Bilgisayar kendi kendine kapanıyor

dejavu2009
07-06-2009, 16:42   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

Öncelikle tüm CHİP online ailesine selamlar...

Bneim bilgisayarım Toshiba A200 23U modeli...

Oyun oynarken o kadar ısınıyor ki altında yumurta bile rahatlıkla pişebilir. Soğutma fanını altta koymuşlar. Dizime koyduğum zaman o fan kapanıyor... Ayak için zararlı hale bile gelebiliyor...

Örneğin Fall out 3 oyunu oynarken bilgisayar çok ısınıyordu ama hiç kapanmadı...

şimdi ise Tom Clancy's HAWK oyunu oynarken, diğer oyundaki kadar ısınmamamsına rağmen kendi kendine kapanmaya başladı...  

Şimdi diğer oyunu deneyemiyorum. Çünkü yakın bir zamanda sistem çöktü...

Acaba bilgisayarda bir hasar oluşmuş olabilir mi?
Yoksa kendini güvenceye mi alıyor?

şimdiden teşekkürler

Süleyman.
07-06-2009, 17:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Aynı modeli kullanıyorum. Dizinizin üzerinde iken oyun oynamayın, ki o fan girişi kapanmasın, üstelik sağlığınıza da zararlı. Bilgisayarınızı, özellikle kullanıldığı ortama göre değişir ama en az altı ayda bir servise götürüp temizletin. Fanlar tozlandığı için tam verim alamazsınız. Everest programıyla donanım ısınızı kontrol edin. Havalar gerçekten iyice ısındı ve oyun oynarken bu daha da artıyor. Dizüstü bilgisayar soğutucularından da alabilirsiniz. Bilgisayarınızı ahşap bir masa üzerinde kullanmanız en güzelidir.

Ekleme: Bilgisayarınızda hasar oluştuğunu sanmıyorum. Kritik sıcaklığa ulaştığında kendisini güvene almak için kapatıyor.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 07 Haziran 2009 17:01
dejavu2009
07-06-2009, 17:49   |  #3  
OP Yeni Üye
25 mesaj

Teşekkür ederim Eltahir...

Artık soğutucu almanın zamanı geldi sanırım...

1ol3irol
07-06-2009, 23:24   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

soğutucu da bi yere kadar işe yarar. içini temizletmen en garanti yolu. tozdan dolayı soğuk havayı içine çekecek delikler kapanırsa zaten soğutucu bi işe yaramaz. ben bugün temizledim dizüstü bilgisayarımı 10-15 derece farketti

Ousan
11-06-2009, 03:51   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

Arkadaşlar selamlar,ASUS F3SA marka laptopa sahibim, daha önceden mavi ekran problemi nedeniyle bilgisayarı teknik servise verdim, anakartı değişti bilgisayarımın.Pazartesi teslim aldım bilgisayarımı,dünden beri spesifik bi işlem ve zamana bağlı olmaksızın bilgisayar power düğmesine basmışım gibi aniden kapanıyor ve 2-3 dakika açılmıyor.Teknik Servis'e vermeden önce bu problem yoktu.Sorun taktıkları anakartla ilgili olabilirmi?