bilgisayarım neden yavaş çalısıyor

HPQ-User
16-05-2009, 21:13   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

emre sormuş:
ben internet cafeye gittigim zaman adamın bilgisayarında 40 tane oyun var ama hızlı açılıyor ben adamın bilgisayarının özelliklerine baktım onun özellikleri benimkinden iyi degil benim sistemimin özellikleri onunkinden 3.0 gb daha hıuzlı ve daha iyi ama nedense benimki yavaş çalısıyor oyun oynatıgım zaman internette gezdigim zaman takılıyor özellikle oyunlarda çok takılıyor bakıyorum oyunun ekran kartına benim sistemim bütün oyunları kaldırıyor çünkü oyunların ekran kartına sabişt diskine vb bakıyorum benim bilgisayarım kaldırıyor peki neden yavaş çalışıyor bilgisayarımı nod 32 2.7 kaespeksy. norton yani en iyi antivirüs programlarını çalıstırıyorum ama virüs yok

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
microsoflt widows xp professional   
orjjinel windows
service pack 2
AMD athlon(tm) 64X2 Dual
Core Processor 6000
3.0 GHZ,2.00 GB RAM
320 SBİT DİSK
128BİT 512 EKRAN KARTI

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; InfoPath.1)

Kapalı Hesap (128220)
16-05-2009, 21:20   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
395 mesaj

Sürücülerinizi güncelleyin.

Süleyman.
16-05-2009, 21:24   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

1. Ccleaner programıyla bilgisayarınızdaki çöpleri temizleyin.
2. Güncel bir güvenlik yazılımıyla bilgisayarınızı tarayın.
3. Çalıştır'a "msconfig" yazıp başlangıç sekmesinden gereksiz programları kaldırın.
4. Sürücülerinizi güncelleyin.
5. Disklerinizi birleştirin.

Eğer bilgisayarınızı uzun zamandır formatlamıyorsanız, formatlamanızda yarar var.

Fatih_ARMAĞAN
16-05-2009, 21:25   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Bu  sorun için bir çok neden söyleyebiliriz. ama ben size en olası öncelikleri söylemeye çalışayım.

ilk öncelikle Bilgisayarınızın kasasındaki fanlarınızın vb. temiz olmasına  ve toza maruz kalmadıından emin olun.

sonrasında Bilgisayarınıza nod32 kaspersky norton kullanıyorum dediniz. bilgisayarınızda 1 antivirüs programında fazla virüs programı kullanmanız bilgisayara yarardan çok zarar verir. donma kitlenme vb. bir ço ksoruna neden olur.
bilgisayarınızda 1 tane antivirüs programı olduğundan emin olun.

daha sonrasından tüm donanımlarınıza ait websitelerini ziyaret edip en güncel sürücü ve bios sürümlerini edinip bilgisayarınıza kurun.

bilgisayarınızı düzenleyici program kullanabilirsiniz. Tuneup utilits veya cccleaner gibi programlarla bilgisayarınızda bir tarama gerçekleştirin.

Power Suply ınızın teknik özelliklerini inceleyin Bilgisayarınızın diğer donanımı ile yeterli olup olmadığını kontrol edin. (bu çok önemlidir)

Aklıma gelenler bunlar. yada iyi bir teknik servise ötürüp yada kendiniz yapabiliyorsanız tüm işletim sistemininizi yeniden kurun. bilgisayarınıza herhangi bir program kurmadan antivirüs programını kurup güncelleyin ve sonrasında sürücü ve  programlarınızı kurun.

şimdilik söyleyebileceklerim bunlar.

Saygılar..

denemeee
16-05-2009, 22:40   |  #5  
Yıllanmış Üye
274 mesaj

1-C: d: E: x: hepsını bırlestırın

2-nod 32 2.7 kaespeksy. norton : eset smart secutry{nod 32) yeterli gunllersen bıde oo tam super

3-fanları cıkartıp temızleyınız ( teknık bilqinizz varsa onerırım)

4- sp3 http://www.microsoft.com/downloa ... F3D4&displaylang=en buradan ındırıp kurabılırsınız

5-cclear kullanabilirsiniz http://www.indirnet.org/download.php?pid=214&i=2&x=1 buradan

6-internet cafedekıler bakma sen onlara bakma onları baska bır turlu ayarlıyolar ben sordum oo regedit bastan deısıyo fln dedı bızım ınt cafeci Gülümseme

Mustafa@PC
16-05-2009, 22:42   |  #6  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/Mavi-Ekran-Reset-Donma_t103398.html

Bu konuyu bir inceleyin özellikle bakım ve ısı bölümünü ;).

legendboxer
16-05-2009, 23:53   |  #7  
legendboxer avatarı
Yıllanmış Üye
170 mesaj

sen eltahir arkadaşımızın dediğini öncelikle yap ondan sonra da sakarboyun dediğini göz önünde bulundur yani tozları güzelce temizleyip psu değerine bak yetersiz olabilir