bilgisayarım kendiliğinden kapanıyor

HPQ-User
31-03-2009, 22:42   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

serkan sormuş:
bilgisayarıma bir kaç gün önca virüs bulaşmıştı.antivirüs yükledim ama işe yaramadı şimdi ise açmaya kalkınca şifre bölümü büyük mavi bir ekran değil küçük windows klasik modelde bir kutu şifreyi yazıyorum açıldı diyorum hiçbir masaüstü ikonu çıkmadan oturum kapatılıyor diyor.güvenli modda çalıştırdım fakat olmuyor .
illede format mı atmam gerekiyor yoksa alternatif bir çözüm varmı?
LÜTFEN YARDIM EDİN!

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
windows xp
29 gb
798 mhz

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Banned
31-03-2009, 22:47   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

bu aşamada en güzeli sistemi yeniden kurman olur yapabilirsen yedeklerini alıp temiz bir format çek bir şekilde o virüsü temizlesen bile ilerde başka sorunlarla karşılaşman olası.

denemeee
31-03-2009, 23:04   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
274 mesaj

bak sana bı kıyak ben sımdı nasıl alırım yedek dıyeceksın sök hdd baska pcye tak oradan dıgerıne aktar ve kendı pcne qerı tak hdd sonra cak temız bır xp veya vista sorun hallosun Göz kırpma

Mustafa@PC
31-03-2009, 23:15   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

virüs büyük ihtimal boot sektörüne zarar vermiş ben size aslında arkadaşlar gibi format dicem ama siz şunuda yapabilirsiniz...
1)xp cd si ile bilgisayarı boot edin format gibi devam edin ilk ekranda size onarım için r ye basın dicek orda r ye basın daha sonra ms-dos ta kurtarma konsolu çıkıcak(orda 1:C/windows dicek,siz 1 diceksiniz,parolanızı sorucak siz parloa varsa girip enter yoksa direk enter diceksiniz)konsolda aşıdaki komutları uygulayın büyük ihtimal xp açılır ama bi dahaki açılma denenmesinde açılmayabilir o yüzden hemen combofix i bilgisayarınıza kurup taratın ve güncel bi antivirüsle konsolda uygulayacağınız komutlar şöyle :

1)fixboot yazıp enter
2)chkdsk /r /f yazıp enter (bu biraz uzun sürebilir durdurmayın)
3)fixmbr yazıp enter

kolay gelsin...

Son Düzenleme: Mustafa@PC ~ 31 Mart 2009 23:16
mental
01-04-2009, 14:38   |  #5  
Taze Üye
6 mesaj

arkadaşlar içinde çok önemli bilglerim var format atıcağım elbette ama bu bilgileri nasıl kurtarablirim başka bir pcye mi takmam gerekiyor  hard diski sorun şu hard  diske bulaşmazmı virüs yani başka bir bilgisayara taksam ondada aynı şeylar olmazmı?

mental
01-04-2009, 14:45   |  #6  
Taze Üye
6 mesaj

arkadaşlar virüs usb belleğimede bulaşmış ordan girmiş bilgisayara virüsün adı şu
Win32/Mabezat.B

trinity
01-04-2009, 18:13   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj
Mustafa@PC
virüs büyük ihtimal boot sektörüne zarar vermiş ben size aslında arkadaşlar gibi format dicem ama siz şunuda yapabilirsiniz...
1)xp cd si ile bilgisayarı boot edin format gibi devam edin ilk ekranda size onarım için r ye basın dicek orda r ye basın daha sonra ms-dos ta kurtarma konsolu çıkıcak(orda 1:C/windows dicek,siz 1 diceksiniz,parolanızı sorucak siz parloa varsa girip enter yoksa direk enter diceksiniz)konsolda aşıdaki komutları uygulayın büyük ihtimal xp açılır ama bi dahaki açılma denenmesinde açılmayabilir o yüzden hemen combofix i bilgisayarınıza kurup taratın ve güncel bi antivirüsle konsolda uygulayacağınız komutlar şöyle :

1)fixboot yazıp enter
2)chkdsk /r /f yazıp enter (bu biraz uzun sürebilir durdurmayın)
3)fixmbr yazıp enter

kolay gelsin...

arkadaş daha güzel bir yol söylemiş bende bunu önerecektim önce bunu yapın

mental
02-04-2009, 17:58   |  #8  
Taze Üye
6 mesaj

zaten tek bir yol kaldı bunu deniyicem ama bilgisayar açıkmıyor bıosa girmeye çalışıncada şifre bölümü geliyor nasıl formatlıyıcağım bu şekilde yardım edermisiniz?

mental
02-04-2009, 18:07   |  #9  
Taze Üye
6 mesaj

arkadaşlar birde dosyaları kutarmak için hdd başka bir pc takmak gibi bir alternatifte varmış ama sokağımdaki net cafenin sahibine sordum ''yenibirim\c'' olunca dosyaları kurtaramıyormuşuz ''yenibirim\d'' olunca dosyalar kurtarılıyormuş doğrumudur çünkü bizde sadece c türdendi