Bilgisayarım neden ağırlaşıyor.

HPQ-User
23-03-2009, 20:41   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

bilgisayar aşığı sormuş:
Ya ben bilgisayarımdan şikayetçiyim niye böyle yapıyo anlamıyorum şimdi sorunu size anlatayım bilgisayarıma format çekeli 2 gün oldu format çekmemin nedeni bilgisayarıma bir virüs girmişti o günden beri ağırlaştı avast full son sürüm kullanıyodum daima günceldi ama nie  böle oldu anlamadım sonra çok sıkıldım bıktım artık format çektim.Hepinizin bildiğini sanıyorum TNC XP diye bi işletim sistemi var xp'nin aynısı biraz daha hızlandırılmış hali onu yükliim dedim gayet güzel bi şekilde formatlayıp tnx xp'yi kurdum sonra işte bilirsiniz driver gerekli programları falan filan hepsini yükledim şimdi benim sorunum şu neden bilgisayar sürekli ağırlaşma yolunda ilerliyor daha açık konuşayım bilgisayara format attıktan sonra neden gitgide yavaşlıyor bunun için virüs programım var gereksiz dosyaları temizlemek için programım var sürekli tam sistem taraması yapıyorum yani bu niye böyle oluyor bunun cevabını ve çözümünü bir okurunuz olarak sizden istiyorum yalnız bunu e-mail adresime gönderirseniz sevinirim...    kemalersoz21@hotmail.com     SAYGILAR...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
1,50 gb ddr2 ram , 256 nvidia 6200le ekran kartı,philips 170c monitör,frisby atx kasa,gigabyte anakart (modelini bilmiyorum),lite-on cd-rw,creative hoparlör,hp yazıcı...

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; InfoPath.1)

Mustafa@PC
23-03-2009, 20:49   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

arkadaşım modifiyeli xp kurma bence ayrıca tnt xp xpnin hızlandırılmış hali deil daha çok bazı progrmaların entegre olduğu xp modifikasyonu benim sana önerim temiz bi xp dc si ile format atman sonra güncel sürücüleri ve güncel antivirüs kurman..yok ben kuramam diosan o zaman dediklerimi yaparsın :
1.Başlat<çalıştır<msconfig yaz enterla başlangıç sekmesinden kullanmadığın programların kutucuklarını temizle...
2.tune-up utilites programını kur :: güzelce kullan
3.avira antivir vürüs programını kur sistemi fazla kasmıyor...
4.başlat çalıştır chkdsk yaz enterla

bunalara ek olarak kasanı aç güzel bi temizlik yap işlemci fanını filan ...

kemalersoz21
08-04-2009, 17:30   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

soruma tam olarak cevap alamadım benim sorum şu bilgisayarım neden sürekli ağırlaşma yolunda ilerliyor bunun cevabını alamadım tnc xp normal xp'nin 2 katı kullandınmı bilmiyorum ama bence kullanmadın kullansan öle demezsin ayrıca bu ağırlaşma normal xp'dede oluyor benim sorum neden böyle zaten bilgisayarın donanımı normal 1.50 gb ddr2 ram 256 ekran kartı sistem hızında bunlar önemli ve ben bunların düşük olduğunu düşünmüyorum (belki biraz ekran kartı düşük)......

Süleyman.
08-04-2009, 18:00   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Modifiyeli işletim sistemi kullanmayın, bu hızla alakalı değil, sisteminize birilerinin sızmaması için. Üstelik modifiyeli olması da hızlandırmıyormuş anlaşıldığı kadarıyla. Bilgisayarınızın iki günde ağırlaşması normal değil. İşlemciniz ve sabit disk modeliniz nedir? Başlangıç programlarınızı filan ayarlıyor musunuz? Windows güncelleştirmelerinden sonra mı ağırlaşıyor? Bir sebebi mutlaka olması lazım.

Ahmet Ertuğrul
08-04-2009, 18:26   |  #5  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Formattan sonra yüklediğiniz programlardan çok fazla startupta/başlangıçta(sağ alt köşede çalışan varsa onlar yavaşlatıyor olabilir makinenizi. Mustafa@PC'nin dedği dört maddeyi yapın. Özellikle 1. ve 4. maddeleri.

kemalersoz21
08-04-2009, 20:46   |  #6  
Taze Üye
19 mesaj

işlemci modeli pentium 4 sabit disk modelini bilmiyorum ama SATA olduğunu biliyorum ayrıca başlangıçta yani windows açılışında açılan programları ayarladım gerekssiz hiçbir program yok bu konuda rahatım yani bilgisayarı çok hızlı açılıp kapanıyor windows güncelleştirmeside yapmadım şu anda sp2 kullanıyorum bi ara bende normal xp pro vardı sp3 yükledim bilgisayarı bayağı ağırlaştırdı o yüzden sp2 kullanıyorum...helppppp

kemalersoz21
08-04-2009, 20:48   |  #7  
Taze Üye
19 mesaj

ayrıca arkadaşlar vaktinizi ayırıp bi mesajda olsa atıp yardım etmeye çalıştığınız için TEŞEKKÜR EDERİM....    :)

Ahmet Ertuğrul
08-04-2009, 21:25   |  #8  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

https://www.chip.com.tr/konu/1.BOLUM...in_7301.html

Bu Chip Online'da XP'yi hızlandırmak için yayınlanmış üç bölümlü bir makale.

Ayrıca buna da bakabilirsiniz.

Yalnız konunun kendisindeki, 1. sayfasında paylaşılan programa itibar etmeyin. Konuda deneyen arkadaşların da belirttiği gibi virüslüdür.

Yine bunun yanında modifiye bir işletim sistemi yerine normal olan bir tanesini kullanmanızı önererek konudaki çoğu arkadaşa katılmaktan da alamayacağım kendimi. Sonuçta modifiyelerin içine ne konulduğunu bilemezsiniz. Yalnız forumda bazı arkadaşlar SP 3 güncelleştirmesiyle XP'nin hantallaştığını söylemişlerdi. Belki o olabilir sizin sorununuz.

Bir de arada bir disk birleştirme yapıyor musunuz?

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 08 Nisan 2009 21:31
Mustafa Akın
08-04-2009, 22:05   |  #9  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Modifiye işletim sistemi madem 2 kat hızlı diyorsun arkadaşım, niye yavaşlayıp dursun bilgisayarın? Yanlış anlama ama, TNC XP'yi yapanlar mı daha iyi bilecek XP'yi, yoksa XP'yi oluşturan Microsoft mu? Windows'u hantallaştıran bir sürü modifiye ve kendi adlarına "düzenleme"ler yaparak, saf Windows'un iyice suyunu çıkarıyorlar ve durmadan hata veren sistemler oluyor. Tamam, registry'de bir iki düzenlemeyle Windows daha iyi çalışabilir, ama XP bir araba değil, NOS özelliği yok modifiye ile gelen.

kemalersoz21
09-04-2009, 16:02   |  #10  
Taze Üye
19 mesaj

ahmeyt05'in dedikleri linklere baktım birazdan deepfreeze'yi kapayıp hepsini uygulayacam ... ayrıca mustafa91 senin söylediklerinden hiç bişi anlamadım sen benim yazımıda tam okumadın galiba bu sadece modifiyeli işletim sisteminde deil normAL XP'DEDE (modifiyesiz) oluyor........     

yanlış anlayıp yanlış şeyler söylüyorsun......:S

Ahmet Ertuğrul
09-04-2009, 18:43   |  #11  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Modifiye işletim sistemleri normal olanlardan daha hızlı olabilir. Doğrudur, çünkü verdiğim linklerde anlatılanların hepsi ya da bir kısmı bunlarda hazır yapılmış olarak gelir ancak, bunların yanında sisteme koruma programlarının algılayamayacağı şekilde ya da sistem dosyalarıyla iç içe, bağlaşık olarak rootkit ve benzeri zararlılar da konulmuş olabilir. Ben de modifiye XP kullanıyorum, şimdiye kadar bir problemim olmadı. Dediğim gibi birçok performans ayarı da yapılmış olarak geldi.