Bilgisayarım çok yavaş ama sorununu bilmiyorum

cagatay00
14-12-2012, 01:28   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Arkadaşlar merhaba

İşletim sistemi: Windows XP sp3 

2.66 ghz işlemci, 1.50 gb ram, 512 mb ekran kartı ve 80 gb harddiskim var.

bilgisayarda ne oyun oynayabiliyorum ne video nede film izleyebiliyorum. arkadaşlarımın bilgisayarı daha düşük ram ve işlemcisi olmasına rağmen benim bilgisayarımdan çok daha hızlı. Yani bildiğiniz gibi değil facebook'ta yazışırken bile donuyor doğru düzgün kullanamıyorum bilgisayarı..

Eğer neden kaynaklandığını bilen varsa bana yardımcı olursa çok sevinirim.

Şimdiden çok teşekkürler

himmety
14-12-2012, 11:00   |  #2  
himmety avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 32
602 mesaj

bilgisayarında ccleaner ile veya diğer programlar ile eski dosyaları bi sil sonra disk birleştime yap, internet tarayıcını güncelle, flash vs güncelle. film izlemek için kodec paketini güncelle, klitle codeck paketini indir yükle.  eğer düzelmez ise en güzeli windowsu tekrar kurabilirsin.

murat5038
14-12-2012, 15:09   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

İmzamdaki Kaspersky IS kur full scan yap temizle,CClenaerle temizlik antvirüs kaldır driverlerin bazıları yüklenmemiş olabilir doğrusunu yükleyip güncelle. sorun azda olsa düzelecekdir.O pcden pek performans bekleme bence.

cagatay00
14-12-2012, 17:06   |  #4  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj
Alıntı: himmety  
bilgisayarında ccleaner ile veya diğer programlar ile eski dosyaları bi sil sonra disk birleştime yap, internet tarayıcını güncelle, flash vs güncelle. film izlemek için kodec paketini güncelle, klitle codeck paketini indir yükle.  eğer düzelmez ise en güzeli windowsu tekrar kurabilirsin.
bilgisayarı formatlayalı 10 gün olmadı bile ve bu sorun sürekli var formattan hemen sonra bile oluyor. birde disk birleştirme yap derken neden bahsettiğini anlayamadım, C ve D birimlerini birleştirmekten bahsediyorsan zaten birtek C var.
Alıntı: murat5038  
İmzamdaki Kaspersky IS kur full scan yap temizle,CClenaerle temizlik antvirüs kaldır driverlerin bazıları yüklenmemiş olabilir doğrusunu yükleyip güncelle. sorun azda olsa düzelecekdir.O pcden pek performans bekleme bence.
 çok performans beklemiyorum ama en azından kullanılsın yeter bana. counter strike bile oynanmıyor o derece yani. kuzenimin bilgisayarı var 1.80 ghz işlemci, 1 gb ram ve 512 mb ekran kartı var performans bakımından benim bilgisayardan 3 kat daha iyi bende bunu anlayamıyorum. (onun harddisk 160 gb)
driver konusunda da haklısınız yanlış driver da yüklemiş olabilirim, anakart ve ekran kartı driverlarının yüklenip yüklenmediğini bildiren bi program veya uygulama var mı ?

acaba harddiskim düşük o yüzden mi bukadar yavaş bilgisayar ?

bekirsahin79
15-12-2012, 05:02   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11 mesaj

format at inş düzelir bizim dükkandada aynı özellikte var çift çekirdek gibi çalışıyor aynen:)

murat5038
16-12-2012, 06:32   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj
Alıntı: cagatay00  
bilgisayarı formatlayalı 10 gün olmadı bile ve bu sorun sürekli var formattan hemen sonra bile oluyor. birde disk birleştirme yap derken neden bahsettiğini anlayamadım, C ve D birimlerini birleştirmekten bahsediyorsan zaten birtek C var.

çok performans beklemiyorum ama en azından kullanılsın yeter bana. counter strike bile oynanmıyor o derece yani. kuzenimin bilgisayarı var 1.80 ghz işlemci, 1 gb ram ve 512 mb ekran kartı var performans bakımından benim bilgisayardan 3 kat daha iyi bende bunu anlayamıyorum. (onun harddisk 160 gb)
driver konusunda da haklısınız yanlış driver da yüklemiş olabilirim, anakart ve ekran kartı driverlarının yüklenip yüklenmediğini bildiren bi program veya uygulama var mı ?

acaba harddiskim düşük o yüzden mi bukadar yavaş bilgisayar ?

Aygıt yöneticisinden Yüklenmeyenlere bakabilriisn ama doğrumu değilmi olduğunu kontrol eden bir yazılım tam anlamıyla yok.Anakart ,Ekran kartı vs bilgileri yazsaydınız driverleri verebilridim işletim sistemi vs.