Bilgisayarım Kendi Kendine Reset Atıyor!!!

Montana_Max
29-10-2007, 21:35   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Bilgisayarımı alalı 3 sene oldu. Aldığım ilk günden beri reset atıyo. üç kere aldığım yere götürdüm, Ram'leri değiştirdiler yine düzelmedi. Sonra uzak bi yere taşıdılar tükanı, bi daha da götüremedim PC'yi :) Bi şey dikkatimden kaçmadı yalnız; formatlardan sonra bu reset atmalarda azalma oluyo. Hatta ilk birkaç gün hiç reset atmıyo. İlerleyen günlerde, 2 günde bir- günde bir kez reset atıyor. Windowsun kurulu olduğu C sürücüsüne ne kadar yükenirsem o kadar artıyo sanki bu reset atmalar. Bu durumla ne gibi bir alakası var onu anlayamadım. Dediğim gibi Ram'larda sorun yok. İşlemci fanı belki arızalı olabilir. Formattan sonra PC rahatladığı için İşlemcinin de yükü azalıyor ve soğumaya pek ihtiyacı olmuyor da bu yüzden reset olayı azalıyor olabilir mi? :P Pek anlamam donanımdan, sadece bazı tespitlerimi paylaşıyorum. Yapacağınız yorumlar için şimdiden teşekkürler

- - - MERT - - -
29-10-2007, 23:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
537 mesaj

İyi bir noktaya temas etmişsin dostum. Sorun büyük ihtimalle işlemcin ısındığı için oluyor. Fan tam olarak soğutmuyor yada üzerine tam olarak temas etmiyor olabilir. İşlemciler aşırı ısındıkları zaman kendilerini korumak maksatlı olarak bilgisayarı resetlerler. Fanı çıkartıp temizleyip tekrar sağlamca yerine oturtmanı tavsiye ederim. Eğer sorun devam ederse daha performanslı bi fan almanı önerebilirim. kolay gelsin...

fasterdem
30-10-2007, 09:03   |  #3  
fasterdem avatarı
Yıllanmış Üye
404 mesaj

Dostum dediğin gibi işlemcinde bi problem olabilir.Yalnız bide şu var çok yüklendiğimde daha çok oluyo diyosun.Eğer ram miktarın düşükse o yüzdende rest etar.O zaman ram miktarını artırman gerekir.Eğer ram miktarında da sorun yoksa(xp için en iyi performans min. 512 dir.Ekran kartıda 128 veya 256 olmalı)sorun hdd dir.Ama büyük ihtimal dediğn gibi işlemcide dostum.Kolay gelsin.

swordmaster_65
30-10-2007, 19:40   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Bu olay arkadaşların dedigi gibi işlemciden olabilir. Tek bundanda kaynaklanmaya bilir önce fan speed programıyla ısıyı bir kontrol et derim ısı gercekten cok yüksekse fanı temizle ve gerekirse termal macunu yenile bu reset olayı aldıgın ilk günden belli oluyor diyorsun. ısınma normalse psu nun güçü pc yetmiyorsa reset atabilir işlemciye yüklendiginde daha fazla güç cekecegi için gücü karsılayamadıgından reset atar.
bu olay genelede oyunlarda basına geliyorsa ekran kartnın fazla ısınmasından dolayı gercekleşir fanı varsa onuda temizle yada fan tak.
umarım yardımcı olur.

Dark Spirit Of The Silent
30-10-2007, 20:11   |  #5  
Yıllanmış Üye
604 mesaj

zaten reset atma ya aşırı ısınmadan ya ramden yada güç kaynağından olur(genellikle)bunlar göz önünde bulunsun

Montana_Max
05-11-2007, 18:43   |  #6  
OP Taze Üye
8 mesaj

Bilgisayarımı servise vermiştim 6 gün önce. Servisteki arkadaş bana "bilgisayar burda bütün gün (5 gün)çalıştı; ancak bir kere bile reset atmadı." dedi. Bilgisayarı az önce getirdim ve açtım. Açtıktan 5-10 dakika sonra reset attı :) Sorunun ne olduğunu bir türlü anlayamıyorum; acaba kablolarda mı sorun var diyorum o da değil. Zira daha önce sadece kasayı arkadaşın evinde denedim orda da reset atmıştı. Servise gidince neden böyle yapıyor anlamıyorum; sanki oyun oynuyor benimle. Yalnız bişey dikkatimden kaçmadı arkadaşlar. Formattan sonra bilgisayar birkaç gün hiç reset atmıyor. Daha sonraki günler yavaş yavaş günde 1 kere, günde 2-3 kere olmak üzere artıyor. Ben bunu servisteki arkadaşa söyledim; o da bana o zaman harddiskten olabileceğini söyledi (Bad Sektör Olayı). Reset atmadan önce de mavi ekran veriyor arkadaşlar, onu da belirteyim. Ama neden serviste 5 gün boyunca  reset atmadı onu anlamıyorum. Tesadüf mü bu sizce?

XxXDaRKoXxX
06-11-2007, 13:42   |  #7  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

Bence servistekiler yqalan söylüyor olabilir baence oraya götürdükten sonra PC ni bile açmadılar ve sana böyle dediler.Sebebi ise yük altına girmemek.Bence sorun harddiskinde ya da kablolarda veya taktığın yer bunlardan olabilir.Ama büyük bir olasılık harddisk ama birşey soracam peki D sürücüsüne yüklenince ne oluyor?

Borga-x
06-11-2007, 14:05   |  #8  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

HDD bad sector olabılır ama Mavı ekran jataları genelde RAM'den ve ekran kartından oluşur. Sistemin bilgilerini buraya yazarsan cok ıyı olur. Sıstem bılgısını everest programı ıle öğrenebılırsın. Bır tarattır programla neler varmış ıcınde ona göre yorum yapalım..

Asırı yuklenmelerde reset artıyor dıyorsun. Bunun sonucunda ya HDD veya RAM bozuktur gorusune kapılıyorum.Mavı ekranda hata kodunu buraya yazarsan yıne sorunu bulabılırız.

Montana_Max
07-11-2007, 10:57   |  #9  
OP Taze Üye
8 mesaj

Bilgisayarımın Özellikleri:
Pentium 4 2.4 İşlemci
Gigabyte Anakart 8IE2004
FX 5200 Ekran kartı
512 ram (İki tane ayrı ayrı)
500 Watt Power Supply

Reset problemim hala devam ediyor. Borga-x kardeş mavi ekrandaki hata kodunu yaz diyosun ama o ekran çok çabuk kayboluyor yazamam. Sorun ram'lardan değil arkadaşlar. İşlemciden de olduğunu sanmıyorum. Ben de 2 tane harddisk var. Bunlardan biri ilk harddiskim ve sorun sanırım onda. Bu yazıyı yazdıktan sonra o harddiski devre dışı bırakıp Windowsu diğer harddiske kurucam. Eğer problem devam ederse sorun anakarttadır ve bu durumda yapacak bişey yok. Anakartı değişmektense bu sorunla devam ederim daha iyi. Hadi bana kolay gelsin :) Bakalım sorunu halledebilecek miyim.

Montana_Max
09-11-2007, 22:15   |  #10  
OP Taze Üye
8 mesaj

Sorun harddisk de değil arkadaşlar. Geriye ekran karti ve anakart kaldı. Sıyırmak üzereyim. Ne berbat bi sorunmuş bu yaa! Hayatımı kararttı valla.