Bilgisayardan Yeterince verim Alamamak

HPQ-User
29-09-2011, 14:40   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Hakan sormuş:
bilgisayarımdan yeterince verim alamıyorum. bilgisayarımın özelliklerinin o kadar eski olmadığını umurum bence standartlara göre normal olarak nitelendiriyorum fakat bilgisayarımdan tam olarak verim alamıyorum format atıyorum pc tamamen bos en fazla 5  8 program yüklüyorum banlangıcı ayarlıyorum masaüstüne ve araç çubuğuna cok az simge koyuyorum depfereeze ve antivürüs prog.  kurmuyorum işlemci fanını ve ekran kartı fanını temizledim fakat pc kasıyor tam olarak verim vermiyor oyun filan hiç oynanmıyor oyunlarda fps cok düşük oluyor insanın oynamaya şevki kalmıyor bu tüm işletim sistemlerinde aynı iyi verim alamıyorum önerileriniz nedir ne yapmam lazım...
şimdiden vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkür ederim
Emeğinize bilginize sağlık...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 2000 / NT
Sistem Özellikleri:
ATI Radeon hd 4600 (1) GB ekran kartı 400 mghz
ASUS P5KPL AM anakart
Intel pentium(R) D CPU 2.80 ghz işlemci
asus 3042 mgb RAm  1.8 ghz

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1) AppleWebKit/535.1 (KHTML, like Gecko) Chrome/13.0.782.220 Safari/535.1

Erdem_Aydın
29-09-2011, 18:38   |  #2  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

işlemcin ve ekran kartın eski... bu tip sorunlar yaşaman doğal... imkanın varsa ekran kartı ve işlemciyi değiş...

RuLz_47
29-09-2011, 19:01   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Ben HaKaN
birader vermiş olduğun cevap için cok sağol eyvallah ama bende biliorum eski olduğunu bilgisayarda bi problem var kurulmus saat gibi yaklasık her 10 saniyede bi kasıyor bi yarım dakika kadar kasıyor sonra düzeliyor sonra yine kasmaya baslıyor devamlı olarak kac kere format attım sürücüleri güncelledim hızlı baslatı ayarladım cok az program kuruyorum ekran kartı ve işlemci fanını temizliyorum virüs taraması yapıyom normal güncelleme yapıyorum ama yinede kasıyor bilgisayar kendine geldiği zaman kasmadığı zman cok hılzı her seyi yapabiliyorum ama en fazla 1 dakika sürüyor kasmadan durması sonra yine kasıyor bu nomral bişey değil hadi biraz yüklensem bilgisayara kassın anlıcam ama sadece film sitesi acık ve baska hiç bir sey acık değil yinede kasma giriyor videde dona dona ilerlior sadece bibilgisayarın internet sayfası acıkken baska hiç bir şey yokken kasması normal değil ve devamlı kasma gelior mesala ben counter strike oynuyorum ve kasmadığı zman fps 100 oluyor düşmüyor hiç ama bi kasma gelior 10 15 5  kadar bile düşüor 15 - 20 arasında geziyor kasarken nomralde kasma girmese 100 devalı takılı kalcak hiç bir problem olmayacak ben bu devalı takılı plak gibi kasmasının derdindeyim bunun çözümünü arıyorum bilgisayarın kasmaması için ve hızlı olması için aklıma  gelebilcek her seyi aptım bilgim dahilinde ama hala kasıyor devamlı dakka bası kasıyor bunu çözemedim

asi1turk
30-09-2011, 08:47   |  #4  
Taze Üye
2 mesaj

İhtimal çok;
- Bilgisayarında WinRAR dosyası varsa C:'nin içine bak Muhtemelen Virüs vardır..
- Herhangi bir kurduğun program kendini güncellemeye çalışıyordur, Server'e bağlanamamaktan yada güvenlik duvarına takılmaktan kasılma yapabilir..
- Harddisk'inde yazılımsal yada mekanik deforme'ler olmuş olabilir, HDD Tune'yle kontrol edebilirsin..
Bilgisayarın kastığında görev yöneticisine bakabilirsin PROCESS'te hangi programın kasıntı yaptığını veya neden kasıldığı hakkında bilgi sahibi olabilirsin.. Allah'a emanet olun..

RuLz_47
30-09-2011, 14:04   |  #5  
Taze Üye
6 mesaj

asi1turk kardesim verdiğin cevap için cok sağol emeğine sağlık winar var nasıl bakıbilirm C ye onu biraz acarmısın acıklarmısın ??

Herhangi bir kurduğun program kendini güncellemeye çalışıyordur, Server'e bağlanamamaktan yada güvenlik duvarına takılmaktan kasılma yapabilir.. demişsin bunu nasıl öğrenebilir ve güvenlik duvarını iptal yada aktif duruma getirebilirim bunun için ne yapmam gerekir hangi program olduğunu nasıl anlaabilirim ve bunun internetle bi alakası varmı hızıyla filan

HDD tune nasıl bir programdır ve neden bulabilirm nasıl kullanıcam ve tam olrak ne işime yarıcak yardımcı olabilirmisin ?

PROCESS nedir görev yöneticisinde olan bir şeymi yoksa program mı tam olarak nerden bakabilirim.  Nasıl  bilgi sahibi olabilirim hangi programın kasıntı yaptığını yada neden kasıldığını

ve bildiğiniz baska çözümler sorunlar ihtimal olabilirmi varsa onlar neledir ?

şimdiden cok sağol emeğine sağlık aLLAH'A eMAneT oLuN...

Kapalı Hesap (154666)
30-09-2011, 14:28   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: HPQ-User  
Hakan sormuş:
bilgisayarımdan yeterince verim alamıyorum. bilgisayarımın özelliklerinin o kadar eski olmadığını umurum bence standartlara göre normal olarak nitelendiriyorum fakat bilgisayarımdan tam olarak verim alamıyorum format atıyorum pc tamamen bos en fazla 5  8 program yüklüyorum banlangıcı ayarlıyorum masaüstüne ve araç çubuğuna cok az simge koyuyorum depfereeze ve antivürüs prog.  kurmuyorum işlemci fanını ve ekran kartı fanını temizledim fakat pc kasıyor tam olarak verim vermiyor oyun filan hiç oynanmıyor oyunlarda fps cok düşük oluyor insanın oynamaya şevki kalmıyor bu tüm işletim sistemlerinde aynı iyi verim alamıyorum önerileriniz nedir ne yapmam lazım...
şimdiden vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkür ederim
Emeğinize bilginize sağlık...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 2000 / NT
Sistem Özellikleri:
ATI Radeon hd 4600 (1) GB ekran kartı 400 mghz
ASUS P5KPL AM anakart
Intel pentium(R) D CPU 2.80 ghz işlemci
asus 3042 mgb RAm  1.8 ghz

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1) AppleWebKit/535.1 (KHTML, like Gecko) Chrome/13.0.782.220 Safari/535.

Öncelikle konfigürasyon bilgileri dikkatimi çekti.
İşletim sistemi 2000-NT olarak verilmiş.
Bu işletim sistemi kullanılıyorsa oyunlardan performans alınması zordur.
İkinci olarak anakart sanki daha üst seviye işlemci ise önceki versiyon gibi.
Ciddi bir sistem uyuşma sorunu var gibi görünüyor. Yine de bu sistem çalışıyorsa Win XP kurulup tüm sürücüler yüklenilerek test edilmeli.
Ekran kartının destekleyebileceği seviyedeki oyunlar rahat oynanacaktır.

RuLz_47
30-09-2011, 14:35   |  #7  
Taze Üye
6 mesaj

mr_yamyam verdiğiniz cevap için cok sağolun emeğinize bilginize sağlık Windows xp kullanıyorum win 7 de kullandım ama ine kasıyor sürücüleri güncelledim nomral güncellemede aptım ine kasıor ayrıca Counter strike oynuyorum cok daha kötü ve eski bilgisyarda bile cok rahat oynanıyor bende ise kasma yapıyor kasmadan oynayamıyorum devalı bir kasıntı var bilgisayarda

RuLz_47
30-09-2011, 14:56   |  #8  
Taze Üye
6 mesaj

mr_yamyam verdiğiniz cevap için cok sağolun emeğinize bilginize sağlık Windows xp kullanıyorum win 7 de kullandım ama ine kasıyor sürücüleri güncelledim nomral güncellemede yaptım yine kasıor ayrıca Counter strike oynuyorum cok daha kötü ve eski bilgisyarda bile cok rahat oynanıyor zamanında cal of duty 6 da oynadım daha başka ağır oyunlarda bi problem olmuyordu bende ise kasma yapıyor kasmadan oynayamıyorum devalı bir kasıntı var bilgisayarda

Kapalı Hesap (154666)
30-09-2011, 15:42   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: RuLz_47  
mr_yamyam verdiğiniz cevap için cok sağolun emeğinize bilginize sağlık Windows xp kullanıyorum win 7 de kullandım ama ine kasıyor sürücüleri güncelledim nomral güncellemede yaptım yine kasıor ayrıca Counter strike oynuyorum cok daha kötü ve eski bilgisyarda bile cok rahat oynanıyor zamanında cal of duty 6 da oynadım daha başka ağır oyunlarda bi problem olmuyordu bende ise kasma yapıyor kasmadan oynayamıyorum devalı bir kasıntı var
Bu durumda şunları öneririm.
Öncelikle bios pilini çıkartarak bir süre bekle ve yeniden tak.
Kesinlikle anakart ve ekran kartı sürücü cdlerin olmalı.
Harddiske normal format atıp işletim sistemi (XP) yükle.
Orijinal cdleri ile sırasıyla önce anakartın tüm sürücüleri (Chipset, lan, seskartı varsa yardımcı sürücüler) yükle.
Sonra ekran kartı cd si ile ekran kartı sürücülerini direct-x sürücülerini ve varsa diğer yazılımları yükle.
Antivirüs vb gibi programlarını kur. ve mutlaka ön taramayı yap.
Tüm güncellemeleri yükle.
Ccleaner adlı programı yükle ve sistem temizliği yap.
Deffragler programını indirip kur ve hem bu programla hem de XP denetim masasından deffrag yaparak disk birleştirmesi yap
Birkaç gün bilgisayara başka oyun falan kurmadan deneme yap sağlıklı çalışıyormu.
Bu şartları yerine getirdiğinde sistemin kendi özellikleri doğrultusunda stabil çalıştığını göreceksin.

RuLz_47
30-09-2011, 18:24   |  #10  
Taze Üye
6 mesaj

Üstad vermiş olduğun cevaplar  ilgilendiğin ve bilgilendirdiğin için cok teşekkür ederim. Eline emeğine sağlık..
Bios pilini neden bi süre cıkartıp beklememi istediniz.  Bunun ne gibi yararı var
Anakart ve ekran kartı driver CD' leri var duruyor
Harddiske normal format at derken nasıl yani ben her zaman takarım CD' yi C' yi D' yi her zaman silerim C' yi her zaman uzun biçimlendirme yaparım ve sonra C ye işletim sistemini kurarım
Her zaman zaten önce anakartın CD' sini sonra da ekran kartının CD' sini kuruyorum ve ardından diğer bileşenlerinkileri
ekran kartı en son directx 10.1 i görüyor ama ben bulamadım bende dirextx 9 var erken kartının diğer yazılımları ve sürücleri derken ben bi tek driverini yüklüyorum onla beraber ATI Catalyst(TM) control centeri kuruyor
format attıktan sonra genelikle de antivürüs ve depreeze kuruyorum bu son attığım formatta kurmadım kasıyor diye
sürücüleri ve nomral sistem güncellemelerini her zman yapıorum güncel tutuyorum
ccleaner programı her zman mutlaka kesin kuruyorum formattan sonra kurmadığım hiç olmadı
ayrıca arada birde disk birleştir ile disk temizleiciyi kullanıyorum

Son Düzenleme: RuLz_47 ~ 30 Eylül 2011 18:30
RuLz_47
30-09-2011, 18:38   |  #11  
Taze Üye
6 mesaj

bilgisayarımdan cızırtı geliyor bilgisayar tarama yaparken yada uzun veri aktarırkenden cızırtı yapıyor aynı onun gibi hiç bir şey yapmazken cızırtı yapıyor. ve ben bilgisayar kasarken bakmıstım görev yöneticisine o an ne program acıksa o cok cpu kullanıyor die gösterior oyundayken baktım oyun cok cpu gösteriyor sadece internet sayfası cıktı kasarken sadece internet tarayıcısının cpu kullanımını cok gösteriyor.
Bana önerebilceğiniz bi antivürüs programı varmı ve baska yarayışlı programlar.