Bilgisayar istikrarsız bir şekilde kitleniyor ?

oXideX
20-03-2008, 00:40   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

Herkese merhabalar;

Bilgisayarım , açıldıktan sonra bazen yarım saat , bazen 1 saat bazen ise 5 saat sonra kitleniyor , ses klavye network herşey kitleniyor , bir süre bekliyorum ama geri dönmüyor. Virüs testi yaptım bikaç trojan çıktı ama onları silmeme rağmen tekrarladı (ben alakası olmayacağını tahmin etmiştim) , cpu gpu gibi aşırı ısınabilen bileşenlerimde herhangi bir problem yok ama anakartım 55 dereceye kadar çıkıyor bu etkili olmaz diye düşündüm , ilk başlarda kitlenme ardından yeniden başlatınca bende takılı olan 3 hdd den birinin bir kısmında hata verdi , scandisk yapmamı istedi yaptım , hatta o kısma format attım fakat çözüm olmadı , şimdi ise xp de hoşgeldin ekranına gelmeden evvel 2-3 dakika bekletip sonra açılıyor , bilgisayarda donanımsal olarak tanımlanamayan herhangi bir aygıtta yok , bunların hepsini denedim düşündüm ancak sonucu değiştiremedim...

sizce neden böyle bir kitlenmeye maruz kalıyorum ? bu donanımsal bir problem mi yoksa xp ile mi alakalı ? nasıl çözebileceğim hakkında yardımlarınızı bekliyorum , şimdiden teşekkürler...

dgkncoder
20-03-2008, 08:20   |  #2  
Üye
76 mesaj

Harddisklerinizden birinde problem olabilir. Benimde geçenlerde başıma geldi. Şirkette bulunan laptop'un harddiski arızalıydı ve aynısını yapıyordu. Tabii ki illa harddisk'ten olacak diye bir şey yok ancak siz yine de bir kontrol edin.

Borga-x
20-03-2008, 09:16   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Sorun buyuk ıhtımalle HDD'den kaynaklanıyor. HDD'iniz test edebılecegınız programları kurarak bad sector varmı buna bır bak. HDD'i baska bır PC'ye bağlayıp denemenı onerırım.

oXideX
20-03-2008, 12:01   |  #4  
OP Üye
63 mesaj

Peki bad sector bulursam bunu nasıl giderebilirim ? Bir de HDD nin hatalı kısmını kullanmasam sadece depolama yapsam yine aynı problemi verir mi ?

Borga-x
20-03-2008, 12:18   |  #5  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Bad sector oldugu gıbı kalmaz. O hdd'de badsectorun olmasının nedenı kafa dısk yuzeyıne vurmustur. Ilerde bad sector olusacaktır. Sana onerım o HDD'den hemen kurtulup yenısını almandır.

oXideX
20-03-2008, 13:08   |  #6  
OP Üye
63 mesaj

Bad sector olduğunu tahmin ettiğim hdd yi çıkarttım fakat yeniden kitlenme oldu , bitane hdd mi daha geçen ay aldım diğeri ise 1,5 yıllık bad sector olayı garanti kapsamına girer mi ? birde bad sector den kurtulmak için birkaç yazılım buldum fakat hepsi data kaybı olacağını söylediğinden şuanda kullanamıyorum (zaman ayıramıyorum şuan) , merak ettiğim bu yazılımlar nasıl engelleyebiliyor peki donanımsal dediğiniz bir hatayı ?

Borga-x
20-03-2008, 13:30   |  #7  
İlk Maestro
11,767 mesaj

BAD sector olan yerlerı işaretleyerek kullanılmaz hale getırır. Bence HDD'lerını kontrol et. Eger hala kılıtlenme yasarsan o zaman RAM'lerını kontrol etmelısın.

oXideX
20-03-2008, 23:32   |  #8  
OP Üye
63 mesaj

teşekkür ederim , bir program ile bad sector testi yaptım , 1 ay önce almış olduğum hdd , program içinde 2 tane olarak gözüküyor , bir tanesinde hiç bad sector olmazken biri tamamen bad sector lü çıktı sanırım program iyi değil , sizin bad sector için önerebileceğiniz bir program var mı ayrıca ram için ? birde bu kilitlenme olayı hdd veya ram dışında başka bir sebepten olabilir mi ? resmen delirtti beni...