bilgisayar yavaşlılığı?

HPQ-User
30-06-2008, 13:51   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ece sormuş:
benim bilgisayarım çok yavaşladı zor kullanıyorum.Virüsden şüphelendim ama format attırdım virüsü engelleyen program yüklettirdim ama yinede çok yavaş neden olduğunu öğrenmek istiyorum

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
windows XP

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1)

07BENER07
30-06-2008, 14:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,699 mesaj

selam
nedeni arkaplanda çalışan gereksiz programlar olmasın ??
kapatmak için başlat>>çalıştır>> msconfig>başlangıç buradaki gereksiz çalışan programları kapatın hızlanma göreceksiniz
bu arada sıcaklık ta sorununuzun sebeplerinden olabilir bilgisayarı hava alan bir yere koymalısınız
kolay gelsin

neverofnever
30-06-2008, 14:04   |  #3  
Yıllanmış Üye
507 mesaj

Şu an çok hoş bir sistemle sorunlar yaşıyorum yff :S Nedenide SICAKLIK...
Anakart sıcaklığımı geçen günlerde forumda söylemiştim 92-100 arası.85den aşağı inmmiyor.hatta 85ide görmedim pek.Genellikle 92-93.Vede sistem eskisine göre çok daha yavaş.Sıcaklık gerçekten çalışma performanısını çok büyük yönde etkiliyor.Kasa içi hava sirkülasyonu ve Cpu-Gpu-Anakart sıcaklıkları çok önemli...!

_AFD_
30-06-2008, 14:18   |  #4  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

bene öncelikle işlemci fanını ,güç kaynagını değiştirerek başla işe sonra sonra pc ne nod32 yada kaspersky internet sec. kur ...
tune up optimizer programı yada advanced windows care programını bilgisyararına kur sonra düzeltmeler yap zaten ikisiniden arayüzü çok basit
advanced windows programını öneririm çünkü türkçe . advanced windows care programında açılışta çalışan programlar gibi bir sekme var ordan açılışta çalışan programları durdur tanımadığın mesela tanıdığında olsa şunun gibi nero ,winamp kamera programı gibi onları durdur ,yani tanımadığın gereksiz programlar bir de ram den kaynaklana bilir 1gb yada 2 gb ise
bilgisayarım---özellikler---gelişmiş--performans ve bakım sekmesi ayarla ya tıkla (ordaki sekme yani)---gelişmiş---sanal belek ---değiştir--- ordan sanal belleğini 2500 mb  yap 1250 1250 olarak sonra pc ni yenniden  başlatıp aynışeye birdaha girip bu sefer  görsel efektler sekmesini açarak en iyi performans için ayarlaya tıkla sonra disk birleştirciyi aç başlat ---programlar---donatılar---sistem araçları ---disk birleştirici birleştirme yapabilirsin
en son olarak günlük kullanım amacıyla kullanabileceğin ccleaner programını kullan her gün açıp temizlik yaptı ve kayıt defteri düzeltmesi yap böylece biraz hızlanma yaşanabilir.

eolos
30-06-2008, 15:07   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

sıcaklık bilgisayarın düşmanıdır. yavaş olması normaldir onun dısında bilgisayarı yavaşlatan etkenler arasında bilgisayarın performans parçalarının yeterliliği gelir.