Bilgisayarımdan Artık Memnun Değilim(Lütfen Yardım

Van.Spronsen
03-04-2012, 15:01   |  #1  
Van.Spronsen avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
345 mesaj

Arkadaşlar ben yılbaşında bir pc almıstım gold bilgisayardan. Sistemim profilimde yazıyor oradan bakabilirsiniz. her şey çok güzel di ve adete filmlerdiki gibiydi bilgisayarım. o kadar seri açılıyodu hiç ses çıkartmıyordu , bf3 gibi ağır oyunlarda en yüksek ayarlarda 30+ fps veriyordu. Ben net tarih olarak 27 aralık günü aldım bilgisayarı bu gün günlerden 3 nisan. ve artık bilgisayarımdan memnun değilim. Bilgisayar çok seri açılırken şimdi daha geç açılıyor ve geç yükleniyor. Yani ilk başta masaüstündeki herşeyin simgesi beyaz oluyor 10 saniye sonra falan kendine geliyor bilgisayar. Daha sonra MSN , garena , skype gibi programlarda geç açılıyor. Bilgisayardan ses de gelmeye başladı. Bazı fan veya parçalar falan mı çıktı anlamadım ama tırt tırt tııııııııııııııırt diye ses geliyor hep. Ama kasanın yanına elimi bastarınca kesiliyor ses. Bende gittim ansiklopedileri dayadım kasanın yanına anca böyle. Oyunlarda ise online olarak dota oynuyorum ve oyun yükleme süresi 6-7 saniyeyi geçmiyor iken simdi hep 10-15 arası. Bazı oyunlarda ve videolarda görüntü bozuldu. Ekran kartımda sorun var heralde. GTA 4 ün görüntüleri o kadar iyidiki. yani gerçek hayatta gibiydi oyun herşey max da 1 gram kasma olmuyordu. Daha sonra görüntü bir anda bozuldu. Aynı şey PES 2012 oyunu içinde geçerli. Buyrun daha öncede konu açmıştım ama bir yararı olmadı; https://www.chip.com.tr/forum/pes ... ozuldu_t230097.html resimlerin üstüne tıklayıp büyük görürseniz ne  kadar dandik oldugunu anlarsınız. Video izlerken ise bazen yeşil ekran oluyor veya ekran bozuluyor. Yani bilirsiniz işte kare kare daganık bulanık video oluyor ses geliyor düzgün ama video izlenmiyor. Kimisinde ise sadece yeşil ekran. Ve benim en büyük sorunum , render işlemi çok yavaşladı. Sony vegas , after effects gibi programlar kullanırım video editleyip youtube yüklerim. Oyun videoları genelde. Bilgisayarı ilk aldıgım zaman 3 dakikalik bir videoyu 1080p den de yukarı " Orginal " görüntüsünde o kadar kısa sürede render yapmıstıki. Şimdi 30 saniyelik bir videoyu 720p render yaparken öncekinden çok daha fazla bekliyorum. Bir diğer sorunum ise , windows ekranı yapamıyorum. Yani bir ekran resmi koyuyorum, ama orda durmuyo o. bilgisayarı kapayıp açınca siyah ekran oluyor. sağ altta da hep windows kopyası orjinal değil yazıyor. Bilgisayar açılırken de masaüstüne gelmeden hep " windows orjinal değil lütfen yükleyin " falan diye yazılar çıkıyor onları " tamam " veya direk kapatmadan açamıyorum bilgisayarı.

Arkadaşlar biraz uzun yazdım. Okuduğunuz ve yardım ediceğiniz için teşekkür ederim.bunlar yüzüden ne oyun oynıyabiliyorum ne de çok hızlı render yapabiliyorum. 2700 TL verdim ama hiç karşılığını alamıyorum. Lütfen yardım edin. Ne yapmam lazım, nasıl bilgisayarımı ilk günlerdeki performansına döndürebilirim? Hayalim oyun canavarı bir bilgisayardı. ama hiç birşey yapamıyorum...

Sistemimi Ben yinede yazayım da :
AMD FX 6100
Gigabyte 990FXA-UD3
650W +80 plus CoolerMaster PSU
CoolerMaster haf 912 Kasa
MSİ GTX560 Twin Frozer II
4 GB 1600 Mhz CL9 Kingston RAM
1 TB Seagate Barracuda HDD
LG , DVD raytır
23 inç Samsung Eco Monitör HDMI 

Kapalı Hesap (154666)
03-04-2012, 15:31   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Orijinal olmayan windows sürümün MS tarafından bloke edilmiş ve bazı hizmetleri kullanılamaz duruma gelmiş.
Yeni bir windows ile format at.

Van.Spronsen
03-04-2012, 16:24   |  #3  
Van.Spronsen avatarı
OP Yıllanmış Üye
345 mesaj

Ben format atmayı bilmiyorum. bir bilgisayarcıya götürsem 20 lira falan atıyolar format da yani sağlıklı olurmu ? çünkü bu bilgisayarı da bir bilgisayarcı yüklemişti windowsu ? nasıl olucak yani sağlıklı orjinal olmıyan windows :D

nacker
03-04-2012, 16:51   |  #4  
nacker avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
285 mesaj

bilgisayarcı formata 20 tl istiyorsa kesinlikle verme. eğer atabilen arkadaşın vs. varsa onlara attır. o bilgisayarcının attığı format 20 tl değil 5 tl tutmaz. ben hayatımda bilgisayarcıya hiç para vermedim. bütün sorunları kendim giderdim. ayrıca kasadan gelen o ses fanlardan geliyordur. kasayı açıp temizleyebilirisin

darkvot
03-04-2012, 17:02   |  #5  
Yıllanmış Üye
519 mesaj

format at hardiski temizle birde toz olabilir driver güncelle + iyi bir pcciye götür

berkay0660
03-04-2012, 17:31   |  #6  
berkay0660 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
334 mesaj

Bilgisayarcıya götürceksen tanıdığın ve güvendiğin birine götür yoksa için bazı parçaları alıp değiştiriyorlar.Yada format atmak basittir internetten araştır nasıl atıldığını öğren kendin at.Ses sorununa gelince sesin geldiğin yeri iyi tesbit et fanları cıkart çalıştır ses hala geliyosa büyük ihtimal psu dan geliyordur eğer fanlardansa fanların vidalarını iyi sık arasına pervaneye değmiyecek şekilde kağıt sıkıştırabilirsin çünkü fan dönerken titriyo kasaya değen yerler ses yapıyor.

Son Düzenleme: berkay0660 ~ 03 Nisan 2012 17:32
geceninprensi
03-04-2012, 18:04   |  #7  
geceninprensi avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
84 mesaj

Bilen bir arkadaşını getir eve, ilk formatı attır, aşama aşama neler yapıyor gözlemle, format attırdıktan sonra hangi driver cd yada, download driver kullanmış onları gözlemle. Arkadaşından o formatı attığı diskin yedeğini "BANA DA KOPYALA O DVD DEN, BANA DA LAZIM OLUR" de. Çalışır vaziyete geldikten sonra, tüm oyunlarını, uploadlarını, grafiksel çalışmalarını en yüksek performansta oyna. Tekrar pc formatlık tavına geldiğinde, arkadaşından almış olduğun O MUHTEREM DVD yi masanın üzerine koy. Tekrar bu forma gel, bak o zaman nasıl yardımcı oluyoruz  :D

gencler
03-04-2012, 18:07   |  #8  
Yeni Üye
38 mesaj

Orjinal program kullanmak herzaman iyidir.

Van.Spronsen
03-04-2012, 20:41   |  #9  
Van.Spronsen avatarı
OP Yıllanmış Üye
345 mesaj

Arkadaşlar benim elimde ne bir CD ne usb hiç bir şey yok. Youtube den falan videolara baktım ama yani bulamadım . çoğunlugu windows 7 kurulumunu anlatmış yani nasıl yapabilirim ? Hemen bu akşam mesela format atma gibi bi şansım varmı ? Hiç bir bilgim yok bu konuda yani biraz anlatabilicek olan varmı ?

Joker65
03-04-2012, 21:24   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
2,229 mesaj

sistemin çok iyi niye memnun değilsin? demekki bi problem var :)

512512AMDX6
03-04-2012, 21:47   |  #11  
512512AMDX6 avatarı
Yıllanmış Üye
560 mesaj

arkadaş istanbul içindeysen ortak alanda görüşürüz hallederiz yok güvenmem dersen cepten konuşuruz attırırım o formatı ama pccilere gitme zamanında az para vermedim 1 ay gitmiyor o formatın ömrü

temiz düzgün bir format + pc içi temizlik = süper pc 

pcin donanım olarak çok iyi merak etme sorunu aşarsın

Kapalı Hesap (153334)
03-04-2012, 22:14   |  #12  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 186
6,419 mesaj

Sen önce yükleyicegin windows u bul ben sana team viverle attırırım.Sanal makineyide kur virtual box.

burdan indir professiyonal 64bit ti ve türkçe dil paketinide indir oda 64bit olsun.

http://www.softpedia.com/progDow ... ownload-118183.html

YAnlız ben kurarım bütün sorumluluk sana ait olur.Yani ben sana kurarım sen ister ojinalleştirirsin istersen ojinaleştirmezsin keyfin bilir.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (217484) ~ 03 Nisan 2012 22:20
Banned
04-04-2012, 00:28   |  #13  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Kasayı al bir bilgisayarcıya götür önce kasaiçini ,fanları temizlet. Gerekirse termal macunu yenilemelerini rica et. Sonrasında temiz format attır ve formattan sonra windowsun kendi yedekleme geri yükleme özelliği ile yedek al yada aldır. Yedeği hiçbir zaman silme ve sorunlar yaşamaya başlarsan haber ver 5-10 dakikada yedeği yükler tertemiz sorunsuz kullanırsın.

dabbe1
04-04-2012, 01:16   |  #14  
dabbe1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,665 mesaj

paraya kıy 7 al onun DVD'sini tak onunla başlat... komutları izle...

mhmt06
04-04-2012, 02:34   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

öyle bir pcm olsun 10 kişinin pcsini formatlayım beaa. 
CPU z programını indirip kur bilgisayarını tanı. gerekli donanımların adını not al.
driverleri varsa ne ala, yoksa indir sisteminle uyumlu olup olmadığını kontrol et. D klasörüne at.
format atmayı bilen birine attır ve yaptıklarını not al. ve tabi kurulum cd sinide.
orjinali olmayacağı için  windowsu asla güncelleme. driverleri kur ve güncelle.  
sistemin istediğin antivirüsü kaldırır. tavsiyem kaspersky i kur.
sonra yedekleme yap diycem ama beni aşar. en azından geri yükleme noktası oluştur.
arada bir disk birleştirme yap. wise register cleaner yada benzeri bir progrm kullan.
Ccleaner gibi programlar kullan. bunlar performans düşmesine engel olur. 
en önemisi, kısa sürede bunları kendin yapacak hale gel. yoksa ustalarımın dediği gibi bilgisayarcı en iyi performansa ayarlamaz, en kısa zamanda geri gelmen için gereken ayarları yapar.

mhmt06
04-04-2012, 02:47   |  #16  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

ses olayı ise kasaya dokununca duruyorsa fanlardandır. yalpalama yada gevşemeyle alakalı.  fanı eline al pervanede çatlama yamukluk varmı bak. elinde  çalıştır, sarsıntı ve ses normalse fan iyidir.fanın yada kasanın vidalarını sık. oda olmazsa kesme şeker büyüklüğünde dört sünger kes, silikonla vida olması gereken yerlerden yapıştır. yani fanla yuvası arasında amortisör görevi yapsın.

derbent_87
04-04-2012, 02:50   |  #17  
derbent_87 avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj

arkadaşlar çözüm olarak hep format önermişler bence bir bakım programı ile sisteminde ne var ne yok tarat temizlet belki virüs bile girmiş olabilir aksi halde öyle bir sistem ve yavaşlık kelimeleri pek yan yana yakışmıyor

mladenbmv
04-04-2012, 06:56   |  #18  
mladenbmv avatarı
Yıllanmış Üye
497 mesaj

ilk önce format atman gerekli sonra fanları temizliycen ve her sey düzelcek.imkanın varsa birde ssd disk alıp keyfine bakçan,ayrıca profilinde antivirüs programı kullanmıyorum yazmışsın hala kullanmıyorsan kullanmaya başla bir problemde ordan var.

mburak12345
04-04-2012, 11:49   |  #19  
mburak12345 avatarı
Yıllanmış Üye
1,242 mesaj

fan kasa temizliği yap hard diski teste sok ve format at. termal macunlarıda unutma. ısınma problemli ve fanların ölmüş durumda tahminimce.

Van.Spronsen
05-04-2012, 17:48   |  #20  
Van.Spronsen avatarı
OP Yıllanmış Üye
345 mesaj

Arkadaslar herkese yorumları için teşekkür ederim. sorun fanlardan mıs. Yani fanlardan derken kasanın kapagını tam oturtmamısım iste oraya sürtüyo fan vidaları falan sıkınca düzeldi. format atma işinide hafta sonu gerçekten güvendiğim bir bilgisayarcı var bizim dükkana kameraları falan da o takmıstı yani ona götürücem o halleder. Herkese teşekkürler. yine bi sorunum olursa burdayım :D