Bilgisayarım açılmıyor

wimbler
28-05-2007, 10:24   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

İyi günler. Benim sorunum kısaca şöyle;

Yeni bir sistem topladım Ana kart gigabyte P645 S3 CPU Core2duo 6600. Bilgisayarı açınca önce sistem açılıyormuş gibi kasa fanları dönüyor ama 2 saniye sonra bilgisayar kapanıyor. Sonra kendiliğinden tekrar açılıyor ve 2 sn sonra kapanıyor. Ve bu kısır döngü ben fişi çekene kadar devam ediyor. Ancak bu süreç içinde bilgisayarın her nevi fanı dönerken cpu fanı dönmüyor. Sorun bu olabilir ama nasıl giderileceğini bulamadım. Fan işlemcinin orjinal fanı ve daha sıfır. Başka bir fan taktım onda da aynı sorun devam ediyor. Fan kablolarının ana kartın doğru yerine taktım ama niye bu meret dönmüyor anlayamadım. Bunun bir çözümü var mıdır?

Borga-x
28-05-2007, 10:44   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Anakartına 2.besleme kablosunu taktınmı 24 pinli güç kablosu dısında 4 pinli ayrı bır guc kablosu vardır.Eğer onu bağlamadıysan onu anakartına bağla.
İşlemcini tam oturtamamış veya yanlıs takmış olabilirsin. Ama fanın dönmemesinin nedeni anakarta eksık taktıgın bır guç kablosudur bence.

benersince
28-05-2007, 11:11   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj
Borga-x
Anakartına 2.besleme kablosunu taktınmı 24 pinli güç kablosu dısında 4 pinli ayrı bır guc kablosu vardır.Eğer onu bağlamadıysan onu anakartına bağla.
İşlemcini tam oturtamamış veya yanlıs takmış olabilirsin. Ama fanın dönmemesinin nedeni anakarta eksık taktıgın bır guç kablosudur bence.
benecede güç kablolardan birini takmamış yada yerine tam oturmamış olabilir bunları kontrol ettikten sonrada sorun devam ederse pc in yeniymiş aldıgın yerin teknik servisine götür bileşenleri bi kontrol atsinler

wimbler
28-05-2007, 11:11   |  #4  
OP Taze Üye
5 mesaj

Bahsettiğiniz 4'lü kablo takılı olduğu halde çalışmıyor. Cpu'yu aynen yazdığı gibi taktım ama bir kez daha denerim teşekkürler.

wimbler
28-05-2007, 11:41   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

Güç kablolarından başka bir nedenden dolayı bu tip bir sorun olabilir mi?( Örneğin F-Panel kablolarının veya speaker kablolarının ters takılması)
Çünkü anakarta güç gelmese diğer fanlar niye dönsün.

mustafa-k
28-05-2007, 11:52   |  #6  
Yıllanmış Üye
365 mesaj

arkadaşların dediği gibi kablolarda gibi görünüyo sorun. belki anakartta bi sorun da olabilir yada fanda. bana kalırsa teknik servise yolla. hem daha iyi bakar teknik servis.  daha fazla bilgisayarından mahrum kalma

Borga-x
28-05-2007, 12:02   |  #7  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

RAM'lerini düzgünce oturtmayı dene. Bu arada 4 pinli giriş PSU'da ıkı tanedır. Birisi ekran kartı beslemesıdır. Buna da dıkkat etmelısın. Bütün bileşenlerini gözden geçirmelisin. f panele takılan kabloların ters olması bır ıhtımal sorun cıkarabılır.Onları da kontrol etmende yarar var. Yavaş ve emın bır sekılde yaparsan arızayı tespıt edebılırsın.

erkanc
28-05-2007, 12:45   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

wimbler power suply senin ne kadar kaç watt kasayla berabermi geldi birde anakartının biosunu bir şekilde güncelleme yaparsan sistemin düzgün çalışacaktır ha birde herangi bir uyarı veriyormu şu mşhur bip seslerinden

wimbler
28-05-2007, 15:07   |  #9  
OP Taze Üye
5 mesaj

power supply 400 watt. Sorunun güç yetersizliğinden olduğunu zannetmiyorum çünkü öyle olsa bilgisayar ilk başta açılmak için gayret sarf etmezdi.
Ana kartın bios'una giremiyorum çünkü bigisayar en fazla 2-3 saniye açık kalabiliyor, onda da ekrana görüntü bile gelmiyor.

Akşam eve gidince tavsiyelerinizi uygulayacağım teşekkürler.