Bilgisayarın hakkında bilgi almak istiyo

HPQ-User
29-10-2010, 08:47   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Berat Demirci sormuş:
İyi Günler;

Benim bilgisayarın ses kartı ile ilgili sorunu vardı bilgisayarcıya götürdüm ana kartta problem var ilerde sorun yaratabilir dedi ve ana kartı da değiştirdi. GIGABYTE G31M-ES2L kutusuna sahip bir ana kart takıldı (tam olarak bilmiyorum.)Ama benim ilgimi çeken bir şey var bilgisayarcı benim eski G-Force FX5200 ekran kartını çıkarmış ve yerine Intel(R) G33/G31 Ekpress Chipset Family takmış. Ne değişiklikler yapmış bilgilendirirmisiniz?

Ayrıca İşlemci çift çekirdek ile aynı seviyede dedi ama önceden de benim işlemci Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz (2CPUs) du (NOT: Öncekinde ( 2CPUs) olmayabilir eskisi hatırlamıyorum.)
Şimdiki Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz (2CPUs) yapmış doğrumu..

Yardımlarınız İçin Şimdiden Teşekkürler..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Ana Kart: GIGABYTE G31M-ES2L
Bellek: 1014 MB RAM
İşlemci: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz (2CPUs)
Ekran Kartı: (dxdiagdan bakınca) Intel(R) G33/G31 Ekpress Chipset Family
Ekran Kartı Yonca Türü: Intel (R) GMA 3100
Ekran Kartı Toplam Bellek: 384.00 MB

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.2.7) Gecko/20100713 Firefox/3.6.7

Kapalı Hesap (167851)
29-10-2010, 19:15   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
390 mesaj

İntel Pentium 4 CPU Değil İntel Pentium 4 Modeli Sadece yani pentiumların 4 CPU işlemcisi yok.
Ekran Kartına gelince değiştirmesine izin vermemeliydin.Senden habersiz böyle birşey yapmamalıydı.Belkide anakart senin ekran kartınla uyumlu olmadığı için değiştirmiş olabilir ama senden değiştirmek için izin istemeliydi diye düşünüyorum.

Atilla Sarıtaş
29-10-2010, 19:21   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj
Alıntı: Şükrü Uğurlutoprak  
İntel Pentium 4 CPU Değil İntel Pentium 4 Modeli Sadece yani pentiumların 4 CPU işlemcisi yok.
Ekran Kartına gelince değiştirmesine izin vermemeliydin.Senden habersiz böyle birşey yapmamalıydı.Belkide anakart senin ekran kartınla uyumlu olmadığı için değiştirmiş olabilir ama senden değiştirmek için izin istemeliydi diye düşünüyorum.
Zaten adam 4 CPU'lu işlemci var demiyor.
Intel Pentium 4 CPU ; İntel Pentium 4 işlemci demek. CPU (Central Processes Unit) yani CPU'nun anlamı zaten İşlemcinin İngilizce kısaltmasıdır.

Ayrıca Pentium 4 işlemcilerde çift çekirdek yoktur. 2 çekirdek görülmesinin sebebi  Hyper Therading teknolojisidir. Pentium 4 HT olan modeller normal Pentium 4 işlemcilere nazaran %30 daha performanslı çalışır.
İlk çift çekirdekli Intel işlemci ise Intel Pentium D'dir.

Bilgisayarcı ekran kartınızı (ç)almış hayırlı olsun.
"Intel(R) G33/G31 Ekpress Chipset Family" bi ekran kartı sayılmaz. Anakart'ın onboard VGA çıkışının chipset'idir. Yani şuanda sisteminizde ekran kartı yok.
Ekran kartının görünen MB değeri ise Ram tarafından karşılanıyor.

İşlemcinizde yazdığınız kadarıyla bi değişiklik görünmüyor. 

Son Düzenleme: Atilla Sarıtaş ~ 29 Ekim 2010 19:24
kyotoprotokolü
29-10-2010, 19:36   |  #4  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,327 mesaj

Evet Kartı almış. Kasayı açbak istersen ortada bir kart göremessin büyük ihtimal. Direk Ana karta bağlıdır. Monitör girişi.

Bence Bilgisayarı götür ve deki benim ekran kartı nerede. Sana büyük bir ihtimalle daha iyisini verdim. diyecektir. Ne derse desin inanma ekran kartını al.

Eğer ona da bozuk derse yine inanma bozuk derse "madem bozuktu niye aldın " dersin. Git al bence ekran kartını.

Erşah
29-10-2010, 23:32   |  #5  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Ekran kartını çalsasada para etmiyor.Ayrıca onu çıkarıp 256 mb onboard ekran kartlı bir anakart vermiş.Herhalde sana verirken fiyattan düşmüştür diyicem ama o en fazla 5 lira eder.O yüzden sıkma canını... Para biriktir. Kendine daha iyi bir ekran kartı al.

kyotoprotokolü
29-10-2010, 23:46   |  #6  
kyotoprotokolü avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,327 mesaj

Tamam ekran kartı para etmiyor da. Niye aldı ki.

Bence onu aldı. Başka bir günü biri bilgisayarım bozuldu dedğinde. Onun ekran kartı iyi ise onunla değiştirebiliri.

Erşah
29-10-2010, 23:58   |  #7  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj
Alıntı: kyotoprotokolü  
Tamam ekran kartı para etmiyor da. Niye aldı ki.

Bence onu aldı. Başka bir günü biri bilgisayarım bozuldu dedğinde. Onun ekran kartı iyi ise onunla değiştirebiliri.

Senin FX5200 ekran kartın 128 mb 32-bit'lik bir agp ekran kartı idi.Yani yavaş hantal, piyasada sadece flsah oyunlar ve call fo duty 2'ye kadar olan oyunları oynatabilecek cinsten bir ekran kartı idi.Anakarta bağlanan bir ekran kartı idi.Şimdi senin aldığın anakartın İÇİNDE yani kendi bünyesinde bulunan bir 256 mb 64-bit 'lik daha güzel bir ekran kartı var.Bu ekran kartı kasadan sökülemeyen bir ekran kartı.Çünkü kasada değil anakartın içinde.Yani senin anakartının üzerinde 1 adet PCI-E ekran kartı girişi açmış bulunmakta.Bu sayede sen gidip kendine HD4560 ekran kartı alabilirsin ve de crysis gibi bir oyunu bile 1024*768 çözünürlükte orta seviyede kasmadan oynayabilrsin.Sna link vereyim: http://www.vatanbilgisayar.com/v ... ils.aspx?I_ID=44680
http://www.vatanbilgisayar.com/a ... ils.aspx?I_ID=40365   Sadece 120TL biriktir,hayatını yaşa.

Atilla Sarıtaş
30-10-2010, 14:06   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Mesele ekran kartının maddi & manevi değeri değil.
Adam kartı'ı (ç)almış mı ? (Ç)almış.
Taktığı ekran kartı daha mı iyi ? Değil, aksine daha kötü.
Bu ekran kartı Ram'ini yok yere harcıyor mu ? Evet harcıyor.