Bilmeniz gereken 5 router işlevi

CHIP Online
11-09-2012, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Sizi dünyaya bağlayan router'ınızın bu 5 önemli işlevini ve ne işe yaradığını biliyor musunuz?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/bil ... r-islevi_35827.html

Resimlerle: Kablosuz ağ kurulumunda yapılan 9 hata

Router'ınızla sadece internete bağlanmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu durumda bile router arayüzünüzüne hiç bakmadıysanız (genellikle 192.168.1.1 adresini ziyaret ederek açabileceğiniz sayfa), internet deneyiminizi iyileştirecek birçok şeyi kaçırıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda router'ların çoğunda bulunan 7 önemli işlevden bahsetmek istiyoruz.


Not: Router ayarlarınızı değiştirirken dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatalım. Yanlış bir ayar, sizi internetsiz bırakabilir.


MAC adreslerine göre filtreleme


Ağa bağlı her cihaz, MAC (Media Access Control) olarak bilinen eşsiz bir adrese sahiptir. Bu cihazlara bilgisayarlarınız, telefonunuz, oyun konsolunuz ve tabletiniz dahildir. MAC filtreleme ise router'ınıza belirli cihazların bağlanmasına/bağlanmamasına izin vermeye yarar. Bazı router'lar iki ayrı liste yoluyla MAC adreslerine izin vermenizi veya engellemenizi sağlarken, bazı eski router'lar sadece izin verdiğiniz veya engellemek istediğiniz adresleri ayarlamanıza izin veriyor.


En yüksek güvenlik için sadece belirli MAC adreslerinin router'ınıza erişmesine izin vermelisiniz. Ancak bu durum, internetinizi kullanmak isteyen arkadaşlarınız veya yeni cihazlar için zahmetli bir durum oluşturabilir. Bunun yerine belirli MAC adreslerini engellemeyi de tercih edebilirsiniz.


Tüm Konu: Bilmeniz gereken 5 router işlevi

Resimlerle: Kablosuz ağ kurulumunda yapılan 9 hata

Kaynak: www.chip.com.tr