Bilgisayar Takılma Sorunu

turksoftware
30-08-2007, 12:43   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,015 mesaj

Arkadaşımın bilgisayarında uzun bir süreden sonra veya yüksek gereksinim isteyen bir oyun açtığımızda bilgisayar takılıyor ve hiç bir komut işlev görmüyor.Bu her zaman oluyor ve anca res atınca düzeliyor.Nedeni nedir yardımcı olursanız çok sevinirim...(Birde arkadaş bilgisayarın içini temizledikten sonra bu olay meydana gelmiş!)
Saygılarımla...

Son Düzenleme: turksoftware ~ 30 Ağustos 2007 12:44
Borga-x
30-08-2007, 13:20   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

bize donanımını yazarsan sana daha rahat yardımcı oluruz.

turksoftware
30-08-2007, 13:54   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,015 mesaj

Tamam akşama öğrenip gece olmadan yazıcam,şimdi evler uzak o yüzden arkadaşın donanımını tam bilmiyorum.
İlginize teşekkürler.

Dark Spirit Of The Silent
30-08-2007, 14:19   |  #4  
Yıllanmış Üye
604 mesaj

bence arkadaşın bilgisayrın bi parçasını yerinden oynatmış

turksoftware
30-08-2007, 14:22   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
1,015 mesaj

Akşam uğrayıp bir bakıcam tüm donanımlara inşallah bir şey yerinden oynamıştır da sorun çözülür:)

turksoftware
30-08-2007, 20:45   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
1,015 mesaj

Sistem özellikleri;
Görüntü Bağdaştırıcısı        NVIDIA GeForce FX 5500 (Microsoft Corporation)  (256 MB)

Disk Sürücüsü        SAMSUNG HD160JJ SCSI Disk Device  (160 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Optik Sürücü        HL-DT-ST DVDRAM GSA-4167B  (DVD+R9:8x, DVD-R9:4x, DVD+RW:16x/8x, DVD-RW:16x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)

Optik Sürücü        HL-DT-ST CD-RW GCE-8526B  (52x/32x/52x CD-RW)

CPU Türü        Intel Celeron D 331, 2733 MHz (20 x 137)

Anakart Adı        ECS PT880PRO-A  (4 PCI, 1 PCI-E Lite, 1 AGP, 1 CNR, 2 DDR DIMM, 2 DDR2 DIMM, Audio, LAN)

Ram 512 mb ddr2-533

Sistem özellikleri everest ultimate edition adlı programdan alınmadır.Donanımlara bilhas kendim baktım herhangi bir yerinde  n oynamış donanım yok.Hepsi yerli yerinde.Ben ram'den şüpheleniyorum,markası Beko.Ayrıca makineyi kasınca hemen takılıp kalıyor.Yada kasmadan uzun süre bekleyince makine takılıyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Saygılarımla...

mutlu67
30-08-2007, 21:08   |  #7  
Taze Üye
17 mesaj

merhaba arkadaşlar turksoftware mesajını okudum çalıştığım cafede aynı sorunla karşılaşmadım değilim...Zaten büyük çoğunluğu makine ya donuyor ya kasıyor..problemleri...kendinde diyorsun bu gibi durumlarda genellikle RAM sorun yaratıyor.elinde imkan varsa ramı değiştir en az 512 RAM olması şart. dene bak farkını anlarsın .eğer RAM'den değilse ekrran Kartındanda olabilir sök yenıden tak..ve altın gibi renkli yerini yanı sokete girecek yeri bir silgi ile iyice sil ondan sonra tak. böyle durumlarda ben görmeden de bişey demeyi sevmiyorum kendim görüp yapmam lazım herkesin yoğurt yiğişi farklı değilmi? ama hep donuyo dio büyük ihtimal RAM'ınden kaynaklanıyor..bide şunu unutmasın anakarttanda yapabilir buda ihtimal kondansatörlere iyice baksın şişiklik varsa ondan yapar.değiştirmesi gerekiyor. ama sağlam bir RAM alıp denemesini öneririm anlattığınıza göre.....
ÖZETLERSEK;
1- RAM kontrol edilmeli. Bronz olan yeri silgi ile hafif silinip tekrar tak olmmassa(Yenisi ile Değiştirilmeli.)
2- Ekran Kartı kontrol edilmeli sök-tak(İmkanın varsa başka bir ekran kartı ile değiştir)
3- Anakartın üzerinde bulunan kondansotörlerin şişik olup olmadığına bak.
4- HDD 'de önemli husus harddiskini sistem özeliklerinden tara disk birleştirmesi yap sektörlerini kontrol et..olmadı format çeken gerekebilr.
5- SON olarakta bizleri çözemediği anakarttan olabilir..(Yenısı ile Değiştirilmeli)......kolay gelsin...

turksoftware
30-08-2007, 21:30   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
1,015 mesaj

Yazdıklarınızın hepsini okudum Mutlu abi,ram'i benim ram ile değiştiricem tabi önce silgi ile bir silip takılıp takılmadığını kontrol edicem.Yemesse ekran kartına da aynısını uygulayacam.Kondansatörlere baktım şişik yoktu.HDD'ye disk birleştirmesi yaptım.Hata ayıklaması da yaptım.İnşallah ark'ın sorun çözülür.Yardımlarınız için çok teşekkürler.
Saygılarımla...

turksoftware
01-09-2007, 20:34   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
1,015 mesaj

Mutlu abi dediklerinin hepsini uyguladım teker teker fakat sonuç yine aynıydı.Sonrasında sizin verdiğiniz 4.madde olan formata başvurdum.Formatta boot sırası yapılmamış ona bir ayar çektik derken formata girdik.Fakat 5dk sonra falan bilgisayar yine takıldı.O an aklıma dur şunun bios'tan bir sıcaklığına bakıyım dedim.Baktığımda sıcaklık 89-86 derece arası gidiyordu.Hemen pc'yi kapatıp ilk iş olarak termal macunu yeniledim.Zaten macun kurumaktan koyu gri bir renge dönmüştü.Macun'u yeniledik falan artı bir fan daha taktık.Açtık pc'yi bios'tan sıcaklığa baktığımızda 52-54derece arası seyrediyordu.Nasıl olurda sıcaklığı hiç hesaba katmadım hala inanamıyorum.Neyse sorun çözüldü.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla...

mutlu67
02-09-2007, 11:45   |  #10  
Taze Üye
17 mesaj

Yardımcı olduysak ne mutlu bize....ama PC'de bu sorunları bulup sonrada sorunlar hakkında çözüm yolları üreterek hangisinin en uygun olanını seçerek problemi çözerek olur. Ama RİSKİDE yok değil.onun için yapabileceğiniz kadaruyla yapın ama hiç yapmadıysanız ve sorun büyükse yardım almanızı öneririm
,                         SAygılarımla Mutlu
....

cansasmur
08-01-2008, 22:27   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

Selam arkadaşlar
Anakart P5GD1PRO,İşlemci p4 3.0 775,RAM 512 DDR, Ekran Kartı NVİDİA 6200 Turbo Cache, özellikleresahip bir bilgisayarım var. Bilgisayarda fazla işlem yaptığımda bilgsayar kapanıp açılıyordu. Şimdi ise işlemcim benim anakarta taktığımda çalışmıyor başka anakartta çalışıyor, başka bir işlemciyide benim ana karta takıyorum çalışıyor bu sorunu bir türlü çözemedim yardımcı olursanız sevinirim.

vistacıgork
11-01-2008, 19:21   |  #12  
Yıllanmış Üye
129 mesaj

RAM bozuk büyük ihtimal aynı sorun benimde başıma gelmişti