Bilgisayarımı birşeyler oluyor, linuxdeyim ama....

merena
04-01-2012, 18:06   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Merhaba arkdaşlar bilgisayarıma yapmadığım kurmadığım işletim sistemi kalmadı şuanda araştırdığım bilgilere göre BackTrack Linux güvenlik açısından iyi olduğunu duydum ve şuanda BackTrack 5 kullanıyorum. Daha önceleri çoğu linux'u denedim(fedora,ubuntu,pardus,opensolaris vs.. vs..) Herneyse asıl sorun bu değil. Sorunlarım şöyle bir olay gerçekleştikten sonra yaşanmaya başlandı. Öncelikle belirtmek istiyorum ki .torrent sitelerden edindiğim filmler ve müzikleri şuan hepsini sildim, AVG(ücretsiz olan) ve Malwarebytes ile hepsini, Backtrack'a geçmeden önce temizledim. Bilgisarımı yeni toplamıştım yaklaşık 1 yıl akdar oldu o zamanlar 2GB RAM 667Mhz takılıydı. Elime bir miktar para geçince Aynısından bir tane daha aldım ve temel olarak 4GB RAM'im oldu. O zamanlar, ilk bilgisayarıma ait orjinal Arçeliğin CD'sinden Windows XP Home Edition kuruluydu. RAM'im 4GB olduğundan bu yana bilgisayarımda donmalar aniden kapanmalar olmaya başladı. Acaba RAM'demi sorun var diyerek RAM'i aldığım kuruma(gold computer) geri gönderdim ve bir sorun izine varmadıklarını belirttiler. Yorucu bir gündü dışardaydım ve eve gelmiştim. Müzik setim için bilgisayar ile müzik setine bağlanan yeşil kafalı ses bağlantı noktası almıştım, artık rahat rahat film seyredebilecektim(kulaklıksız). Fakat kabloyu taktığımda beni bir kaç film idare etti. Az önce işte ayağımı ileri doğru uzattığım da kabloya mı deydi bilmiyorum eğer böyle birşey olsa bilgisayar kapanırdı. Biraz bekledim fakat olmadı. Bazı donmalar gördüm fakat, bu donma türü hani format atmaya çalıştığımızda Numlock ışığı çalışmaz hale gelir herşey donup kalır hareket etmez, aynı durum bilgisayarım açıkken az önce başıma geldi.

Lütfen arkdaşlar sistemde ne tür bir sorun olabilir. Harddiskim çok format yediği için zedelenmiş olabilr mi, harddiskimi mi değiştirmeliyim. Yoksa 1 TB 'lik depolama diskim de mi bir sorun var, yenisini alıp önemli bilgileri depolamalı mıyım? Asıl problem yoksa RAM veya Ekran Kartında mı, yoksa ses sistemim de mi?

Yardımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim, mesajım sıkkulanılanlar panelinde olacak, dört gözle önerilerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar...

dervipasa
04-01-2012, 23:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
650 mesaj

çift slot ramlar bazen böyle uyumsuzluk yapıyor ve pc yi mavi ekrana kadar düşürüyor size önerim ramleri tek tek takarak ayrı ayrı sınayın bakın birisi biraz hatalı olacak ya da biraz yavaş olacak ondan kurtulun işiniz hallolur