Bilim adamlarından tarihi "çöp" buluşu

CHIP Online
25-04-2009, 21:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

ABD'li bilim adamlarından devrim gibi bir buluş: Akaryakıt için "çöp desteği"...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Bili ... p-bulusu_12326.html

Çöpten neler çıkabileceğini tahmin bile edemezsiniz. Ama çöpten petrol çıkabileceğini herhalde kâhinler bile zor tahmin ederdi.

Kaliforniya Üniversitesi'nin sentetik biyoloji laboratuarında çalışan bilim adamları, 1980'lerde Fransa'da bir çöplükten izole ettikleri bir bakteriyi kullanarak bitkisel atıkları fosil yakıtlarından ayırt edilemeyecek kalitede akaryakıta dönüştürmeyi başardılar.

Geliştirilen bu yeni yöntem sayesinde mısır artıklar veya şeker kamışı küspesi gibi tarımsal atıklar kullanılarak akaryakıt elde edilebiliyor. Yetkililer, genetik mühendisliğindeki gelişmiş üretim teknikleri de kullanarak akaryakıtın litresinin 36 cent'e (yaklaşık 60 kuruşa) üretilebileceklerini belirtiyorlar. Ayrıca yok edilmesi zor ve doğaya zarar veren tarımsal artıkların değerlendirilecek olduğunu da unutmamak gerek.

Kaliforniya Üniversitesi'ndeki bilim adamları 1980'lerde Fransa'da bir çöplükten izole edilen bakteriyi bir maya ile karıştırdıklarını belirtiyorlar. Bu karışımı atıklarla birleştirildiğinde ise bakterinin asetat ürettiğini, mayanın da bunları metil klorür ve metil bromüre dönüştürdüğünü, bu maddelerin ise toplanarak akaryakıta işlenebildiğini bildiriyorlar.


Tüm konu: Bilim adamlarından tarihi "çöp" buluşu

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Organik atıklardan geri dönüşümle kazanılan akaryakıt - Geleceğimiz çöpte mi yatıyor?

Banned
25-04-2009, 21:41   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2008

Tartışıyoruz: Organik atıklardan geri dönüşümle kazanılan akaryakıt - Geleceğimiz çöpte mi yatıyor?

Buluş söylendiği gibi kullanılabilir ve ucuzsa sanırım bu yüzyılın buluşu olmaya aday olur. Enerjinin olmadığı yerde medeniyet olmaz.