bilgisayara en fazla kaç işletim sistemi

HPQ-User
05-04-2008, 00:30   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

sihirbaz sormuş:
ben şu an vista işletim sistemi kullanıyorum,ama diger işletim sistemlerini denemek istiyorum(xp,linux,pardus,mac,,)gibi bu işletim sistemlerinin hepsini  vistada dahil. sistemime kurmak istiyorum acaba bu bilgisayarımın hızını büyük ölçüde azaltırmı
avantajları varmıdır ,dez avantajları nelerdir,
benim pc yi yavaşlatmadan en fazla kaç tane işletim sistemi kurabilirim

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
gigabayt anakart,intel core duo işlemci 2.20 ghz ,512 mb nvida ekran kartı,250 gb haddisk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.2)

h@y@let
05-04-2008, 00:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
887 mesaj

Genelde iki işletim sistemi kuruluyor pclere. Ama bu senin harddiskin ilede ilgili çünkü hdd nin boyutu ne kadar büyük olursa aslında o kadar işletim sistemi kurabilirsin. Atıyorum c 40 gb vista var d 15 gb linux var e 30 gb pardus var gibi.. Ya taşına bilir hdd olucak ya da pc de ki hdd nin boyutu yüksek olucak.

Sende 250 gb hdd var 50 gb ayırsan 50 vista 50 pardus 50 linux toplam 150 eder yani 3 tane kurabilirsin rahat hatta 50 gb tan daha fazla da yer ayırabilirsin sistem özelliklerinde iyi bi sıkıntı olucağını sanmıyorum.

Avantajları istediğin işletim sistemi ile ilgili deneyim sahibi olabilirsin, merakını giderebilirsin.

Dezavantajları açılış süreleri biraz artabilir ama emin değilim bu konuda.

Son Düzenleme: h@y@let ~ 05 Nisan 2008 00:57
Banned
05-04-2008, 01:00   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

C de vista varken D ye xp kuramazsınız çünkü vista müsaade etmez, ederse bu kezde vista çalışmaz.  Hadi linux kurdunuz diyelim sözüm yok. mac geçen bir sitede gördüm kurulabilindiği iddia edilmişti 6.5 gb boyutlu.  Nasıl blursunuz, nasıl indirsiniz nasıl kurarsınız bilemem. Mac hakkında pek bilgim yok.

Gelelim en kolay çözüme sistemi formatlayıp yerine kurmak yada ikinci sistem olarak d diskine kurmaktansa  tüm sistemleri   virtual pc, VMware Workstation gibi programlarla sanal diske kurup gönlünüzce deneyebilirsiniz.( Window içerisinde window gibi). Kurduğunuz bu sistemleribir tık ile sile bilir sisteminize hiçbirşey olmadan zarar vermeden yolunuza devam edebilirsiniz. Ben bu tür sistemleri özellikle neticesini veya içeriğini tam bilmediğim programları deneme amacı ile sürekli kullanıyorum. Aşağıda şu vista altında kullandığım xp nin resmini vereyim.

][IMG]http://img88.imageshack.us/img88/1381/ekranalntsrp2.jpg

h@y@let
05-04-2008, 01:11   |  #4  
Yıllanmış Üye
887 mesaj
khramn
C de vista varken D ye xp kuramazsınız çünkü vista müsaade etmez, ederse bu kezde vista çalışmaz.  Hadi linux kurdunuz diyelim sözüm yok. mac geçen bir sitede gördüm kurulabilindiği iddia edilmişti 6.5 gb boyutlu.  Nasıl blursunuz, nasıl indirsiniz nasıl kurarsınız bilemem. Mac hakkında pek bilgim yok.

Gelelim en kolay çözüme sistemi formatlayıp yerine kurmak yada ikinci sistem olarak d diskine kurmaktansa  tüm sistemleri   virtual pc, VMware Workstation gibi programlarla sanal diske kurup gönlünüzce deneyebilirsiniz.( Window içerisinde window gibi). Kurduğunuz bu sistemleribir tık ile sile bilir sisteminize hiçbirşey olmadan zarar vermeden yolunuza devam edebilirsiniz. Ben bu tür sistemleri özellikle neticesini veya içeriğini tam bilmediğim programları deneme amacı ile sürekli kullanıyorum. Aşağıda şu vista altında kullandığım xp nin resmini vereyim.

][IMG]http://img88.imageshack.us/img88/1381/ekranalntsrp2.

Doğru bu durumda sanal disk daha mantıklı :)

Banned
05-04-2008, 01:30   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sanal makine kurabileceğiniz birçok program var fakat bunlardan en çok öne çıkanlar microsoft virtual pc ve VMware Workstation. Virtula pc nin bir portable (kurulum gerektirmeyen) sürümü (15 mb) birde kurulum gerektiren sürümü var her ikiside ücretsiz olarak dağıtılmaktalar..Linklerini ekleyeceğim.VMware Workstation virtual pc den çok daha kapsamlı ve başarılı olmasına rağmen hem 350 mb boyuta sahip hemde ücretli yazılım. Lisans gerekmekte.Her ne kadar internette crak ve serialleri bulunabilsede doğaldırki link paylaşma imkanımız bulunmamaktadır.Tansiyem virtual pc nin kurlan sürümünü kullanmanız. Biraz araştırma birazda ingilizce ile yazılımı sorunsuz kullanabilirsiniz.
aşağıya hem download linkleri hemde kurulumu ve kullanımı ile ilgili bilgi sahibi olabileceğiniz linkler ekliyorum, umarım işinize yarar.

;

h@y@let
05-04-2008, 02:31   |  #6  
Yıllanmış Üye
887 mesaj

Bu bilgi benimde çok işime yaradı çok tşk. ederim şu anda virtual pc ile pardus kuruyorum pc ye :):)

megnaton
31-05-2008, 01:01   |  #7  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
31 mesaj

kardesım  bır   pc  ye   max.  4    işletım sıstemı  kurabılır    ve   harddıskı  maxımım  albafedekı  harfler  kadar  bolebılırsın

Aras Yurtman
02-06-2008, 11:14   |  #8  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Öncelikle bilgisayara birden fazla işletim sistemi kurmak, yalnızca açılış süresini birkaç saniye uzatır, performansa bir etkisi olmaz.

Eğer işletim sistemlerini deneme amaçlı kullanıyorsanız, sanal PC yazılımlarını kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Benim önerim InnoTek VirtualBox yazılımı (ücretsiz):

http://www.virtualbox.org/

Bu yazılım, Windows, Linux, Macintosh ve OpenSolaris üzerinde Windows (NT 4.0, 2000, XP, Server 2003, Vista), DOS/Windows 3.x, Linux (2.4 and 2.6), OpenBSD gibi işletim sistemlerini çalıştırabiliyor. İstenilen USB aygıtları da sanal PC'lere bağlayabiliyor. Ayrıca Windows (2000, XP, Vista) yüklü sanal PC'lerde "Guest Additions" özelliği ile fareyi sanal PC penceresi üzerine getirince sanal PC'yi, diğer yerlerde gerçek PC'yi kontrol edebiliyorsunuz ve sanal PC penceresini boyutlandırdığınızda sanal işletim sistemini de anında tam olarak pencerenin çözünürlüğüne ayarlıyor.

Sanal PC yazılımları, çalışan her sanal PC'ye belli (ayarlanabilir) bir miktar RAM ayırdığı için, düşük RAM'li (<1GB) bilgisayarları çok yavaşlatır (yalnızca sanal PC'ler açıkken). Örneğin, ben 2GB RAM'li Vista üzerinde 512MB RAM'li Ubuntu ve yine 512MB RAM'li Pardus'u aynı anda çalıştırınca bile fazla yavaşlama olmuyor. Sanal PC yazılımlarını kullanıyorsanız, BIOS ayarlarında ("Enable Virtualization" gibi geçer) ve sanal PC yazılımınızda işlemcinizin donanımsal sanallaştırma desteğini etkinleştirerek performans artışı sağlayabilirsiniz.

Her zaman gerçek sistemden daha yavaş olduğu için sanal PC'lerde oyunların ya da diğer 3D yazılımların ve fazla işlem gücü gerektiren yazılımların kullanılması önerilmez. Her ne kadar VirtualBox ile istediğiniz bir USB aygıtını gerçek PC'den ayırıp sanal PC'ye bağlayabilseniz de, donanım uyumluluğu yüzünden sanal PC kullanmak genelde işe yaramaz.

Aras Yurtman
02-06-2008, 12:08   |  #9  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

VirtualBox ile ilgili Bogra-x'in forumda iyi bir resimli anlatımı vardı...

https://www.chip.com.tr/forum/Virtual-Box-Nedir-Nasil-Kullanilir-Resimli_t37851.html

inanagyuz
05-07-2008, 19:55   |  #10  
Yeni Üye
29 mesaj

selam arkadaşlar bilgisarımda vista kurulu Ben virtualbox ile sanal surucu yaratım ve pardus 2008 kurmaya calıştım. Kurulum ekranı gelince  bilgisayarı kendiliğinden yeniden başlatıyor .
ve vista önemi bir hatadan kurtarıldı diye bir uyarı cıkıyor. Xp yi denedim ve hiç sorun vermeden kurdu. Ben Pardusu kurulan cd yi acınca aşağdaki reside gibi ekran cıkıyor normal olarak kurdugumda ekrandaki Acılış secenekleri karşısındaki yazı cıkmıyordu. pardus 2008 enterleyince bilgisayar biraz bekliyor ve kendini resetliyor. yardmlarınız için şimdiden teşekurler.

bahr
05-07-2008, 21:02   |  #11  
Yeni Üye
46 mesaj

arkadaşlar hiç uğraşmayın bilgisayara 2-3 tane işletim sistemi kurmaya.wmware workstation diye bir program var..gerçekten bu alandaki isteğe cvp verebilecek nitelikte.Eğer indirip incelerseniz,beğeniceğinize eminim.her türlü işletim sistemi var,mesela microsoft 3.0,windows 95,windows vista bile var.bunun haricinde microsoft haricindeki linux işletim sistemleri de mevcut.yalnız bu programla çalışırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus RAM.Çünkü bu program çalışmasını RAM üzerinden yapıyor.Ehh güçlü bir RAM'de bunun üstesinden gelicektir..

waybe
05-07-2008, 21:03   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,376 mesaj
arasyurtman
VirtualBox ile ilgili Bogra-x'in forumda iyi bir resimli anlatımı vardı...
https://www.chip.com.tr/forum/Virtual-Box-Nedir-Nasil-Kullanilir-Resimli_t37851.html
ewet Bogra-x abi cok güzel anlatmış

eolos
05-07-2008, 21:06   |  #13  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

bence 2 tane işletim sistemi yeter birisini sanal diske kur ana olanıda bilgisayarına hem bilgisayarında zarar görmez

ama profesyonel kullanıyosan pcni yani arastırma yapmak yada geliştirme yapmak için virtuala pc ile tüm işletim sistemlerini kurabilirsin

benersince
05-07-2008, 21:12   |  #14  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

2 işletim sistemi senin makinanda çalışır tek yapman gereken hdd bölümlerini sistem yapman  mac kurulurmu bilmem ama kurulsada senin makinanda pek performans saglamaz

inanagyuz
05-07-2008, 21:59   |  #15  
Yeni Üye
29 mesaj

virtualboxta var ama bun xp kurdum pardusu kuramadım. hata veriyor