Bilgisayarım 80GB'lık HDD'yi tanıyamıyor

HPQ-User
18-07-2007, 23:05   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Twoce sormuş:
Merhaba arkadaşlar..Benim sorunum asıl olarak performans düşüklüğü ve çabuk kasılma.Fakat ben bunu araştırdığımda asıl sorunumun bilgisayarımın bellek yetersizliği olduğunu düşündüm ve bu belleği yükseltmeye karar verdim.Amacım 128MB RAM olan bilgisayarımı 512MB RAM,80GB'a yükseltmekti.Zaten disk birleştirmek istediğimde ise hep belirli bir yüzdelikte durup bozuk dosya diyordu.Bu nedenle bir kere bile olsun disk birleştirmenin yararını görmüş biri değilimdir.Neyse...Belirli yerlerden araştırdım.Ve bir bilgisayar ile uğraşan kişiyi çağırdım.Bana bilgisayarımın bitmiş olduğunu yeni bir bilgisayar parçası taktığımda işe yaramayacağını belirtti.Nedenini sorduğumda ise bana;"Bu bilgisayar eski olduğu için 80 GB'LIK HDD'İ ALGILAYAMIYOR,en iyisi siz bunu bir tamamen değiştirmeyi deneyin" dedi.Benim Hdd'im ikiye bölük ve bunları topladığımda yaklaşık 20GB falan ediyor.Ama bu disk birleştirmede gözüken rakam.Fakat sürücü özelliklerinden baktığımızda toplam 80GB'lık bir yer elde ediliyor.Açıkçası benim şuan yeni bir bilgisayar alma durumum söz konusu olamaz.Bu nedenle sizden gerekli yardımları bekliyorum.Acaba bilgisayarı yenilemeden programlar veya verilerle bu işi çözebilir miyiz?Yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim.Şimdiden göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Teknik bilgilerim:MS Windows XP SP2
128MB RAM,NVIDIA RIVA TNT2 Model 64/Model 64 Pro
İntel Pentium III İşlemci Version:2002 463 MHz.
İnternet Tarayıcım:İnternet Explorer 6 (IE6)
Kullandığım donanımlar;Sadece yazıcı ve hoparlör.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

osa_bh
18-07-2007, 23:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
335 mesaj

Merhaba

Galiba siz yanlış yere bakmışsınız.Yanlışlıkla sürücüdeki boş alanları toplamış olmayasınız?

blackhawkmilan31
18-07-2007, 23:23   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,472 mesaj

Keşke anakartını da yazsaydın.Bu arada bad sector olabilir.Çünkü alanın hepsini görmüyor demişsin.Eğer PATA destekli bir anakarta SATA bir hdd taktıysan da olabilir.

ExCeLLiuM
18-07-2007, 23:44   |  #4  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

anakartlardaki güney yongasetleri harddikler ile ilgili yongadır. Bu yongalar belirli özelliklere kadar harddiskleri desteklerler. Her yonganın teknik özelliği faklıdır. Bu nedenle belirli kapasitelerin üzerlerindeki HDD leri anakartlar tanımayabiliyorlar. P3 anakartlarda genel olarak bu rakam ne kadardır bilmiyorum, ancak ben celeron433 işlemci kullandığım zamanlarda 40Gb harddiski o anakarta takabilmiştim. Bir sorun çıkmamıştı. O zaman banada demiştiler, tanımızsa örneğin 30Gb tını tanır gerisini tanımayabilir diye. Fakat tanıdı. Benim anakartım 40'ı desteklediyse, eminim senin anakartın 80'i destekler. Çünkü P3 ler celeronlardan daha öndeydi.

Yeni nesil anakartlarda böyle uyumsuzluk söz konusu olduğunda BIOS güncellemeleri ile bu sorun aşılıyor. Fakat senin anakartında BIOS güncellemesi yapılırmı bilmiyorum. BIOS'u güncelleyebilirsen sorun çözülecektir.

Tam olarak bilgi verebilmemiz için anakartın marka ve modelini ya da güney köprü yonga setinin ne olduğunu söylemelisin. O zaman araştırıp bakabiliriz.

Son Düzenleme: ExCeLLiuM ~ 18 Temmuz 2007 23:47
Koray Kocaman
19-07-2007, 00:18   |  #5  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj

Konu 2 kere açılmış .... :)

benersince
19-07-2007, 08:10   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

sanırım onlardada bios güncellemesi yapılabiliyordu

asimileci
19-07-2007, 12:24   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

sen önce disk denetleme yap sonra disk temizleme daha sonrada disk birleştirme yap sonucu da oraya yaz, bunları yaparsan emin oluruz.