kablolarını değiştirmeli tekrar denemeli...

Bütün bunlardan bir sonuç alamazsan anakart falan alma git ÇANKAYA 'ya bir servise, onlar deneme yanılmayla bulurlar. Ne olduğunu söylerler öyle para talep ederler. Bana da sonucu mesaj yazarsın...

bodyman700
26-11-2008, 02:11   |  #16  
Taze Üye
1 mesaj

öncelikle geçmiş olsun. ben diğerlerinden farklı olarak seni başka bir soruna karşın uyarmak istiyorum. güç kaynağından kaynaklanan anlık voltaj git gellerinden kaynaklanabileceğini düşünüyorum. eğer tahminim doğruysa gerçek değerlerinde olmayan bir güç kaynağı kullanıyorsun. bu türden olanların normalde ömürleri normal kullanımda 2 yıl, git gelli hallerde 1 yılı zor bulmaktadır ki normalde güç kaynaklarının sağlayabildikleri güç her sene %10 gibi bir şekildedüşmektedir. eğer zaten ucu ucuna yeten bir güç kaynağına sahipsen bu benim hipotezimide güçlendireektir. neden böyle emin konuştuğumuda söyleyeyim: aynı sorunlarla bende karşılaşmıştım. gerisi sana kalmış ya gidip bir güç kaynağı satın alacaksın yada fazlalıklardan (tv kartı,ikinci hdd gibi) bir süre feragat edeceksin. kolay gelsin.

masterofluxor
26-11-2008, 10:28   |  #17  
Taze Üye
2 mesaj

Dün akşam PC ile epey uğraştım. Power da bi sorun yok. (CDRW ve DVDRW bağlantılarını çıkartıp tekrar çalıştırdım.) Takılmalar devam ediyor. Bios u güncelleyip sistemi tekrar yükledim. İşe yaramadı. Benim yapacaklarım bitti. Bundan sonrası servislik. Çünkü yedek parça lazım. İş deneme yanılmaya kaldı.

murat durukan
01-12-2008, 22:17   |  #18  
Taze Üye
3 mesaj

abi:öncelikle konuyu doğru yeremi actım bilmiyorum.benim propemeim sudur.masa üstündeki ag baglantılarıma tıkladıyım zaman baska birinin ip numarası gözüküyor ve söyle bir yazı var:üzerinde nova yazıyor:bunu nasıl kaldıra bilirim.veya benim modemdenmi bagnalıyor.bana bir sakıncası olurmu.acil cevap verirseniz sevinirim.

01apachi
01-12-2008, 22:20   |  #19  
Yıllanmış Üye
1,618 mesaj

bence ekran kartı driverini tekrar yükle..

cdcleaner
08-12-2008, 12:07   |  #20  
Taze Üye
3 mesaj

Arkadaşım bu soruna 2 neden yol açıyor olabilir;
1- Anakart sürücünn düzgün yüklenmemesi veya güncel olmaması
2- Ekran kartı sürücünün düzgün yüklenmemesi veya güncel olmaması.

Bilgisayara işletim sistemini yükledikten sonra ilk önce "Güncel anakart" sürücülerini yükle sonra yine "Güncel Ekran kartı" sürücülerini yükle tekrar kontrol et büyük bir ihtimalle sorunun çözülmüş olacaktır. Tümünü kurduktan sonra Driverscanner programını kullanırsan bilgisayarın içi güncel sürücüleri o sana bulup uyaracak tır.

adresinden bulabilirsin.

Banned
08-12-2008, 13:51   |  #21  
alierenerdal avatarı
Banlandı
361 mesaj
HPQ-User
zoqqa sormuş:
Geçtiğimiz aylarda bilgisayarıma genel bir temizlik için format atmış ve devamında tüm sürücüleri eksiksiz yüklemiştim.Bunu daha önce bir kaç kez yaptığım halde herhangi bir sorunum olmamıştı, yani ilk kez yapmıyorum.Ancak bu kez bilgisayar Windows ekranında anlık duraksamalar gösteriyor.Mouse'ün cursor'ünü masa üzerinde daire biçiminde eksenler çizerek çevirdiğim zaman bir yerlerde takıla takıla devam ediyor.Mp3 ve Media player uygulamalarında da görüntü ve ses de kesilmeler meydana geliyor.Ancak bir süre sonra, yavaş yavaş görüntü ve sesler akıcı bir hal alabiliyor.Taa ki herhangi başka bir pencere de başka bir işlem yapmaya başlayana kadar.Bu durumda tekrar kesintiler oluyor.Fakat CD-ROM veya USB bellek üzerinden açtığım media player uygulamalarında bu sorunla pek karşılaşmıyorum.Ayrıca Football Manager 2008 oyunun 2D maç motorunda hiç bir kesinti olmuyor ve sorunsuz çalışıyor.Fakat Windows kısayol tuşuna basarak masa üstüne dönüp tekrar oyuna geri döndüğüm zaman bu duruksamalar oyunda da oluyor.Tüm driverler'ı eksiksiz yüklediğime eminim ve defalarca kontrol ettim.Yönetimsel araçlar menüsünden herhangi bir birimin doğru çalışıp çalışmadığına da baktım ancak bir sorun görünmüyor.Sistem bilgisinde her şeyin düzgün çalıştığı ve sürücülerin eksiksiz olduğunu söylüyor.DirectX'in "dxdiag"'ı içinden yaptığım tüm performans ve ses testlerinden başarıyla geçiyor, görüntüleri akıcı sesleri de kesintisiz gayet düzgün veriyor ancak aynı şeyi media player uygulamalarında yapamıyor.Henüz sorunumun neden kaynaklandığını bile bilmiyorum.Ya işlemcimin düzgün çalışmadığından yada sabit diskimden şüphe ediyorum ancak ana kart'dan da kaynaklanıyor olabilir, ya da hiçbiri.Çok çaresizim ve çok uzun zamandır bu sorunumu düzeltmeye çalışıyorum ama hep aynı yola çıkıyorum.Ve sizden yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
WIN XP PRO SP2
ASUS RS482M4-IL O/B Ana kart
AMD Athlon 64 939p 3000+ İşlemci
ATI Radeon XPRESS 200 Series O/B Grafik İşlemci
1 GB DDR-RAM 400 Mhz Hafıza
80 GB SAMSUNG SP0802N Sabit Disk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092417 Firefox/3.0.

İşlemci ve gpu sıcaklıklarını hiç kontrol ettiniz mi bu tip anakartlar ve işlemciler sıcaklık sıkıntısı çekebildikleri zaman anlık donmalar olabiliyor.Anakart,gpu ve işlemci sıcaklığını gösteren Speedfan ı bideneyin
Speedfan Direk link ::
Ya da Aşağıdaki Msi nin sitesinde
anakartınız ve işlemci sıcaklığını gösteren Program Pc Alert 4 var:

İStereseniz bios güncellemesini de bi deneyin Adres: