Bilgisayarımın Re-Start Sorunu

BthnDymz
11-07-2011, 23:11   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhaba arkadaşlar.

Hiç uzatmadan konuya gireceğim, 2 gün öncesine kadar bilgisayar da hiç bir sıkıntı yoktu, 2 gün önce yeni bir harddisk taktım ve bilgisayar Re-Start vermeye başladı. Bu olay daha önce 3 kez başıma geldi;

1- Servise götürdüm ve bir şey olmadığını söylediler.
2- Servise götürdüm ve yanlış monteleme olduğunu söylediler.
3- Servise götürdüm ve anakart da arıza olduğunu söyleyip bir üst modelini verdiler.

Şimdi ise gene tekrarlıyor, taktığım Harddisk'i çıkartıp tekrar çalıştırdım bilgisayarı fakat nafile, sonuç gene aynı. Hiç Harddisk kullanmadan denedim gene aynı. Bir ara kapandığında Anti-Surge adında bir şeyler saçmalıyordu bilgisayar bende Bios'a girip Anti-Surge olayını kapadım (Zaten zararlı bir şey değilmiş, gelen elektrik dalgalarında abukluk olunca bilgisayara Re-Start atıyormuş.) fakat gene aynı sorun devam etti bu sefer anti-surge demedi fakat Re-Start olayına devam edildi.

Şu Re-Start olayını da biraz açayım, mesela 3 saat bilgisayar açık kalıyor 3 saat sonra Re-Start veriyor, güç düğmesine bastığımda bilgisayar açılmıyor 5 dakika sonra denediğimde tekrar açılıyor.

Şimdiden bazı yanıtlarınıza karşı hazır-cevaplarım mevcut;
1- Sıcakdan olamaz PC içinde 4 tane fan var + kasa açık çalışıyorum.
2- İşletim sisteminden olamaz HDDleri çıkartıp denedim "Reboot" ekranındada aynı hatayı aldım.

Bilgisayarımın Özellikleri
Anakart : ASUS P5G41T-M
İşlemci : Intel Dual Core E5300 2.6GHz
RAM : KINGSTON 2 GB DDR3
Ekran Kartı : GNvidia 9500 GT
Power Supply : 350W (AOPEN G326 KASA)

Yardımlarınız'a çok ihtiyacım var şimdiden yardımcı olabilecek tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Gülümseme

Jubei76
11-07-2011, 23:55   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

Asus Anti Surge ile Donanımınız Güvende

Asus un geliştirdiği bir teknoloji sayesinde artık anakartlar maksimum koruma altında. Asus artık hemen hemen tüm yeni modellerinde bu teknolojiyi kullanıyor. Anti surge teknolojisi sayesinde anakartlar nasıl korunuyor ve anti-surge teknolojisi tam olarak nedir? tanımlamaya çalışalım.
Bilgisayarlarımız güç kaynakları (Power Supply)  ile beslenir bu güç kaynaklarından anakatlar üzerine gelen gerilim voltaj, şebeke veya psu kalitesizliği yüzünden bazen düzensiz ve kalitesiz olabiliyor. Bu düzensizlik anakartın önemli bileşenlerine olumsuz etki sağlıyor ve bilgisayarlar durup dururken kararsızlıklarla , problemlerle yüzyüze kalabiliyor.. ASUS voltaj koruması (Anti-Surge)  güç kaynağından gelen aşırı gerilim değerlerine karşı izolasyon sağlayarak arızalanmasını ve kullanılamaz hale gelmesini engelliyor. Sistemde aşırı voltaj ya da kısa devre meydana geldiğinde ise anti surge gücü otomatik olarak keserek zarar sistemin zarar görmesini engelliyor.

Anti-Surge destekli anakartlardaki bu korumayı sağlayan ASUS voltaj koruması (Anti-Surge) bu denetimi gerçek zamanlı kararlılıkla sağlayan donanımsal bir çözümdür. Anti -surge destekli tüm anakartlar üzerinde bu koruma çip i mevcuttur.  ASUS voltaj koruması (Anti-Surge) teknolojisi sayesinde böylelikle sistem bileşenleri de korunarak bileşenlerin uzun ömürlü olması sağlanıyor.

Belkide sorun powersupply,de ve anakart,a arıza yaptırdı ?

BthnDymz
12-07-2011, 01:25   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim, 2 foruma yazdım şuan ilk cevap yazan siz oldunu bunun için çok teşekkür ediyorum.

Sorun açıkcası power tuşundada olabilir, power supply de de ama bunu şuan benim çözebilme ihtimalim var mı? He birde Anti-Surge şimdi var da ne oluyor ki? Benim eski kasalarım hâlâ kullanılabilir halde, elektriğin sürekli gidip gelmediği bir yerde değilseniz sorun yok ayrıca ben zaten şu son çıkan çoklu prizlerden kullanıyorum, elektrik gitsede cihazlarım doğru düzgün kapanıyor.

Cevabında haklı olabilirsin fakat bunu ben nasıl anlayabilirim yada çözebilirim? Eğer kendim halledebilirsem yarın servise götürmeyeceğim..

Jubei76
12-07-2011, 01:56   |  #4  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj
Alıntı: BthnDymz  
Öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim, 2 foruma yazdım şuan ilk cevap yazan siz oldunu bunun için çok teşekkür ediyorum.

Sorun açıkcası power tuşundada olabilir, power supply de de ama bunu şuan benim çözebilme ihtimalim var mı? He birde Anti-Surge şimdi var da ne oluyor ki? Benim eski kasalarım hâlâ kullanılabilir halde, elektriğin sürekli gidip gelmediği bir yerde değilseniz sorun yok ayrıca ben zaten şu son çıkan çoklu prizlerden kullanıyorum, elektrik gitsede cihazlarım doğru düzgün kapanıyor.

Cevabında haklı olabilirsin fakat bunu ben nasıl anlayabilirim yada çözebilirim? Eğer kendim halledebilirsem yarın servise götürmeyeceğim..

Açıkçası test yaparak hatanın hangi donanım parçasında olduğu ortaya çıkar ama işte elde başka bir ekran kartı ram PSU gibi diğer donanımlar olması gerekki ancak o zaman hata ortaya çıkar onun haricinde buradan pek mümkün olmuyor yardım etmek ama benim aklıma powersupply yetmediği gibi bir şey geliyor ama kesin olarakta evet PSU,dan diyemiyorum ama eğer kabul edersen şöyle bir şey önerebilirim. tüm sistemi kasa dışına çıkar ve tüm sistemi kasa dışında topla(uzay montaj) ve sıfırdan format at ve bu arada dikkat et,mutlaka bios ayarların default ayarlarında olsun,bu dediklerimi bir dene sonucu yine yazarsın.