Bilgisayar ya da Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Feel Good
02-10-2008, 15:31   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,688 mesaj

Aranızda bilgisayar ya da elektrik-elektronik mühendisi olan var mı ya da bu meslekler hakkında bilgi sahibi olan var mı?? Bu meslekler ile bilgi almak istiyorum. Ne yapılır? İş bulma olanağı yüksek mi? vs..

Benetton
02-10-2008, 15:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
144 mesaj

Benim bölümümmm.. =) ama henüs ilk sınıf :)

Feel Good
02-10-2008, 15:39   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Benetton
Benim bölümümmm.. =) ama henüs ilk sınıf :)
Tamam da biraz bilgi verseydin bari =) Memnun musun peki?? Gerçi daha ilk sınıf bişi anlamamışındır ama...

Benetton
02-10-2008, 15:44   |  #4  
Yıllanmış Üye
144 mesaj

hmm.. Ya açıkcası memnunum.. idealim oydu.. ama bana sorarsan şuan için;
İç mimarlık ve Çevre Mühendisliği oldukça iyi getirisi olacak meslekler.. Ama genel olarak mimarlık..

Elektrik-Elektronik'ten ziyade Bil Mühendisliği derim ben..Akademik eğitimin henüz başındayım ama.. gerçekten bölümden ziyade kendini yetiştirmen önemli olan.. İşte gir seminerlerine ISO eğitim belgelerini al vs. Erasmus yap..İkinci bi dil.. Kaba bi tabir ama.. Kafayı çalıştırıp sen iş yapacaksın ;).. En kısır bölümden bile trilyon götüren çıkabiliyo kendi mesleğini idrak edip :):):)

Feel Good
02-10-2008, 15:49   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

Yorumun için teşekkürler. Başkalarının da yorumlarını bekliyorum....

Son Düzenleme: Feel Good ~ 02 Ekim 2008 15:50
Benetton
02-10-2008, 15:51   |  #6  
Yıllanmış Üye
144 mesaj

rica ederim..

frkn_ua
02-10-2008, 16:48   |  #7  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

ülkemizde bilgisayr mühendisi olan çok  ama iş oalrak bilgisyar mühendisliği yapabilen kaç kişi var acaba??ülkemizde yazılımcı yani programcı olarak kullanılıyor ve öyle biliniyor bilgisayar mühendisleri.iş olanaklarıda tabii yazılım üreten özel şirketlerdedir.
şuan hangi konumdasınız oda önemli? yani lisedeyseniz başka alanlarıda düşünmelisniz...

Feel Good
02-10-2008, 18:04   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

İlk olarak yorumun için teşekkürler. Başka alanları da düşün derken?? Benim ilgi alanım bilgisayar ve elektrik üzerine onun için bu meslekleri düşünüyorum. Senin önereceğin alan hangisi peki??

frkn_ua
02-10-2008, 18:59   |  #9  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

ilgi alanınsa tabii bilgisayr ve elektroniğe yönelmelisin sonuçta sevdiğin işi yapman senin işinde verimli olmanı sağlar.Ancak herkes sevdiği,istediği mesleği elde edemiyor malesef.Sanırım şuan lisedesin ve bölümün de bilgisayar üzerine;bu durumda say1 bölümünde olduğunu varsayarak bilg. mühendisliğini unutmanı tavsiye ederim.bölümün SAy2(bilg. müh. say2dir) bile olsa lise ortalaman yüksek yani okuldan bi 90-100 puan alman gerek ve öss puanın 270 ve üzeri olması lazım ki bilgisayar mühendisliği kazanbilesin.ki durum say2 isen say1 ler için nerdeyse hayal diyebiliriz.Yani analıyacağın bu ülkede ideallerini gerçekleştirmek biraz zor.Sana önerebilceğim başka bir bölümde yok aslında.bende bilgisayar üzerine okuyan biri olduğum için diğer işler hakkında bilgim yok önümüze koyulanı yemek zorunda kalıyoruz bu eğitim sistemi ile...

fahri_242
02-10-2008, 19:57   |  #10  
Yeni Üye
25 mesaj

Bence ilk sırada elektrik-elektronik mühendisliği gelir.İş imkanı daha çok.Hele yurt dışında mumla aranıyor.Birde önemli bir ayrıntıda öss de say(2) de derece yapmış olanlar daha çok bu bölüme gidiyorlar.elektrik-elektronik mühendisliğinden sonra tabikide bilgisayar mühendisliği gelir.türkiyede bu bölümden mezun olupta farklı alanlarda çalışabilirsin.Örneğin bankacılık ,genel müdürlük vs...Ama dışarıda daha yerlerde iş bulcağına emin olabilirsin...

Feel Good
02-10-2008, 20:30   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

verdiğiniz yorumlar için çok teşekkür ederim. Ama biriniz elektrik-elektronik mühendisliği ilk sırada diyo biriniz de Elektrik-Elektronik'ten ziyade Bil Mühendisliği derim ben diyor. Kafam karıştı. Aralarında puan olarak çok fark yok ama...

frkn_ua
02-10-2008, 22:37   |  #12  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

bilgisayar mühendisleri genelde özel şirketlerde çalışır.ve en azından 2 bin ytl ile işe başlarlar.yaptıkları iş ise yazılım yani iyi bir programlamacı olabilmen gerekir.en azından Türkiye'de genel olarak böyle :)Tabi elektronik mühendisliğinin iş alanı daha çok onuda belirtiyim...

DaRWeLL
03-10-2008, 13:11   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

Bende elektrik yada bilgisayar mühendisliği düşünüyorum.Lise-3 sınıftayım ve sayısal öğrencisiyim.sanırım bnm bi 280 falan ham puan yapmam lazım çünkü okul puanım 75 civarı bişey :( ama bilgisayar mühendisi olmak için çok iyi çalışmaya başlayacağım :) bu meslekler hakkında biars bilgim var.bunlarıda zaten arkadaşlar söylemişler.Bilgisayar mühendisleri özel şirkeetlerde çalışır genellikle ve iş alanı elektronik bölümüne göre daha kısıtlıdır.Elektrik ise iş alanı daha geniş hatta çok geniştir.Ama sevdiğin bi işide yaparsan daha mutlu olursun.Benim öncelikli hedefim bilgisayar mühendisliği.Elektrik elektronik 2. plan diyelim :) ama uğraşmayıda severim..Yani şöyle diyelim: bilgisayar mühendisliği okurken kendini geliştireceksin, seminerlere falan gideceksin , özellikle hocaların gözüne gireceksin ki büyük şirketler üni hocalarından yetenekli elemean isterler diye biliyorum.hocanın gözüne girersen oda seni bir yerlere över :) yabancı dili iyi biliceksin ve bill gates in önerilerinden biri herzaman orjinal fikirlere sahip ol ve herzxaman yeni şeyler düşün.yani kendini geliştirdiğin sürece bil. müh. iyi iş bulabilirsin..

bende 10 yıllık mühendis gibi konuştum haa :D daha üniversiteye4 bile gitmiom Kahkaha

Feel Good
03-10-2008, 13:31   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

Hepinize teşekkürler. Az çok bilgiye sahip oldum...

Banned
04-10-2008, 00:33   |  #15  
Banlandı
1,098 mesaj

Öss'ye gir çok değişcek tercihlerin söylemedi deme.. (:

canavarPC
11-10-2008, 22:28   |  #16  
Üye
81 mesaj

http://mesleksec.blogspot.com/se ... EGELD%C4%B0N%C4%B0Z