bilgisayarımı paylaşıma kapatmak

xtasahax
07-08-2009, 11:07   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
32 mesaj

slm arkadaşlar biz apartmanda 10 kişi kadar internetağı kurduk. yanlız ağdaki kişilerin bilgisayarımdaki paylaşıma açıkdosyalarda gezdiğini düşünüyorum dosyalarıma erişimlerini engellemekiçin ne yapmam lazım bütün gerekli gereksiz c , d , belgelerim gibiyerlere kesin olarak girmelerini engellemek için neyapmalıyım?yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler..

teknohat
07-08-2009, 11:24   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj

Ağ bağlantılarını görüntüle ve özelliklere bas. Orada "Microsoft ağları için Dosya ve Yazıcı Paylaşımı" diye bir seçenek var. Onun yanındaki kutucuğu boş bırak böylece paylaşımı kapatabilirsin.

xtasahax
07-08-2009, 11:55   |  #3  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Alıntı: teknohat  
Ağ bağlantılarını görüntüle ve özelliklere bas. Orada "Microsoft ağları için Dosya ve Yazıcı Paylaşımı" diye bir seçenek var. Onun yanındaki kutucuğu boş bırak böylece paylaşımı kapatabilirsin.
yaptım kardeş kesin sonuç bu mudur?
birde ben bizim ağdakilerin dosyalarında gezmek istiyorum bunun için ne yapmam lazım?

Craterus
07-08-2009, 11:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
881 mesaj
Alıntı: xtasahax  
yaptım kardeş kesin sonuç bu mudur?
birde ben bizim ağdakilerin dosyalarında gezmek istiyorum bunun için ne yapmam lazım?

kendine istemiyorsun ama başkalarının kinde gezmek istiyorsunBeğendim

xtasahax
07-08-2009, 14:25   |  #5  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Alıntı: Craterus  

kendine istemiyorsun ama başkalarının kinde gezmek istiyorsunBeğendim
Kahkaha nasıl olduğunu bilen varsa yazarsa sevinirim

OnlyMann
07-08-2009, 14:33   |  #6  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

paylaşıma kapatmak için kullandığınız işletim sistemine göre değişir. 

bilgisayarım sağ tuş yönete giriniz. orada paylaşılan klasörler vardır c$,d$ gibi bunların paylaşımını kaldır olarak düzenleyiniz.

asesbaşı
07-08-2009, 16:28   |  #7  
Yıllanmış Üye
201 mesaj

Dostum En kısa çözüm Başlat denetim masası ordanda Firewall'dan güvenlik duvarını aç ve özel durumlara izin vermeyi tıklayıp tamam de çık artık erişemezler belgelerine dosyalarına

xtasahax
07-08-2009, 18:52   |  #8  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Alıntı: OnlyMann  
paylaşıma kapatmak için kullandığınız işletim sistemine göre değişir. 

bilgisayarım sağ tuş yönete giriniz. orada paylaşılan klasörler vardır c$,d$ gibi bunların paylaşımını kaldır olarak düzenleyiniz.

sağ tuş yöneti bulamadım kardeş biraz daha açıklayıcı söylermisin
birde ben ağdaki bilgisayarlara girmek için ne yapmayalım anlatırmısın?

teknohat
07-08-2009, 19:09   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

Bana sormadın ama söyliyim :) başlat menüsündeki "bilgisayarım" klasörüne sağ tıkla orada yönet yazıyor oradan gireceksin.

diğer soruna gelince, nerden olduğunu hatırlamıyorum ama bir yerde "bir ağa bağlan" diye bir seçenek vardı ona basınca aynı ağdaki diğer kullanıcılara ait klasörler çıkıyordu ben bu sayede bizim okul idaresine ait bilgisayarlardaki belgelere falan bakıyordum :)

Son Düzenleme: teknohat ~ 07 Ağustos 2009 19:10
teknohat
07-08-2009, 19:14   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

bak birde şu yöntem var eğer ip adresini biliyorsan çalıştırı aç ve // ve ip adresini yaz öylede çıkar biz bu şekilde sınav oluyorduk ama bu yöntemle sadece paylaştırılmış belgelere ulaşabilirsin ve tabi ip adresini yazdığın kullanıcının bilgisayarının açık olması lazım :)

Son Düzenleme: teknohat ~ 07 Ağustos 2009 19:15
teknohat
07-08-2009, 19:16   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

Uzak masaüstü ile de onun tüm belgelerine bakabilirsin

xtasahax
07-08-2009, 21:42   |  #12  
OP Yeni Üye
32 mesaj
Alıntı: teknohat  
Bana sormadın ama söyliyim :) başlat menüsündeki "bilgisayarım" klasörüne sağ tıkla orada yönet yazıyor oradan gireceksin.

diğer soruna gelince, nerden olduğunu hatırlamıyorum ama bir yerde "bir ağa bağlan" diye bir seçenek vardı ona basınca aynı ağdaki diğer kullanıcılara ait klasörler çıkıyordu ben bu sayede bizim okul idaresine ait bilgisayarlardaki belgelere falan bakıyordum :)

sağol kardeş ben orayı buldum fakat nasıl paylaşıma kapatacağımı bilmiyorum paylaşıma kapat gibi bir seçenek yok

asesbaşı
08-08-2009, 10:22   |  #13  
Yıllanmış Üye
201 mesaj

Şİmdi SEnin ağına bağlı bir bilgisayar warmı onu görmek için Başlat/çalıştır/arp -a yapıyorsun senin IP'dışındaki bilgisayarlarında IP lerini veriyor bulamazsan böle net view yaz bilgisayar adları çıkar sonra çıkan ada örneğin( USERS24 ise ping USERS24 die ping atıp ıp'sini bul)

KArşı tarafın kulllanıcı adı ve şifresini biliyorsan pc'sine girebilirsin uzak masaüstüyle ama paylaşılan dosyaları felan görmek için ise Aynı çalışma grubunda olmak lazım Workgroup yada Etki alanı gibi gruplar wardır ev kullanıcıları genelde workgroup olurlar

OnlyMann
08-08-2009, 10:40   |  #14  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

hocam bu arada uzak masaüstü bir paylaşım olayı değil bence nedeni makinanın sahibi çalışırken siz makinayı tamamen alıyorsunuz sahibi bu durumda beklemek zorunda kalıyor buna göre eğer onun paylaşımını ki burada soru soran arkadaş ben paylaşımını görmek istiyorum diyor. uzak masüstünde tek kullanıcı aynı anda makinayı kullanabiliyor biliyorsunuz. bu durumda makina sahibi dur ben bekleyim sen benim bilgilerimi kontrol et demeli oysa soru bu değil.  Uzak masa üstünde ziyada farklı bir programla yapılabilir diye düşünüyorum.

Öncelikle paylaşım söz konusu ise makinalar aynı çalışma gurubunda olmalı ve paylaşılan bilgiler bulunmalıdır. bu yeterli değil bu paylaşılan bilgileri görmek için bir de kullanıcı olması gerekir. bu ortak bir kullanıcı olabilir (administrator gibi veya tanımlanmış bir kullanıcı).  yeni işletim sistemlerine göre paylaşılan klasörlere bu kullanıcıların erişim haklarının olması gerekir.

GÜncel:
ayrıca uzak masa üstü bağlanabilmek için lokalde bir yine bir kullanıcı (administarator) olmalı ve makinada bu kullanıcının uzak masa üstü bağlanacağının bildirilmesi gerekir. makianında uzak masa üstü erişimlere açık olması gerekir.

Son Düzenleme: OnlyMann ~ 08 Ağustos 2009 10:42
emre305
08-08-2009, 10:41   |  #15  
Yıllanmış Üye
303 mesaj

@echo off
net share c$ /d
net share d$ /d
net share f$ /d
net share g$ /d
net share h$ /d
net share e$ /d
net share admin$ /d
net share IPC$ /d

bunları not defterine yapıştırıp not defterini .bat dosyası olarak kaydedip açın tüm paylaşılanlar kapanacaktır

OnlyMann
08-08-2009, 10:44   |  #16  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj
Alıntı: emre305  
@echo off
net share c$ /d
net share d$ /d
net share f$ /d
net share g$ /d
net share h$ /d
net share e$ /d
net share admin$ /d
net share IPC$ /d

bunları not defterine yapıştırıp not defterini .bat dosyası olarak kaydedip açın tüm paylaşılanlar kapanacaktır

teşekkürler hocam ilk mesajımda bunları söylemek istemiştim. manuel olarak açılan paylaşımlar dışında windows tarafından otomatik olarak açılıan bu paylaşımlarında kapatılmış olması gerekir diye.

emre305
08-08-2009, 10:48   |  #17  
Yıllanmış Üye
303 mesaj
Alıntı: OnlyMann  
teşekkürler hocam ilk mesajımda bunları söylemek istemiştim. manuel olarak açılan paylaşımlar dışında windows tarafından otomatik olarak açılıan bu paylaşımlarında kapatılmış olması gerekir diye.

bu çözüm aklıma sizin mesajınızı okuyunca geldi AlkışBeğendim