bilgisayar kapanması

gk79gk
16-05-2009, 01:24   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

Merhaba kolay gelsin bu gün akşam bilgisayarda oyun oynuyordum ve makina aniden kapandı sebebini anlayamadım tamamiyle fonksiyonlarını yitirdi sonra düğmeye bastığımda normal bir şekilde açıldı ben power supply yi zaten bir kaç ay önce değişmiş tim boots 400 wat almıştım ve onun altındaki kasa fanınıda değiştirdim akasa 1400rpm olarak aldım kasanın önündede içeriye hava üfleyen bir fan mevcut acaba ısınmadan dolayı olmuş olabilirmi yada böyle bir problemin asıl kaynağı ne olabilir şimdiden teşekkürler.Saygılarımla gökhan

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 16 Mayıs 2009 11:40
PcMaKeR
16-05-2009, 09:37   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

anakarta tam bağlantı yapamamış olabilirsim gökhan. Benim 500 wattlık thermaltake vardı küçük 4lü güç girişi anakarta tam oturmayınca güç eksikliğinden kapanıyormuş uğraşa uğraşa çözmüştüm bir kontrol et ;)

gk79gk
16-05-2009, 10:23   |  #3  
OP Taze Üye
16 mesaj

Teşekkürler maker sağolasın haklı olabilirsin çünkü power supply i değiştirdiğimde o uzun soketi tam olarak yerleştirememiştim ama onu da söküp takmak gerçekten ana karta fazlasıyla zorluyor çünkü sanki çivi gibi saplanmış kalmıştı eski powerin soketi, bunuda o kadar iteklememe ragmen tam oturmadı fazlada zorlamak istemedim yoksa anakartı çatlatabilir ama yinede o sokete bakmayı denerim teşekkür ederim.

gk79gk
17-05-2009, 02:45   |  #4  
OP Taze Üye
16 mesaj

arkadaşlar tekrar merhaba benim bu bilgisayar kapanması yine oldu bunun sebebini bir türlü öğrenemedim denedim ama olayı kısaca özetleyeyim oyun oynuyorum tam o sırada takılmalar meydana geliyor bir süre sonra bilgisayar çat diye kapanıyor bunun nedeni ne olabilir geçen yılda takılma olayı oyunlarda iki üç saniyelik aralıklarla bir anda geliyordu ama kapanma felan yoktu şimdi bu takılma süresi 20 saniyeye çıktı vede artık bilgisayar tak diye kapanıyor bu konu hakkında deneyimi olan arkadaş varsa sorumu yanıtlayabilirse sevinirim.

PcMaKeR
17-05-2009, 10:24   |  #5  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Güç kaynağı büyük olasılık ben bunu düşündüm başka bilen arkadaş varsa onlarda yorum yapar ama benden bu kadar ;) başka bir güç kaynağı dene çevrenden.

Banned
17-05-2009, 10:47   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Isınıyordur. En son ne zaman fanarı,ızgaraları temizleyip termal maucunları yenilediniz? Ben en geç iki ayda bir defa temizleyip  yenilemezsem ısınmalar başlıyor.

kuruwa
17-05-2009, 15:16   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

bizde benzerı degısık sekıllede olmakta idi ,bir guc kaynağından arıza bizdekınde catlak vardı guc kaynagında havye ile düzelltık iki işlemcı veya anakartın asısı ısınması  power supply makrası ne acaba gerçek 400 watta ta olmayabılır ve pc birleşenlerin onlarıda yazsan daha aydınlatıcı olur öncekı güç kaynagında boyle seyler varmıydı ve degıstırınce extra bir parça ekledınmı acaba

Son Düzenleme: kuruwa ~ 17 Mayıs 2009 15:17
Mustafa Akın
17-05-2009, 16:24   |  #8  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
gk79gk
onun altındaki kasa fanınıda değiştirdim akasa 1400rpm olarak aldım kasanın önündede içeriye hava üfleyen bir fan mevcut.
Benim bildiğim içerideki sıcak hava dışarı atılır, yanlış biliyor olabilirim, kimsenin dikkatini çekmediğine göre.
Fan'ı ters bağlamış olma ihtimalin var mı? Çünkü benimki dışa üflüyor.

NOT: Fan, kasanın önünde mi arkasında mı? Yani önde bir fan vardır içeri üfler, arkada da bir fan vardır dışa üfler. Öyleyse sorun yok, ama tek fan arkada içeri üflüyorsa, içeride sıcak hava birikir.

Son Düzenleme: Mustafa Akın ~ 17 Mayıs 2009 16:27