Bilmece Bildirmece (3)

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
hasanyasin
12-03-2004, 20:02   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,100 mesaj

Geldik üçüncü sorumuza... Zaman ne de çabuk ilerliyor değil mi? Gülümseme Bu sorulara cevaplarıyla katılmayan arkadaşların da, okuyarak yararlandıklarına inanmak istiyorum; öyledir değil mi?

Ay isimleriyle başlayıp, mükemmel sayılara geçtik. Şimdi de sırada asal sayıları bulan bir program var. Verilen iki sayı arasındaki asal sayıları listeleyen bir program nasıl yazabiliriz?

Asal sayı: Kendisi ve 1'den başka tam böleni olmayan sayılar. 2,3,5,7,11,13,17... Asal sayıların ilginç tarafı, tekrar ettikleri bir kalıp olmaması. Tıpkı mükemmel sayılar gibi...

Banned
13-03-2004, 00:46   |  #2  
Banlandı
64 mesaj

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
#include <iostream> #include <cmath> using std::cin; using std::cout; using std::endl; bool isPrime(int); int main () { int no; cout<<"Enter a Number :"; cin>> no; for(int k=0; k<no; k++) { if (isPrime(k)) cout<<k<<endl; } return 0; } bool isPrime (int number) { if (number==2) return true; else if(number<2 || number%2==0) return false; bool check=true; for(int i=3;i<=sqrt(number);i+=2) { if(number%i==0) { check= false; break; } } return check; }

Son Düzenleme: un4given ~ 13 Mart 2004 00:48
Banned
13-03-2004, 00:49   |  #3  
Banlandı
64 mesaj

evet sıradaki soruyu alalım :) biraz da zorlaştıralım soruları...

hasanyasin
13-03-2004, 01:58   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Bunlar çerez gibi geliyor demek haa! Gülümseme

Ben (2),(3) diye numaralandırılmış bilmeceleri bir anda zorlaştırmak istemiyorum; fakat şimdi bir şey daha uygulamaya karar verdim: (özel) kodlu ek bilmeceler de hazırlayayım en iyisi...

cagacu
21-07-2004, 01:35   |  #5  
Taze Üye
5 mesaj

birsey sorabilirmiyim?Neden burda en alttaki for dongusunde sayının karekokunu aldınız!Yarısını almak daha dogru değil mi?

cagacu
21-07-2004, 01:37   |  #6  
Taze Üye
5 mesaj

Buyrun buda biraz daha amatör ama değerlendirmeleri bekliyorum!

int main()
{

int x,y;
        cout<<"enter last  number:\n";
        cin>>x;
        cout<<"enter first number\n";
        cin>>y;
        for(int cntr=y;cntr<=x;cntr++)
        {
                int sum=0;
        for(int cntr1=2;cntr1<cntr/2;cntr1++)
        {
                if(0==cntr%cntr1)
                {
                        sum=sum+cntr1;
                }
        }

if(sum==0)
        {
                cout<<"******"<<cntr<<"number is prime;******\n\n";
        }
        else
        {
                cout<<cntr<<"number is not prime\n\n";
        }
        }

return 0;
}

aragorntheelessar
21-07-2004, 01:48   |  #7  
Yıllanmış Üye
268 mesaj

arakdaşlar bir kaç ay önce pascalda yazmıştım ben bu programı C ya da C++ hiç denemedim fakat mantığım şu idi ilk önce istenen sayıyı klavyeden okutuyordum ve daha sonra o sayı kendisine kadar olan tüm sayılara bölüyordum(mod fonkiyonu ile) eğer asal sayı ise 2 tane tam böleni çıkacaktır(kendisi ve bir ) değil ise tam bölen sayısı 2'den fazladır.buy şekilde olur mu sizce??

ZoLTaN
23-07-2004, 11:59   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj

yalniz o senin dedigin sayinin asal olup olmadigini bulur... oysa verilen iki sayi arasindaki tüm asal sayilar listelenmek isteniyo, dolayisiyle verilen iki sayi arasindaki her sayiya bu sekilde bakmak bize zaman kaybettircektir.... mesela cift sayilari eleyebiliris hic kontrol etmeye gerek yok...
dolayisiyle verilen sinirlara göre algoritmayi hizlandirmanin daha uygun olcani düsünüyorum...

aragorntheelessar
26-07-2004, 00:25   |  #9  
Yıllanmış Üye
268 mesaj

evet beni yolumlada oluyor iç içe iki adet for döngüsü ilk döngü verilen sayılar arası sayıları tarar ikinci döndü ise mod. olarak asal olup olmadığına bakar.bunu C'de yazdım ama C++ için hiç denemedim tembellik işte yaptığı.kolay gelsin.

SeRBoY_WHiTe
28-07-2004, 19:01   |  #10  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

Kardeş şöyle seçici bulmacalar sorda bizde çözüm gönderelim...

aragorntheelessar
29-07-2004, 00:42   |  #11  
Yıllanmış Üye
268 mesaj

sanırım hasanyasin şu an tatilde ne zamandır görünmüyor forumda ya da bize zor sorular hazırlıyordur belkide:)