Bilgisayarın bios unu yenilemek

HPQ-User
07-04-2007, 06:00   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Atilla sormuş:
ben anakartımın biosunu güncellemek istiyorum ama başaramadım anakrtımın programıylada indiremedim bana önyüklemeli disket veya cd nasıl yapılır yardımcı olurmusunuz çok sevinirim iyi çalışmalar. Derginizi begenerek okuyorum.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
asus an8slı  anakart amd athlon 64 3500+ 2200 mhz işlemci 939 pin 640 kb  1024 kigston ddr 3200 ram  ati 1300 pro ekran kartı   western 250 gb sata 2 harddisk 8 mb önbellekli  feel hürricane kasa

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 1.1.4322)

Borga-x
07-04-2007, 09:37   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Öncelikle asus'un bios update programını kurman lazım. Büyük bir ihtimalle anakart CD'sinin içinde var. ve bu linkten

en son bios firmware indir ve o programda bios'unu güncelle

Yanlız seni uyarayım. Bilgisayarını bir UPS'e bağla ki elektrik kesildiği zaman Bios'un uçmasın güncellerken. Bu çok önemli

İkincisi yapabiliyorsan bu işi DOS ortamında yapman Bios'unun güncellenirken ki geleceği için çok kritik bir dönem. Windows altında yapabilirim dersen hiçbir program açmadan sadece update programını açarak bios'unu güncelle, Windows'un çokmesi senin BİOS'una elveda demen olabilir.

Ve son olarak kendi Bİos'unun bir yedeğini aldıktan sonra bu işlemi yap ki en son yüklediğin BİOS firmware sorun çıkartırsa eskisini tekrar yükleyerek biosunu tekrar çalışır hale getirebilirsin.

Borga-x
07-04-2007, 10:08   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

https://www.chip.com.tr/haber/bios-ve-yeni-donanimlar_3492.html burda da DOS altında nasıl yapacağını gösteren bir link sana kolay gelsin

erkanc
07-04-2007, 12:24   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,213 mesaj

borga arkadşımız sana hemen hemen yazmış windows altındanda eğer daha önce yapmamışsan yapabilirsin
asus update programını http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us
buradan çek o kendisi son güncellemeleri buluyor ve yüklüyor sende hiçbir şeye karışmıyorsun ha baktın son sürümü çekemedi program hmen sen kendin manuel çek programa göster yine güncelleme yapar

PcMaKeR
14-04-2007, 04:35   |  #5  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Bir diskete at rom u siteden indirdiğini. (zipten ayıkla) asus anakartlarda Alt+F2 tuşuyla birlikte bilgisayarın dos ekranı göründüğünde çalıştır. Borga-X UPS in warsa mutlaka açık tut. Zaten iki den fazla uyarı yapacak. disketi yerleştir ve uyarıları onayla senden indirdiğin biosun tam ismini abc.xxx olarak gir direk ama aklında yada bir yere yaz dosya ismini ve yazdır. ikinci güncelleme en önemli yer en ufak hatanda biosuna zarar gelebilir. Güncelleme Success dediği an bilgisayarını yeniden başlat ve biosa gir Load Default seçeneği ile sıfırla biosu ;) ve ayarlarını tekrar yap F10 ile kaydet ;) kolay gelsin.