bilgisayarım için hız sorunu

HPQ-User
03-05-2011, 11:44   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

oktay sormuş:
bilgisarın oyun grafik ve  çok sayıda internet sekmesiyle ilgili bir hız artmasını istiyorum.

soru 1 : ram değiştirmeyi düşünüyorum ramleri 1066mhzlik yeni ramlerle değiştirsem mi performans artar yoksa yanına aynı hızda yeni ram eklemek mi...daha doğrusu sormak istediğim ramlerin bu 2 durumda bana getirisi ne olur pek idrak edemiyorum..onu öğrenmek istemiştim ?

soru 2 : anakartım maksimum 1066mhz kaldırıyor...ben 1200mhzli ram takarsam hiç mi çalışmaz yoksa 1066mhz olarak mı çalışır ?

sorun 2 : oyunları maksimum grafik ayarlarıyla oynamam için sadece ekran kartını yükseltmem yeterli olur mu ?...
...teşekkürler..iyi çalışmalar dilerim...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
asus 350-400w psu
asus m3a anakart
athlon 64 x2 dual core 6400+ işlemci (black sürüm)
2*1gb 667mhz ddr2 kingston
asus eah 2600hd 256mb ddr2 ekran kartı
sata2 samsung 160 gb hdd

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.2.17) Gecko/20110420 Firefox/3.6.17

Kapalı Hesap (203105)
03-05-2011, 12:22   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
4,414 mesaj

dostum günümüz oyunlarını maksumunda oynaman için ekran kartını değişecek bu 1 psu değişecek bu 2 işlemci de yemez sen en iyisi elindeki kasayı satabiliyorsan sat çünkü yama yapacağına sıfır toplasan daha iyi bütçe ne kadar yada işlemci ekran kartı psu 2 gb daha ramle sistemde oyunoynarsın tabi bütçeyi belirtirsen öneriler gelicektir

ocean_soul
03-05-2011, 21:21   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

cevabın için teşekkürler..ama gta 4 ve assassin creed 2yi örnek olarak rahat oynayabiliyorum...ama ben işte 2010kadar çıkan oyunlarda maksimum grafikle oynamak istiyorum...birde yukarda sorduğum 3 sorunun cevabını sadece oyun için değil genel olarak öğrenmek istemiştim...yani tam olarak sorduğum soruların sonuçları nedir onları değerlendirmek istiyorum...teşekkürler...

Kapalı Hesap (203105)
04-05-2011, 01:03   |  #4  
Kapalı Hesap
4,414 mesaj

en az 1 gb almışken 2 alırım dersen senin bileceğin iş birde işlemcine iyi bir soğutucu alsan biraz o.c la baya güzel yerlere gelebilir bu arada aynı hızda aynı marka ram alırsan onada biraz o.c la 800 mhz yi rahat görebilirsin bende 1333 mhz kıngston var hemde soğutucusuz ben 1900 mhz ye kadar çıkarttım sen düşün artık ram leri o.c 1066 mhz yaparsın güzel birde ekran kartı aldın mı pc de oyunları baya yüksek grafiklerde oynarsın bütçe belirtirsen öneriler gelir bu arada sende ki psu tam olarak kaç w 350 mi 400 mü  verimlilik kaç sana birde psu gerekebilir

ocean_soul
04-05-2011, 02:46   |  #5  
Taze Üye
4 mesaj

güç kaynağı verimlilik 350 w sanırım peak 350 yazıyor...bütçe 100-150 tl arası her türlü çözüme açığım ama öncelikle öğrenmek istediğim ramlerin sisteme etkisi nedir onu tamamen idrak edemiyorum bir de her işlemci her rami desteklemiyormus ama benimkinin çarpan kilidi kırık yni 1066 mhz ram hızı sisteme etkisi hangi yönde olur...oyunların açılma hızı mı artar , yoksa genel bilgisyar işlemlerin hızı mı...çünkü bilgisayarın genel işlemlerin hızı o kadar onemli diil ben sadece yni ram hızının oyunlara hiç etkisi yoksa...eski ekran kartını 2.elden satıp yeni bir ekran kartı alsam yeter mi onu merak etmiştim...sorduğum sorularda tam olarak bu durumların sisteme hangi yönde etkisi olur onu sormustum ama siz sadece oyun olarak ele aldınız durumu..

neyse ben yine de size yazdım güç kaynağını ve daha once nedense 800mhz overclock denedim ama arada mavi ekran aldım sonra tekrar eski haline döndürünce düzeldi birde yeterince soğutucum yok 50lerde geziyor işlemcim bu nedenle çarpanı bile 15xe çektim voltu biraz düşürdüm çünkü anakartım önce bu işlemciye uyuyor diye almıştım ama asus daha sonra desteklediği işlemcilerden çıkarmış..ve maksimum 95w olarak belirtmiş benim işlemcim mimarisi 125w olduğu için değiştirdim boylelikle daha az ısınıyor...siz yinede düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim...;)

Kapalı Hesap (203105)
04-05-2011, 13:38   |  #6  
Kapalı Hesap
4,414 mesaj

kardeş senin en önce psu alman lazım önerdiğim psu yu bizzat kendim kullanıyorum fiyat performans ürünü ilk önce bunu al daha sonrada 2 gb ram alırsan pc daha hızlı olur birde ramleri aynı marka ve hızda almayı unutma uyumsuzluk olamsın onları anakartına baktım 1066 ya kadar destekliyor onları en az 800 mhz yapparsın eğer işlemciye de sğutucu alabilirsen o.c la baya bi hılanır sistemin ama ön önce elindeki parayla bu önerdiğim psu yu al  kasadaki herşeyi psu üzerine kulur yani bütün gücü o dağıtır bende de zamanında 450 vardı benim sisteme yetersizdi sonra gittim bu psu yu aldım 580 w işlemciyi 4.5 ghz yaptım 1333 mhz deki ramlerimide 1900 mhz yaptım gerisini sen düşün sistem çok hızlıydı zaten o performansı masa üstünde anlaşılmıyordu ama oyunlarda baya bir fark olmuştu

Kapalı Hesap (128169)
04-05-2011, 16:18   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 40
2,851 mesaj

Anakartınıza uymayan ramler alırsanız sorunlar yaşarsınız.  En iyisi Yeni bir sisteme sahip olmak.

Peki yeni bir sisteme sahip olunca ne tür kazançlarım olur ? Şöyle ki, yeni sistemler alınırken ihtiyaçlara göre alınır. İnsanların belli bir miktarda bütçesi vardır. Buan göre yeni bir sistem daha iyidir. Öte yandan, eski sisteminizin özellikleri kötüyse, donanımları değiştirmek iyi olur. Yeni donanımları desteklemeyen anakartınız varsa da anakartıda değiştirmek lazımdır. Bu yüzden her şeyden kaçıp yeni bir sistem almanızı şiddetle tavsiye ederim...

Bana göre Anakartınız, ekran kartınız , HDD ve belleğiniz (ram) değiştirilmek için size bağırıyor... Ben size bir sistem topladım. Oyunları ancak bu şekilde çok iyi oynayabilirsiniz.

Anakart: [url=http://www.vatanbilgisayar.com/a ... z-%28o.c%29-vga&;dvi-anakart/productdetails.aspx?I_ID=43521]http://www.vatanbilgisayar.com/a ... z-%28o.c%29-vga&;dvi-anakart/productdetails.aspx?I_ID=43521[/url] - 111 TL

Ekran Kartı: http://www.vatanbilgisayar.com/l ... ils.aspx?I_ID=47819 - 379 TL

Bellek: http://www.vatanbilgisayar.com/g ... ils.aspx?I_ID=43452 - 109 TL

Harddisk: http://www.vatanbilgisayar.com/s ... ils.aspx?I_ID=26912 - 89 TL

Kasa: http://www.vatanbilgisayar.com/t ... ils.aspx?I_ID=47674 -   200 TL

Herkesin bütçesi yüksek olmayabiliyor. Ben size düşük bütçeli bir sistem topladım. 888 TL oldu. İşlemciniz hala iş görür derecede ama çok iyi diyemem.  İşlemciyede yetecek param var diyosanız bu gayet güzel:

İşlemci : http://www.vatanbilgisayar.com/a ... ils.aspx?I_ID=43210 - 284 TL

Böyle bir sistemle tüm oyunları oynayabilmek mevcut. Donanımları ayarlarkende dikkat ettim ki kalitelisinden olsun diye. Her şey kalitelisinden. Böyle bir sistem sizin için gayet iyi.

ocean_soul
04-05-2011, 22:01   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj

@glscgn  önerin için çok sağol ama anakartım işlemcimi desteklemiyormus ama ben 3 yıldır kullanıyorum sadece zaman zaman işlemciye çok yüklendiğimde yada ekran kartım çok ısındığında problem yaşamıştım onun dışında bir sıkıntım olmamıştı eğer tüm bunlar psuyla ilgili diyorsan öncelikle direk dediğin psuyu alıcam ses ve kısa devre korumaları kanal yapısı çok iiyi mi önerdiğin psunun eğer oyleyse ve anlattığım durumlara çözüm getirir diyorsan ben psuyu hemen alayım ama vatandan almam orası herşeyde çok pahalı ama başka yerden bulurum...ilgine teşşekkürler...

ocean_soul
04-05-2011, 22:07   |  #9  
Taze Üye
4 mesaj

@ M.Can009 arkadaşıım...ilgin için sağol ama yeni bir sistem toplamayı düşünmüyorum...piyasayı çok geriden takip ederim genelde oyun delisi değilim...yani çok yeni oyunları takip eden biri değilim...ben sadece sistemim çöp olmaya başladığında önce biraz revizyon yaparım...sonra bidaha böyle böyle ilerlerim...yani nasıl diyim işte diyelim ddr5 çıktı o zaman ddr3e geçerim gibi böylelikle daha az masrafla ilerlerim genelde kendime göre...ama yine de önerileriniz için teşekkürler...