Bilgisayarda hayvani bir yavaşlama..

canavaroski90
13-10-2011, 00:18   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

Herkese merhabalar. 

Windows 7 Ultimate SP1 kullanmaktayım. 12.10.2011 tarihiyle yeni gelen 78 MB kadar windows güncelleştirmelerini yükledim. Net hatırlamıyorum ancak ya dünden beri var bu sıkıntı ya da güncelleştirmelerden sonra oldu. 

Sıkıntıma gelince, herşeyin açılışında feci bir yavaşlama yaşamaktayım. Örneğin masaüstümdeki bir klasörü açtığımda içerisindeki dosya ve klasörlerimin ekrana gelmesi yaklaşık 1 dakika sürdü. Google Chrome'u tıkladıktan 1-2 saniye sonra açılırken son 2 gündür açılması için yaklaşık 2 dakika bekler oldum. Hatta az önce google'a girdikten sonra "Forum Donanımhaber" yazmak istediğimde ise "F" tuşu google arama kutusunda belirdikten sonra yazının tamamının gelmesi için yaklaşık 3-4 dakika bekledim. 

Aynı sorun siteleri açarken de karşıma çıkmakta. Ara sıra internet tarayıcılarım takılıyor ve sayfaları aşağı bile çekemiyorum. (Hatta az önce masaüstünden bir klasör açtım ve yanıt vermiyor konumuna geçti, kendine gelmesi için yine yaklaşık 1-2 dakika bekledim) 

Ancak işin ilginç tarafı sürekli sürekli olmuyor bu sıkıntı. Örneğin 15 dakikada bir böyle bir 5 dakika yaşamaktayım bu sıkıntıyı. 

Acaba HDD mi dolu diye düşündüm, masaüstü 20 GB kada doluydu, indirilenler falan derken toplam C biriminde 35-40 GB bulan bir yoğunluk vardı. Hepsini temizledim, gereksiz programları kaldırdım, CCleaner programıyla Windows Kayıt Defteri taraması yaptırdım, ondan da gereksiz dosyaları sildirdim, açılışta gereksiz olan programları kapattım, arkaplanda çalışan Dropbox gibi sürekli güncelleme yapan programları da kapattım. Şu an sadece arkaplanda ESET 5 Smart security ve Desktop Earth diye bir program açık. (ki desktopearth'ü kapattığımda da aynı sorun tekrarlıyordu). Disk parçalanma testi yaptırdım D: %1, C:%3 çıktı, gerek bile duymadım diski birleştirmeye.. (Saat 00:16 itibariyle Disk birleştirme işlemi bitti.. Ayrıca bilgisayara reset attığımda anlamadığım bir şekilde hem kapanırken hem açılırken Windows Yapılandırılıyor dedi)

İnternet hızım feci düşük, ara ara kopuyorum, ama evdeki internette hiçbir sıkıntı yok başka pclerden ya da cep telefonumdan gayet rahat kullanabiliyorum.

Bir ara 7200rpm 1TB harici HDD'me verileri kopyalama hızım 250KB/s'e kadar düştü, hatta donmaya başlamıştı. 

Sistemimde daha önce böyle bir sıkıntı yaşamamıştım. Ayrıca takılmaların ve donmaların başlamasından önce herhangi bir program yüklememiştim ( ya da donanımsal bir değişiklik yapmadım) 

İllet oldum illet.. 

Sistemim: 
-intel core i5 m430 2.2 Ghz 
-ati HD5650 1GB 
-4GB ddr3 1333 Mhz Ram 
-500 GB WD (yeni bir HDD, 2-3 ay oldu alalı, 1 kez windows yükledim o kadar. )
Windows 7 Ultimate SP1 

Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür

Erdem_Aydın
13-10-2011, 01:46   |  #2  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

Öncelikle başlık harika :)) gece gece güldürdün beni sağol ya Beğendim 

Gelelim cevabına. Güncelemelerden sonra böyle olduğunu söyledin. Haklısın benimde başıma geldi ve bu kasmaları düzeltememenin sonucunu sistem çökmesiyle ödedim.
Bence dosyalarını şimdiden yedekle ve bi format at.

Ondan önce yapabileceklerin
1) En son kurulan güncelleştirmeleri kaldır
2) Sistem geri yükleme yap.
3) Virüs olabilir pcyi bi tarat (antivirüs olsada girebilir virüsler sen tarat)
4) Isı sorunundan olabilir eğer aşırı ısınıyorsa bi soğutucu filan kullan tamizlik yap.

canavaroski90
13-10-2011, 16:08   |  #3  
OP Yeni Üye
21 mesaj

canını yirim müdür etme eyleme.. ha sistem çökmüş ha ben çökmüşüm.. yani diyosun ki iyi bir format şart.. neyse ben yedeklemeye başlayayım o zaman.. akla gelen başka çözüm var mıdır??

Bu arada
-Virüs taraması yaptırdım, ESET Smart security 5
-Isı sorunum yok Laptop kullanmaktayım, everestten değerleri kontrol ediyorum.

Kapalı Hesap (153535)
13-10-2011, 22:47   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj

Maalesef aynı sorun bende de var.Bilgisayar yavaş olmasa da bazı komutlar hemen cevap veremiyor ve uygulamalar ağır açılıyor.PC ilk açılırken tüm programların açılışında bir yavaşlık var.Format kesin çözüm olur mu bilmiyorum ama daha sonra yüklenen programlar,oyunlar yine yavaşlatıyor sistemi.En iyisi ihtiyaçları karşılayacak sınırlı sayıda programı bilgisayara kurmak.

A_Jerusalem_N
14-10-2011, 10:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
230 mesaj

1.Virüs taramasından geçir.
2.Sürücüleri güncelle,ekran kartı gibi.
3.CCleaner ile temizlik yapıp kayıt defterini onarmayı dene.
yani sistemin iyi bu kadar kasmaması gerekir.