Bios a Giremiyorum

HPQ-User
07-04-2009, 22:20   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

HHAYALETT sormuş:
1. Sorum : Bu bilgisayara bir bilgisayarcı format attıktan sonra bios a giremiyorum.Bilgisayar açılırken normal bilgisayarda gorünen siyah ekran görünmüyor.Yani bilg ilk açılırken 1. olarak CD Rom '. olarak HDD üzerinden açıldıgını fln gösteren ve en alt ta .... DEL,..... F8 fln yazan  ekran gelmiyor.

Bir  ara bilgisayarım çöktüştü ve bir bilgisayarcıya götürmüştüm bilgisayarcı format attı ve o formattan sonra bir daha bios a giremedim.O bilgisayarcı da kapandı.Bios a tekrar nasıl girerim?

2. Sorum : Ekran kartı özellikleri girdiğim zaman ekran kartı 16 Mb görünüyor.  Ekran kartı ram dan yediğine göre ben bu ekran 64 Mb yada daha fazla yapabilirmiyim?

Şimdi bu bilgisayar aşırı kasmaya ve takılmaya başladı.Zaten sadece wep sayfalarına ve msn ye girmek için kullanıyorum.
Bütün özellileri minimum a indirdim.Görüntü özelliklerini fln.Görüntü özelliklerinden/ ayarlar.Ordan 1. monütere tılayıp gelişmiş/sorun gider de ki donanım ivmesini yok a getirdim.

Bilgisarım'in üzerine sağ tılayıp özelliklerden/gelişmiş/performans dan görüntüyü en iyi performans için ayarladım.Hala kasıyor ve takılıyor.

Bu bilg önceden böyle değildi gayet hızlıydı.En azından takılmıyor ve kasmıyordu.Ben bu bılgisayara ne yapıyımda düzelsin yardım edin lütfen.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
toshıba nın ilk bilg diye bileceğim dynabook v5/410ME model bir laptop var.

Sisten Özellikleri noktası virgülüne söyle yazıyor:

Microsoft Windows XP Professıonal
Versiyon 2002
Servis Pack 2

Bilgisayar:
Intel(R)Pentium(R) III
Mobile CPU 1000MHz
995Mhz, 496 MB RAM

Görünntü özelliklerine girdimde yine noktası virgülüne söyle yazıyor:

Bağdaştırıcı Türü:
Trident Video Accelerator CyberBlade XP Ai1 v6.4022-016B.22ICDNP

Bağdaştırıcı Bilgisi
Yonga türü : Trident CyberBlade XP Ai1.  DAC türü: Integrated RAMDAC. Bellek Boyutu 16 MB Bağdaştırıcı Dizesi : Trident Video Accelerator Bios Bilgileri: KTT 7.1 ( 13.21 )

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092417 Firefox/3.0.3

Mustafa@PC
07-04-2009, 22:26   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

1)Muhtemelen farklı bir bios sürümü yüklenmiş mutlaka biosa girmek için pc açılırken bir tuş yazıyordur;F2,F12..olabilir...
2)Ekran kartı paylaşımlı ise,evet belirli bir seviyeye biostan çıkartabiliyosunuz,ama benim size tavsiyem oyun oynamıyosanız çıkartmayın  zaten ram miktarınız düşük...
3)Bilgisayarı hızlandırmak için yaptığınız şeylere şunalrıda ekleyin
a)ccleaner programı ile temizlik yapın
b)diskinizi birleştirin
c)güncel bi antivirüsle bilgisayarı taratın
d)fanlarınızı ve cpu sıcakı,lığını kontrol edin
e)başlat/çalıştır/msconfig yazıp enterlayın orda başalngıç sekmesinde bütün gereksiz programları kaldırın

Bunlara ek olarak min.512 mb ram alın...

HHAYALETT
08-04-2009, 19:01   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

Öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

tekrar tekrar baktım biosu açmak için her hangi bir tuş yazmıyor.Bu tuşlar ne olabilir?Yani deneye bileğim tuşların hepsını ( zahmet olmazsa ) soylersenız sevinirim hepsini deneyebilirim.

3)
a) CClean progmını kullanıyorum.
b) disk birleştiricide yapıyorum
C) bilgisayarda avast yüklü.Önceden AVG 8.0 ve NOD32 kullanıyordum.Hangisini önerirsiniz? Hangisini yükliyim?
d) cpu sıcaklıgı hep 48 civarında fazlamı sizce bu?
e)msconfig komutunuda yapmıştım.Sadece bilgisayar açılısında sadece anti virüs programı açılıyor.

Bigisayar hala sakıyor.Bu bilgisayarın HDD sini sökmek ve benim masaüstü bilgisayarıma bağlıyıp format atmak mümkün mü?

Geç cevap verdiğim için ayrıca özür dilerim.(okulum 08:30 da başlayıp 16:30 da bittiyor.Anca bilgisayarımın başına bu saatlerde oturup ilgilenebiliyorum.)

Son Düzenleme: HHAYALETT ~ 08 Nisan 2009 19:10
Mustafa@PC
08-04-2009, 19:07   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

1)Sorunuz için bios tuşları;Delete,f2,f8,f12,f3...olabilir,ayrıca bir tuş yazmamasıda ilginç...bunları bir deneyin...

HHAYALETT
08-04-2009, 20:33   |  #5  
Taze Üye
19 mesaj

Yazdığınız tuşlerın hepsini denedim fakat hiç biri bios u açmadı.F8 Güvenli modda ac .....fln penceresini açıyor sadece

Mustafa@PC
09-04-2009, 00:45   |  #6  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Anakartın üstünde bios pili vardır saat pili gibi birşey onu çıkartın 15 dk kadar bekleyin sonra deneyin...

HHAYALETT
09-04-2009, 19:51   |  #7  
Taze Üye
19 mesaj

Bu bilgisayar laptop normal kasa değil özel vidaları var sökemem ki