BİLGİSYAR YAVAŞ AÇALIYOR

HPQ-User
25-06-2008, 10:19   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

KARA sormuş:
bilgisayarın dailk geldiğinde vista home premium vrdı ben bunu xp ye çevirdim ama smart recovery i yükledikden sonra
yavaşladı
ve en önemlisi iki haftadan bu yana en 10 dk da kapanıyor.
bilgisayara format attım ama çözüm olmadı
bu konu donanıma ma giriyor yoksa yazılıma giriyor karar veremedim her iki TARAFA YAZIYORUM
KOLAY GELSİN..
İYİ ÇALIŞMALAR..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:

Intel® Core 2 Duo T7300
İşlemci Hızı   : 2,0 GHz 4M L2 Cache 800MHz FSB
Bellek  : 2 GB
Sabit Disk   : 160 GB
Bluetooth Portu  : Var
Ekran Belleği   : 256MB (Max 1023MB paylaşımlı)
Ekran Boyutu  : 15,4"
Ekran Çözünürlüğü   : 1280 x 800
Garanti Süresi   : 2 Yıl
Bellek Tipi  : DDR2
Model   : INSPIRON 1520 SİYAH
Modem   : V92
Ekran Özelliği   : TFT TrueLife
Grafik Tipi  : NVIDIA GeForce Go 8600M GT
İşlemci Tipi   : Çift Çekirdek
Klavye/mouse   : Türkçe
Optik Sürücüler   : DVD-RW
Pil Tipi   : 6 Hücreli Li-Ion
Menşei   : İthal
Touchpad Mouse   : Var
Wireless   : Var
Dahili Kamera   : Var
Yazılım  : Windows Vista Home Premium

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.2)

07BENER07
25-06-2008, 10:23   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,699 mesaj

merhabalar başlangıçta gereksiz programları kaldırırsanız hissedilir bir şekilde hız artışı olacaktır bunun için başlat, çalıştır,ms config,başlangıç buradaki programlardan gereksiz olanlar kaldırın

XxXDaRKoXxX
25-06-2008, 10:23   |  #3  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

Başlat--> Çalıştır

AÇılan ekrana "mscoonfig" yazın. "Başlangıç" sekmesine girin burada msnmessenger, adobe reader, Nero, winamp gibi programların açılmasını en gelleyin.

Sitemizde XP hızlandırma çözümleri mevcut çeşitli makleler var onlara göz atabilirsiniz.

DarkRedAnger
25-06-2008, 17:03   |  #4  
Taze Üye
17 mesaj

başlangıçta sorgulanan donanımlardan, sistem açılışında BIOS'a girerek uygun olanların kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece sistem her açılışında tüm donanımları tek tek sorgulamayacağından bu noktada biraz zaman kazanmış olursunuz.

Bir başka konu ise yine sistem açılışında boot edilecek sürücü ile ilgili. Normalde bu sürücü hali hazırda cd (veya DVD) sürücü olarak kayıtlıdır. Bu da eğer cd sürücüsünde bir cd takılı ise bunu okumak için süre kaybı demektir. Format atma veya live OS gibi bir cd ile işiniz yoksa bunu da yine BIOS ayarlarından kapatabilirsiniz. Bu da size zaman kazandıracaktır.

Yine arkadaşların dediği gibi sistem açılışındaki gereksiz programların çalışmasını engellemek hem sisteminizin açılışını hızlandıracak hem de sisteminizin performansını arttıracaktır. Bunun için Başlat > Çalıştır'dan msnconfig konutunu girmeniz size gerekli uygulamayı başlatacaktır. Yada alternatif olarak çok daha kapsamlı HiJackThis programı ile de sistem açılışındaki dosyalara müdahale edebileceğiniz gibi daha çok ev kullanıcılarına yönelik winoptimizer veya CCleaner adlı programları da bu iş için kullanabilirsiniz.

Umarım bu işlemler sorununuzu çözer.

NOT: Başta söylediğim donanım işlemleri için bilgisayarınızda bulunan BIOS her anakartta farklı olabileceğinden bu ayarları burada yazamıyorum. Ancak anakartınızın modeline göre internette bios ayarlarında arama yaparsanız bulacağınızdan şüphem de yok. Aramaya inanın gerisi gelecektir.

NOT2: BIOS'a erişmek için genelde sistem açılışında DEL tuşuna veya bazı sistemlerde F1 tuşuna basmanız gerekmektedir. Bu da anakart modelinize göre değişeceğinden sistem açılışında neye basmanız gerektiğini sistem zaten kendisi söyleyecektir.

Son Düzenleme: DarkRedAnger ~ 25 Haziran 2008 17:08