bilgisayarım çok ısınıyor. fan çalışma yüzdesi %30

windowz
28-01-2012, 01:44   |  #1  
windowz avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

Arkadaşlar bilgisayarım çok fazla ısınıyor. (Acer Aspire 5740G)

Everest programından aldığım screenshot:

Fan çalışma yüzdesi %30 olarak görünüyor. Bunu nasıl arttırabilirim?

SpeedFan programını denedim ancak orda fan bilgilerini göstermiyor.

Oyun oynarken falan bilgisayara dokunulmuyor bile. Bazen kendi kenini kapattığı oluyor. Dayanamıyor garibim. Bilgisayarın altında da USB ile bağlı fan var. Ancak pek bi yararı yok.

Bilgisayarı açıp fanı temizlemeyi düşünüyorum ancak bunun mandalı var bilmemnesi var elimde kalır, hem garantisi de henüz bitmedi. O yüzden açmak istemiyorum. Garantisine göndermeyi düşündüm ancak bilgisayarın ordan geri gelmesi uzun sürer, o kadar zaman ben onsuz yapamam. :D

Ve şimdi fark ettim. Bilgisayarın CPU Fanı görünmüyo orda? Sadece ekran kartının fanı var? Ne iş? Napcam ben? :D

Son Düzenleme: windowz ~ 28 Ocak 2012 02:04
Flapjack
28-01-2012, 02:13   |  #2  
Flapjack avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
860 mesaj

sıcak hava çıkan delikleri kuvvetlice üfle
ben öyle yaptım artık pc ısıdan kapanmıyor
ama pc kapalı iken yap
fan çalışma yüzdesi oyun oynarkenmi %30
yoksa boşta ikenmi pc

Son Düzenleme: Flapjack ~ 28 Ocak 2012 02:17
windowz
28-01-2012, 02:38   |  #3  
windowz avatarı
OP Yeni Üye
21 mesaj

Oyun oynarken de %30, boştayken de %30.

Flapjack
28-01-2012, 02:39   |  #4  
Flapjack avatarı
Yıllanmış Üye
860 mesaj

fan tozdan dolayı yavaş dönüo olabilir

windowz
28-01-2012, 02:42   |  #5  
windowz avatarı
OP Yeni Üye
21 mesaj

Toz olduğunda iyi soğutamadığı için daha hızlı dönüyor diye biliyorum?

Flapjack
28-01-2012, 02:51   |  #6  
Flapjack avatarı
Yıllanmış Üye
860 mesaj
Alıntı: windowz  
Toz olduğunda iyi soğutamadığı için daha hızlı dönüyor diye biliyorum?
benim pc de ısınıyo ama fan hızlı dönüyor baya bi ses yapıyor
senin pcden fan sesi geliyormu oyun oynarken çok

Kapalı Hesap (128169)
28-01-2012, 02:59   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 40
2,851 mesaj

Acer'larda ısınma çok oluyor diye duymuştum. Eğer bilgisayarını alalı uzun süre geçmişse içi temizlettirmeni öneririm. Dizüstü olduğu için garantisi varsa bozma. Garantide temizleyebilirlerse gönder ve içini temizletip fanı kontrol etsinler. Garantisi geçmişse içini açıp temizle. Kendine tam güvenemiyorsan internetten video açıp takip et, temizle ve tekrar laptopu tek parça haline getir. Yapamam diyorsan da bilgisayarcıya götürebilirsin. Onlar temizler.

windowz
28-01-2012, 03:09   |  #8  
windowz avatarı
OP Yeni Üye
21 mesaj
Alıntı: Flapjack  
benim pc de ısınıyo ama fan hızlı dönüyor baya bi ses yapıyor
senin pcden fan sesi geliyormu oyun oynarken ç
Hayır. Çoğunlukla hiç ses gelmiyor.
Alıntı: M.CaN009  
Acer'larda ısınma çok oluyor diye duymuştum. Eğer bilgisayarını alalı uzun süre geçmişse içi temizlettirmeni öneririm. Dizüstü olduğu için garantisi varsa bozma. Garantide temizleyebilirlerse gönder ve içini temizletip fanı kontrol etsinler. Garantisi geçmişse içini açıp temizle. Kendine tam güvenemiyorsan internetten video açıp takip et, temizle ve tekrar laptopu tek parça haline getir. Yapamam diyorsan da bilgisayarcıya götürebilirsin. Onlar temizler.
Bilgisayarı bana kakalayan lanet teknosa görevlisi bana fazla ısınma yapmadığını, bu yönde şikayet almadıklarını söylemişti. Her aklıma geldiğinde sinirim bozuluyor. Adamlarda ne çene var ya. Ben Samsung r580 arıyodum teknosaya girdim yok dedi garantide problem oluyo satmıyoz dedi. tam çıkıyodum yok şu model var yok bu model var bi baktım almışım Acer i :D

Garantisi halen devam ediyor olması lazım. yaklaşık 1 buçuk yıl oldu. Bi araştırayım evde vardır belgeleri. Garantiye gittikten sonra geri dönmesi çok uzun sürer mi?

Kapalı Hesap (128169)
28-01-2012, 03:13   |  #9  
Kapalı Hesap
2,851 mesaj

Ben sadece bir kez göndermiştim leptopumun pilinin ömrünü bitirdiğim için. 20 gün içinde geldi. Biraz da şans işi. Çok yoğun olunmadığı zaman daha kısa sürede gelebilir. İyi geceler...

windowz
28-01-2012, 03:14   |  #10  
windowz avatarı
OP Yeni Üye
21 mesaj

Peki, teşekkürler.

Hayalet 26
28-01-2012, 15:52   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,018 mesaj

Everest olsun,speedfan olsun bu tür programlara çok fazla güvenmeyin.Benim masaüstünüde alalı daha 2 hafta oldu.Everest programı anakart sıcaklığını devamlı 65C olarak gösteriyordu.Bu sıcaklık hele daha bu mevsimde anakart için oldukça fazladır.Fakat derece hiç değişmiyordu bu nedenle fazla önemsemedim.Dün anakart cd sinden fan hızları ve sıcaklıkla ilgili bir program kurdum.Bu program doğrudan chipsetle bağlantılı ve fan hız ayarlarını bile yababiliyorsunuz.ayrıca anakart ısısıda 32 c olarak gözüküyor ki doğru olan ölçüm bu.Kısaca bu tür programlar çok sağlıklı ölçüm yapamıyor,eğer anakart cd niz varsa mutlaka buna benzer bir programcık da vardır,buradan daha sağlıklı ölçümlere ulaşabilirsiniz.Yoksa da bios üzerinde gerçek algılayıcı sonuçları vardır en sağlıklısını oradan görebilirsiniz.
Şu ihtimalde olabilir everestte sadece GPU fanı gözüküyor,işlemci fanını görememiş.Yani işlemci fanı hiç çalışmıyorda olabilir çünkü ısı değerleri laptop için bile oldukça yüksek.Arkadaşların dediği gibi bir temizlik ve fan kontrolu yapılması faydalıdır.

windowz
28-01-2012, 17:27   |  #12  
windowz avatarı
OP Yeni Üye
21 mesaj
Alıntı: Hayalet 26  
Everest olsun,speedfan olsun bu tür programlara çok fazla güvenmeyin.Benim masaüstünüde alalı daha 2 hafta oldu.Everest programı anakart sıcaklığını devamlı 65C olarak gösteriyordu.Bu sıcaklık hele daha bu mevsimde anakart için oldukça fazladır.Fakat derece hiç değişmiyordu bu nedenle fazla önemsemedim.Dün anakart cd sinden fan hızları ve sıcaklıkla ilgili bir program kurdum.Bu program doğrudan chipsetle bağlantılı ve fan hız ayarlarını bile yababiliyorsunuz.ayrıca anakart ısısıda 32 c olarak gözüküyor ki doğru olan ölçüm bu.Kısaca bu tür programlar çok sağlıklı ölçüm yapamıyor,eğer anakart cd niz varsa mutlaka buna benzer bir programcık da vardır,buradan daha sağlıklı ölçümlere ulaşabilirsiniz.Yoksa da bios üzerinde gerçek algılayıcı sonuçları vardır en sağlıklısını oradan görebilirsiniz.
Şu ihtimalde olabilir everestte sadece GPU fanı gözüküyor,işlemci fanını görememiş.Yani işlemci fanı hiç çalışmıyorda olabilir çünkü ısı değerleri laptop için bile oldukça yüksek.Arkadaşların dediği gibi bir temizlik ve fan kontrolu yapılması faydalıdır.
Bilgisayardan neredeyse hiç fan sesi gelmiyor. Garantisi dolmuş sanırım bilgisayarın. Herhangi bir bilgisayarcıya götürsem bu dediklerinizi yapabilirler mi? Kendim açmaya çekiniyorum, sonradan toplamak sorun olabilir.

Kapalı Hesap (128169)
28-01-2012, 18:24   |  #13  
Kapalı Hesap
2,851 mesaj

Bilgisayarcıya götürüp temizlettir. Fanına falan da baksınlar.

saasc
30-01-2012, 11:22   |  #14  
Üye
57 mesaj

ekran kartınıda işlemciyide temizle hwmonitor var onu indir o güzel bi program genelde doğru gösteriyo veya garantisi bitmesin diyorsan götür yetkili servis'e temizlettir olmassa birinden ödünç bi fan al pc'n için(belki fan'ın düzgün çalışmıyordur ondan)olmassada garantiye ver çok ısınıyor diye

windowz
31-01-2012, 01:06   |  #15  
windowz avatarı
OP Yeni Üye
21 mesaj

Bilgisayarın garantisi bitmiş malesef. Bu sabah bilgisayarın fan deliğine elektirikli süpürgeyi soktum :D Sonra bilgisayarı açtım ve oyuna girdim. İlk defa fan sesi duydum bilgisayardan. Ama 1 dakikadan az sürdü çalışması. Artık kesin kanaat getirdim tozdan dolayı çalışmıyor fan. Bilgisayarcıya götürüp temizlettirmeyi düşünüyorum.