bilgisayarın çalışma şekli

HPQ-User
02-04-2009, 13:25   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

merve sormuş:
MRBLAR BENİM SORUM BİLGİSAYARIN ÇALIŞMA ŞEKLİYLE ALAKALI YANİ POWER TUŞUNA BASTIĞIMIZDAN İTİBAREN ÇALIŞMA AŞAMASI İLK NE ÇALIŞIR.bir diğer sorum paylaımlı ekran kartı.Ne gibi durmlarda remi kullanır.Birde ekran kartının paylaşımlımı paylaşımsız oldugunu nasıl anlarız.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
pentium d 3.00 ghz işlemci 1GB RAM 512 MB EKRAN KARTI 120 HARD DRİVE

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727; InfoPath.2)

umut101010
02-04-2009, 15:08   |  #2  
umut101010 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,672 mesaj

pc ilk açıldığında bios devreye girer ve post ekranı gelir burda ramler denetlenir sonra işletim sistemi açılır paylaşımlı ekran kartı kart anakart üzerinde entegreli olarak gelen vga  dır pcde pcıexpress yuvası ve agp yuvalrı bulunur eğer burda kart takılı değilse paylaşımlıdır zaten paylaşımlılarda genellikle ps2 mouse kalvye portunun altında bulunur vga girişi

sihirbaz_
02-04-2009, 15:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
298 mesaj

şayet paylaşımsız bir ekran kartı kullanıyorsan ilk olarak ekran kartının bios yüklemesi başlayabilir.

bunun ardından ve normalde ilk olarak anakart üzerindeki bios devreye girer, donanımı ve çalışma seçeneklerini işletim sistemi yüklenmeden evvel tanımlar.

daha sonrasında yine bazı anakartların bioslarındaki bir özellik; gelişmiş başlatma seçenekleri devreye girebilir. bu menudede network boot ve harici depolama aygıtlarından boot gibi seçenekler görülür.

ilk ve son bahsettiklerim her bilgisayarda görülmezler.

şayet modeller hakkında bir bilgin yoksa ekran kartının anakart üzerinde (ve doğal olarak paylaşımlı) olduğunu anlamanın en kolay yolu bilgisayar kasasının arkasından hangi monitör girişini kullandığını kontrol etmen olacaktır. alt taraftaki genişleme slotlarından birini kullanıyorsan onboard değildir.

anakart üzerindeki (onboard) kartların hemen hepsi devamlı olarak sistem belleğinden kendilerine pay ayırırlar. sadece çok nadiren bunlarında kendi belleği olanları vardır.