bilgisayar kendi kendine kapanıp açılıyo

HPQ-User
28-07-2007, 22:17   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

parola sormuş:
İşyerimdeki pc de 3 adet güvelik kamerası var.ve bilgisayarım kendi kendine kapanıp açılıyor.windows kapatılıyor,ayarlarınız kaydediliyor yazıyor ve pc kapanıp tekrar açılmaya başlanıyor.ana kartı değiştirdim asus takıldı.ama bu sefer de bilgisayar kendi kendine resetliyor.LÜTFEN sorunu nedir.pc yi aldığım firmada anca parça değiştiriyorlar onlarda anlayamadılar sizce sorun sıcak,yada başkamı?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
dual core 2 intel işlemci asus anakart 160 gb 2.80 ghz 1.00GB RAM

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 3.0.04506.30)

Banned
28-07-2007, 23:16   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
1,098 mesaj

Sıcaklık olabilir.. işletim sisteminiz orjinal değilse ondanda olabilir.. Birde bi bios ayarlarınızı kontrol ediniz..

4murat
28-07-2007, 23:38   |  #3  
4murat avatarı
Yıllanmış Üye
197 mesaj

Ram gibi görünüyor ram leri değiştiriniz...

blackhawkmilan31
28-07-2007, 23:50   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,472 mesaj

Keşke PSU'nu da yazsaydın.PSU'dan kaynaklanıyor olabilir.Bir de diğer arkadaşın dediği gibi sıcaktan kaynaklanıyor da olabilir.

Son Düzenleme: blackhawkmilan31 ~ 29 Temmuz 2007 01:15
Quad-Core
29-07-2007, 00:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
844 mesaj
blackhawkmilan31
Keşke PSU'nu da yazsaydın.PSU'dan kaynaklanıyor olabilir.Bir de diğer arkadaşın dediği gibi sıcaktan kaynaklanıyor da olabilir.
evet psunuda yazzz

mechulll
29-07-2007, 01:06   |  #6  
Yeni Üye
29 mesaj

işlemcinin fanını kontrol etmende fayda var. işlemci iyi sogumazsa pc kendiliginden kapanır.. işlemcinin fanı iyice oturmusmu ve düzenli çalşıyomu diye kontrol etmeni öneririm

blackhawkmilan31
29-07-2007, 01:12   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,472 mesaj
mechulll
işlemcinin fanını kontrol etmende fayda var. işlemci iyi sogumazsa pc kendiliginden kapanır.. işlemcinin fanı iyice oturmusmu ve düzenli çalşıyomu diye kontrol etmeni ö
Doğru diyorsun ama bir konuyu atlıyorsun.

Gelelim ilk anakart neden reset atıyordu ?
Arkadaşaın dediğine göre düzgün bir yol ile reset atıyormuş yani normal biz nasıl reset atıyoruz öyle.Senin dediğin işlemci fanının dönmemesi durumunda direk olarak kapatır.Nasıl voltaj dalgalanması falan olur da birden kapanır bu da öyle kapanır.Yani biz nasıl Başlat-Bilgisayarı kapat-Yeniden Başlat diyoruz bu da öyle birşey.

Ben de sonradan farkettim ilk söylediğim o PSU ile alakalı lafı çok saçma.Çünkü arkadaşın sistemi düzgün yolla kapanıyor.Yani o ilk anakart sorunu ne ısı ne de PSU ile alakalı.

O zaman geriye bir kaç seçenek kalıyor;
Virüs,spy, tarzı asalaklar olabilir.Ya da bu durumu teknik servise söylemen gerekir.benim bir arkadaşım da daha olmuştu teknik servise verince onlar halletmişti.

Ama sen zaten teknik servise vermişsin yine de sorunu düzeltememişler ise biraz düşünmek lazım.

ASUS anakartın reset atması konusunda
aklıma gelen ilk şey şimdi ki aldığın anakart diğerinden daha fazla elektrik harcıyor ve PSU'da kaldıramıyor ve basıyor reseti.Gerçekten ilginç bir durum çünkü bunda direk reset atıyormuş yani o windows kapanıyor ekranı gelmeden.

Son Düzenleme: blackhawkmilan31 ~ 29 Temmuz 2007 01:26
yelkowan
29-07-2007, 10:35   |  #8  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

Merhaba,
şimdiye kadar sorunu bulamadıysan eğer, sorunu ram'de ara:
Pc birden kapanır ve yeniden başlamassa sorun cpu, pc yine birden kapanır ve yeniden başlarsa(reset) sorun ramdir; ilk anakartta windows kapanma uyarısı vererek kapandığından onda da sorun voltaj düşüklüyü ve sıcaklık olabilir.
Tavsiye: Sorunu tam bulmak için XP yi temiz bir şekilde yeniden yükledikten sonra güncellemeleri yapıp pcye birşey kurmadan uzunca bir süre açık tutup test etmelisin aynı sorun tekrarlarsa sorunun xp veya programlardan olmadığı anlaşılır.
böylece donanıma yönelebirsin.
donanımlardan da sorun %75 ihtimalle Ram dir.
Hadi kolay gelsin.

Son Düzenleme: yelkowan ~ 31 Temmuz 2007 14:12
XerA
04-08-2007, 17:29   |  #9  
Üye
54 mesaj
yelkowan
Merhaba,
şimdiye kadar sorunu bulamadıysan eğer, sorunu ram'de ara:
Pc birden kapanır ve yeniden başlamassa sorun cpu, pc yine birden kapanır ve yeniden başlarsa(reset) sorun ramdir; ilk anakartta windows kapanma uyarısı vererek kapandığından onda da sorun voltaj düşüklüyü ve sıcaklık olabilir.
Tavsiye: Sorunu tam bulmak için XP yi temiz bir şekilde yeniden yükledikten sonra güncellemeleri yapıp pcye birşey kurmadan uzunca bir süre açık tutup test etmelisin aynı sorun tekrarlarsa sorunun xp veya programlardan olmadığı anlaşılır.
böylece donanıma yönelebirsin.
donanımlardan da sorun %75 ihtimalle Ram dir.
Hadi kolay gelsin.
:)
temiz xp yükledikten sonra, sorunun xp den olmadığını anlıyoruz. Ama formatı attık bir kere. :))
Ayrıca "voltaj düşüklüyü" durumunda, cpu yeterli enerji gelmediğinden reseti basar. UPS kullanmanı tavsiye ederim.
Cpu ısınırsa, yine reset görürsün (bunlar bildiğin reset tuşuyla atılmış reset ler gibidir.).
Sanırım sorunun işletim sisteminden kaynaklanıyor. Xp yi onarmayı denemeni tavsiye ederim.
Ayrıca son bir ihtimal ise, birinin senin bilgisayarını uzaktan kontrol ediyor olmasıdır.

GunneRs
17-08-2011, 16:36   |  #10  
Taze Üye
1 mesaj

Öncelikle Herkese Selam . Kapanıp Açılma Sorunu Bendede Var . Fakat Benim Sorunum Biraz Farklı . Downoald Sitelerine Yada Microsoftun Kendi Web Sayfasından İndirme Yaparken Bilgisayarım Kapanıp Açılıyor . Downoald Yaparken IDM Kullanıyorum İşletim Sistemim Windows XP Lutfen Yarımcı OLun .