Bilgisayarım Oldukça Yavaşladı

HPQ-User
09-06-2009, 22:55   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Onur TUMTURK sormuş:
Sayın Chip Forum Uzmanları ,
Bilgisayarım son zamanlarda gözle görülür ölçüde oldukca yavasladı. En basit arayüzlü oyunları bile kasıyor ve artık çekilmez hale geldi ne yapacagımı bılmıyorum. Format atmaya kadar her yola basvurdum ama format attıktan sonrakı 1 2 gun ıcınde sıstem guzel calısıyor sonra aynı ezıyet tekrar baslıyor. Sistemde sürekli kitlenmeler oluyor. İnternet baglantım yavaslıyor. Sızden ıstegım sorunumun neden kaynaklandıgı konusunda bana yardımcı olmanız. Kımılerı pıyasadakı sıstem bakım programlarından bahsedıyor. Eger bu programlardan onerdıgınız ıse yarayan varsa tavsıyelerınızı almak benı cok mutlu edecektır. Ayrıca kasayı acıp donanımları temızlemenınde faydalı olacagını soyluyorlar. Lütfen ne yapabileceğim konusunda bana yardımcı olun. Teşekkür ederim....

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İntel Pentium 4
2.8 Ghz.
512 MB Ram
512 MB Ekran Kartı
windows xp işletim sistemi

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.10) Gecko/2009042316 Firefox/3.0.10

Süleyman.
09-06-2009, 23:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Yapacağınız en güzel şey bilgisayarınıza ram takviyesi yapmak. Bunun dışında zaten bir sorun olmasa dahi bilgisayarınızın içini temizlemelisiniz.

Ayrıca performans için yazılım olarak şunları yapın:

1. Ccleaner programıyla bilgisayarınızdaki çöpleri temizleyin.
2. Güncel bir güvenlik yazılımıyla bilgisayarınızı tarayın.
3. Çalıştır'a "msconfig" yazıp başlangıç sekmesinden gereksiz programları kaldırın.
4. Sürücülerinizi güncelleyin.
5. Disklerinizi birleştirin.

Bu işlemleri Tune Up Utilities 2009 programıyla, tek program çatısı altında yapabilirsiniz. Ayrıca modifiyeli işletim sistemi kullanmayın. Eğer zaten normal ise kullandığınız işletim sistemi, bir sorun yok.

Format sonrası ilk önce güvenlik yazılımını kurun. Önerim Kaspersky Internet Security 2009 veya Norton Internet Security 2009'dur.

hsnhsynisler
09-06-2009, 23:14   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
267 mesaj

Alıntı diye yazayım da :D

Önerim Kaspersky Internet Security 2009 veya Norton Internet Security 2009'dur.

Eğer Kasperskyın deneme sürümünü kurarsanız deneme sürümü bittikten sonra kendini virüse döndürüyor ve sorun şu oluyor. Bİlgisayarınızın interneti her 10 -15 dk gibi bir aralıklarla sürekli kesiliyor. Bunu temizleyen de Nod-32 dir.İnanmayanlar deneyebilir.

bilgisayarınınz sorununa gelirsek...
İlk olarak Ram takarsan bayaa farkedecektir fakat daha sonra fdisk atmanın da faydası olur hemde buyuk olcude.Diğer yapılcaklar belli saten.
Ayrıca şu anda bilgisayarınızda kill amvo gibi virüslerde olabilir intertten
kill amvo yazıp indirirseniz bu da temizler

Süleyman.
09-06-2009, 23:24   |  #4  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
hsnhsynisler

Eğer Kasperskyın deneme sürümünü kurarsanız deneme sürümü bittikten sonra kendini virüse döndürüyor ve sorun şu oluyor. Bİlgisayarınızın interneti her 10 -15 dk gibi bir aralıklarla sürekli kesiliyor. Bunu temizleyen de Nod-32 dir.İnanmayanlar deneyebilir.

Olur mu öyle şey yahu! Ne alakası var? Zaten deneme süresi bitince kaldırmanız gerekir. Güncel olmayan bir güvenlik yazılımı sizi güvene almaz.

hsnhsynisler
09-06-2009, 23:26   |  #5  
Yıllanmış Üye
267 mesaj
eltahir
Olur mu öyle şey yahu! Ne alakası var? Zaten deneme süresi bitince kaldırmanız gerekir. Güncel olmayan bir güvenlik yazılımı sizi güvene almaz.
2  kere başıma geldi ve 3. sünde de deneyerek inandım bende :D
Ayrıca güncel saten ama deneme sürümünün günü bitince bu dangalaklıgı yapıyor.Hem vista hem de xp de

Feel Good
09-06-2009, 23:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
hsnhsynisler
Dediğinizin mantıklı bir açıklaması yok. Böyle bir şey olamaz da zaten.

hsnhsynisler
09-06-2009, 23:40   |  #7  
Yıllanmış Üye
267 mesaj

Deneseniz sadece kasperi yükle sonra sil bak inşaallah ben yanlışımdır da bu sorun neden o zmn 3 tür...

Mustafa@PC
09-06-2009, 23:41   |  #8  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj
hsnhsynisler

Sizcede saçmalık değil mi ?

Süleyman.
09-06-2009, 23:42   |  #9  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
hsnhsynisler
Deneseniz sadece kasperi yükle sonra sil bak inşaallah ben yanlışımdır da bu sorun neden o zmn 3 tür...
Bugüne kadar defalarca yükleyip sildim. Böyle bir sorun hiç olmadı.

Feel Good
09-06-2009, 23:42   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
hsnhsynisler
Denememe gerek yok sanırım. Ben önceden Kaspersky kullanıyordum ama hiç böyle bir sorun yaşamamıştım. Sizden başka bu durum başına gelen var mı çok merak ediyorum doğrusu.

hsnhsynisler
09-06-2009, 23:43   |  #11  
Yıllanmış Üye
267 mesaj
Mustafa@PC
Sizcede saçmalık değil mi ?
İnşaallah saçmalıktır ama....
Ben sadece başımdan gecenı anlattım....
Bunun da arkasındayım ....

OnurTumturk
10-06-2009, 11:50   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşlar konu bıraz saptırılmıs. Sizden ricam lütfen sorumdakı gıbı bılgısayarım ıcın yapablceklerım nelerdır ? Cevap yazan tum arkadaslara teskkur ederım

Mustafa@PC
10-06-2009, 12:48   |  #13  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Eltahir yapmanız gerekenleri güzel bir şekilde açıklamış ilk cevabında.