Bilgisayarım Açılırken kendini kapatıyor.

DevilTURK
07-05-2008, 16:17   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
33 mesaj

İyi günler. Ben yaklaşık 3 senelik bir Pc ye sahibim.
3 senedir bilgisayarımda herhangi bir problem yaşamadım. Fakat 2 gün önce bilgisayarımda bazı anormallikler başgösterdi. Bilgiyasarı açtıktan sonra 30-45 dakika sonra kendi kendini kapatttı. Daha sonra bir kaç defa daha tekrarladı. Şu anda bilgisayarım Post menusune gelmeden kendini otomatik olarak kapatıyor. Power Supply arızalı değil çalışan bir Power Supply ile denedim gene aynı sorun devam etmektedir. Herhangi bir bios upate ve benzeri bir işlem yapmadım. Bios ekranına girer girmez pc kendini kapatıyor.(gerçi girmesemde kapatıyor.) Son olarak 1 kere Overclocking Failure gibi bir hata mesajı gördüm.(buna benzer bir hata mesajı idi tamamını not alamadan Bilgisayar kendini tekrar kapattı.) Arıza neden kaynaklanıyor olabilir acaba ? Arızayı nasıl giderebilirim.

Yardımlarınız için şimdiden Teşekkür Ederim. İyi günler.

sah1n
07-05-2008, 16:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

İşlemci fan'ın aşırı tozluysa işlemcini soğutamıyordur oda kendini yakmamak için makinayı kapatıyordur bi kontrol et bakalım.

DevilTURK
07-05-2008, 16:39   |  #3  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Fanı temizledim. Fanlarda herhangi bir problem yok.

sah1n
07-05-2008, 16:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,757 mesaj

Ozaman bilgisayarında takıla olan PCI kartların (tv kartı,ethernet kartı vb) hepsini çıkar,Hardisk cd rom bunların elektiriklerinide çek öyle çalıştır bakalım bilgisayarın açılmaz ama biraz bekle bakalım kapanacakmı daha sonra malzemerini tek tek takarak sorunun hangi malzemeden yaptığını çözebilirisin.

Birde bilgisayarını power düğmesiyle açıyorsunya anakartının üzerinde powersw kablosu olur ön düğmeden açmanı yaran onu anakart üzerinden sök bir tornavidayla şase yaptırıp aç powerdüğmenle alakalı problemde olabilir.

Son Düzenleme: sah1n ~ 07 Mayıs 2008 16:48
arda001
07-05-2008, 16:59   |  #5  
Yıllanmış Üye
190 mesaj

biosu sıfırlayıp öyle dene default a ayarla biosu anakarktan da yapabilir arızayı

DevilTURK
07-05-2008, 17:10   |  #6  
OP Yeni Üye
33 mesaj
sah1n
Ozaman bilgisayarında takıla olan PCI kartların (tv kartı,ethernet kartı vb) hepsini çıkar,Hardisk cd rom bunların elektiriklerinide çek öyle çalıştır bakalım bilgisayarın açılmaz ama biraz bekle bakalım kapanacakmı daha sonra malzemerini tek tek takarak sorunun hangi malzemeden yaptığını çözebilirisin.

Birde bilgisayarını power düğmesiyle açıyorsunya anakartının üzerinde powersw kablosu olur ön düğmeden açmanı yaran onu anakart üzerinden sök bir tornavidayla şase yaptırıp aç powerdüğmenle alakalı problemde olabilir.

Bunu eve gidince Deneyeceğim ilginiz için teşekkürler.

Arda001 arkadasım önerin için teşekkür ederim bende ilk olarak biostan yapabilecegini düşünmüştüm fakat daha bios ekranına girerken kendini kapatıyor bilgisayarım.

baryu
07-05-2008, 19:19   |  #7  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

biosa gelmeden kapanıyorsa donanımsal bir sorundur

zaten 3 senede bilgisayar dökülmeye başlar buda senin bilgisayarının artık dökülüyor anlamına geldigini işaret eder

Murat.
08-05-2008, 15:06   |  #8  
Yıllanmış Üye
948 mesaj

bu hata biosla alakalı değil, donanım sorunu ile alakalı.işlemcinin macunu özelliğini yitirmiş olabilir. Bu sebeple işlemci zarar görmemek için sistemi kapatır ve buna benzer sebeplerden bahsetmiş olduğun overclocking hatası verir. Ayrıca şunu bir kontrol et bakalım. Anakartının bataryası sağlam mı. Bu da önemli böyle sorunlarda.

DevilTURK
08-05-2008, 16:21   |  #9  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Yardımlarınız için teşekkürler Bilgisayar teknikj servisinde çalışan bir arkadaşıma teslim ettim bilgisayarımı ücretsiz olarak hata tespiti yapacaklar umarım işlemci veya anakart arızalı değildir. İyi günler.

Reborn91
09-05-2008, 15:46   |  #10  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

evet arkadaslar herkesin yaptıgı bir hatadan bahsetmek istiyorum .. malumunuz aramızda stok fanla oc yapanlar çok.. mesela kışın ortasında 2.00 dan 3.00 a getiriyorlar .. e tabiki dışarda hava -5 derece işlemcinin fazla yası olmuyor.. ama yaz gelip sıcaklıklar artınca ortam sıcaklıgı 25-30 derece olunca bu aylarda işlemci bunalmaya başlıyor.. hele bide temmuz ortasında oda 45 derece olunca evlere şenlik hava sogutmalar sogutma değil sıcak hava üflemeye başlıyorr.. kasanın ici hamama donuyor:) yazın yaşarsınız bunları demedi demeyin =)