Bilgisayarda HDMI hakkında birkaç soru

MortalStrike
13-08-2010, 23:15   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
13 mesaj

Ekran kartım ATI HD5870
Monitörüm LG W2261VP-PF

İki ürününde HDMI girişi var. İki ürünü HDMI kablo ile bağladığımda ekranın kenarlarında siyah bir alan kalıyor ve monitör bunları düzeltmeme izin vermiyor. Bu düzenlemeyi sadece VGA ya da DVI kablo kullandığım zaman yapabiliyorum; fakat yapmama gerek kalmadan tam ekran oluyor.

İlk zamanlarda DVI kullanıyordum, daha sonra HDMI kablo aldım, taktım. Bahsettiğim gibi bir sorunum yoktu. Format atmam gerekti, attıktan sonra başladı bu siyah kenar boşlukları. Kabloyu çıkarıp, tekrar DVI taktım. DVI takınca sorun olmadı; ama HDMI'a geçince siyah kenarlar ortaya çıkıyor.

Bunları HDMI kablo ile bağlamak bana bir yarar sağlar mı, daha iyi görüntüler elde edebilir miyim? Yoksa DVI dan bağlamak yeterli mi? Eğer HDMI daha avantajlı ise ekranımın kenarlarındaki siyah alanları nasıl düzeltebilirim?

Veya monitördeki HDMI girişi PC için değil de oyun konsolları vb. için mi? O zaman ekran kartındaki HDMI girişi ne için konmuş?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

sedmayer
14-08-2010, 00:26   |  #2  
Yıllanmış Üye
953 mesaj

aslında HDMI yada DVI bağlaman sana görüntü olarak fazla bir şey katmayacaktır.
yanlız eğer full hd yayınlarla pek aran yoksa.bilgisayardan full hd yayınlar izlemeyeceksen HDMI ın herhangi bir esprisi yoktur.
benim evdeki bilgisayarda dvı bağlantılı ve benim de full hd yayınlarla pek aram yok.

MortalStrike
14-08-2010, 01:05   |  #3  
OP Taze Üye
13 mesaj

İzlediğim filmlerin çoğu HD. Dediğim gibi format atmadan önce sorun yoktu. LG'nin sitesinde http://www.lg.com/tr/it-urunleri ... enis-W2261VP-PF.jsp destek kısmında, monitör manuel diye kullanma kılavuzu var. Orda sayfa 11'de bir tablo var. Kullandığın bağlantı kablosuna göre monitörde kullanabileceğin özellikler var. Ve HDMI kablo takınca ekranı ayarlayamıyorum, haliyle siyah kenarları gideremiyorum. Bir öneriniz var mı bu konuda?

sedmayer
14-08-2010, 01:14   |  #4  
Yıllanmış Üye
953 mesaj

peki çözünürlüğü kaçta kullanmaya çalışıyorsun.
şeyden sebep soruyorum monitör 22 inch çünkü.
1920 x 1080p destekliyormu.

MortalStrike
14-08-2010, 01:24   |  #5  
OP Taze Üye
13 mesaj

Evet destekliyor, 1920x1080p kullanıyorum.

sedmayer
14-08-2010, 01:28   |  #6  
Yıllanmış Üye
953 mesaj

sorun olmaması gerek.
geriye tek bir seçenek kalıyor ozaman ya HDMI kablonda bir sorun var yada senin monitörde fabrika çıkışlı bir sorun var.eğer tanıdıklarında varsa senin hdmi kablonu başkalarında dene.bence varsa garantisi hiç durma garantiye başvur.teknik servislerle konuş.çünkü dediğin gibi destekliyorsa sorun olmaması lazım.

MortalStrike
14-08-2010, 01:35   |  #7  
OP Taze Üye
13 mesaj

Daha dün çalışıyordu. Format attıktan sonra kenarlarda siyah boşluklar oluştu, onları düzeltmeye de HDMI kablosu takılıyken monitör izin vermiyor. Ürünlerde sorun olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Monitörün sitesindeki kullanma kılavuzundaki tabloya göz at istersen. Sadece VGA da HORIZONTAL, VERTICAL, CLOCK ve PHASE yani ekran konumunu vs. ayarlamaya yarıyan ayarları kullanabiliyorsun. DVI da kullanamıyorsun ama sorun da olmuyor, direk tam ekran çalışıyor (VGA'da da direk çalışıyor ama ayarlamaya da izin veriyor.) .

Son Düzenleme: MortalStrike ~ 14 Ağustos 2010 01:45
noleafclover
14-08-2010, 02:50   |  #8  
Yıllanmış Üye
311 mesaj

hdmi ile dvi arasında görüntü kalitesi açısından zerre kadar fark yoktur.Aradaki tek fark dvi sadece görüntü taşıyabilir HDMI ise hem görüntü hem ses taşıyabilir.Tabii tvlerde birde ses için ayrı kablo ile uğraşmamak için hdmi kullanılır ama pc de buna zaten gerek yoktur ses zaten ayrı kablo ile iletilir

BerqueR
14-08-2010, 12:45   |  #9  
Üye
59 mesaj

Ati Catalyst Control Center > Desktops & Displays. Orada aşağıdaki monitörün üstünde siyah ok işareti var. Ona tıkla ordanda Configure'ye tıkla. Scaling Options tabına gel ve ordaki sliderdan ayarla.

ULTIMATE_BOY
14-08-2010, 13:49   |  #10  
Üye
59 mesaj

monitörün ayarlarından hangi baglantıyı yaptıysan onu seçelisin benim monitörde öle hdmi ile bagladıysan hdmi yi seçiyorsun benim monitörde bir tuşa basınca seçe biliyorum sende dene kurdala  bulursun ozaman  problem çıkmıyo

mancınık
14-08-2010, 16:42   |  #11  
mancınık avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj
Alıntı: BerqueR  
Ati Catalyst Control Center > Desktops & Displays. Orada aşağıdaki monitörün üstünde siyah ok işareti var. Ona tıkla ordanda Configure'ye tıkla. Scaling Options tabına gel ve ordaki sliderdan ayarla.
Beğendimtam isabet ben HDMI  sorunumu bu şekilde çözdüm ölçekleme  15ten 0 a çekildiğinde sorun çözülüyor

MortalStrike
14-08-2010, 21:09   |  #12  
OP Taze Üye
13 mesaj
Alıntı: BerqueR  
Çok teşekkür ederim, sayende hallettim :)