bilgisayarım aniden kapanıyor

HPQ-User
03-12-2009, 14:02   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

umbranaut sormuş:
bilgisayarım hiç bir neden yokken (görünürde) kendiliğinden kapanıyor ve güç kablosunu fişten çıkarıp takmadan tekrar açamıyorum bunun dışında herhangi bir sorunu yok
sadece internet kullanımı amaçlı bir pc sistemde bunun dışında herhangi bir sorun görünmüyor
bir türlü çözümü bulamadım giresunda oturduğum için servisten etkin olarak faydalanamıyorum (marka nedeniyle)
önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
dente marka laptop
ıntel pentium (r) m 1,73 ghz işlemci
1 gb ram (orijinal 512 mb 1 gb ye yükseltildi)
ıntel extreme graphics 2 for mobile vga
(usb girişleri yandı ve pcmcıa yuvasına takılı bir usb çoğaltıcı var)

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9.0.15) Gecko/2009101601 Firefox/3.0.15 FBSMTWB

teknohat
03-12-2009, 14:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj

Kasayı açın ve içini tozdan arındırın, ram leri farklı slotlarda takıp deneyin. Bu program ile ram lerinizi kontrolden geçirin.

zxsel
03-12-2009, 14:41   |  #3  
zxsel avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
903 mesaj

ani kapanmalar ıslemcı tozu yada ıslemcı ısınmasından meydana gelır pc ıslemcısı voltaj ayarları ısı dercesı yuklsedıgı an ıslemcı nın yanma derecesıne geldıgı an anınden kapanır  bıostan ıslemcı ısı kontrol voltaj ayarlarını kontrol et ...

ısı derecesı voltajı gıbı eksenler normale donmedıgı surece hatta pc yı  acamazsın ornek ellıkere   elektrıkgı cekıp takar ugrasma sonucu acılır pc bu durumlarda

Son Düzenleme: zxsel ~ 03 Aralık 2009 14:44
S.W.A.T
03-12-2009, 17:49   |  #4  
S.W.A.T avatarı
Yıllanmış Üye
1,872 mesaj

Isınma Sorunu Olabilir Arkadaşların Dediğini Gözden Geçirin

WolfTurk
03-12-2009, 21:46   |  #5  
WolfTurk avatarı
Yıllanmış Üye
215 mesaj

Everest programıyla bilgisayarınızda işlemci ekran kartı vb. donanımların ısı derecelerine bakın.Bilgisayar boştayken 55-60 derecelerde ve üstünde seyrediyorsa bilgisayarın içindeki tozların temizlenmesinde fayda var.Birde Bios ayarlarından voltaj değerlerinide kontrol etmek gerekiyor.Ayrıca düşük bir ihtimal bu sorunu laptopta yaşıyorsanız güç kablosunda,masa üstü bilgisayarda yaşıyorsanız psu(güç kaynağında) da sorun olabilir.Büyük bir ihtimal ısı veya voltaj değerleri ile ilgili bir sorununuz var.