Bios donuyor ! yardım edin lütfen :((

yücelerdem
07-01-2014, 21:53   |  #1  
yücelerdem avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
276 mesaj

Arkadaşlar Merhaba 

Pc bir kaç gündür açılırken geç açılıyo bios da fazla bekliyor 2 dk yada2 dk ya yakın neyse format atayim dedim ayarları yaptım pc yi yeniden başlattım bios donuyo bekliyorum bekliyorum açılmıyo format attıcam açılmıyo eski haline getiriyorum biosu yene 2 dk falan geçiyo açılıyo bunun nedeni nedir yardım edin lütfen ağlıcam [:<>"]

Şimdiden herkeze çok teşekürller İyi

ultimate_ms
07-01-2014, 22:21   |  #2  
ultimate_ms avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 21
357 mesaj

USB aygıtlarına çıkar PC aç sonra Bios gene donuyor mu bi bak. olmazsa biosu sıfırla /pili çıkarak :D

DiamondMines
07-01-2014, 22:38   |  #3  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: yücelerdem  
Arkadaşlar Merhaba 

Pc bir kaç gündür açılırken geç açılıyo bios da fazla bekliyor 2 dk yada2 dk ya yakın neyse format atayim dedim ayarları yaptım pc yi yeniden başlattım bios donuyo bekliyorum bekliyorum açılmıyo format attıcam açılmıyo eski haline getiriyorum biosu yene 2 dk falan geçiyo açılıyo bunun nedeni nedir yardım edin lütfen ağlıcam [:<>"]

Şimdiden herkeze çok teşekürller İyi

Evet bios pili çıkar ve CMOS reset yapmaya bak işe yarayabilir. Kabloları ve takılı her parçayı kontrol et. Harici disk/usbleri devre dışı bırak, çıkar bilgisayara bağlı ise. Ayrıyeten PCI kartı varsa (ses kartı gibi) çıkar böyle dene. Bunların dışında onboard şansın varsa ekran kartını çıkar böyle dene. Bellek yerini değiştir dene.

DiamondMines bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
yücelerdem
07-01-2014, 23:33   |  #4  
yücelerdem avatarı
OP Yıllanmış Üye
276 mesaj
Alıntı: DiamondMines  
Evet bios pili çıkar ve CMOS reset yapmaya bak işe yarayabilir. Kabloları ve takılı her parçayı kontrol et. Harici disk/usbleri devre dışı bırak, çıkar bilgisayara bağlı ise. Ayrıyeten PCI kartı varsa (ses kartı gibi) çıkar böyle dene. Bunların dışında onboard şansın varsa ekran kartını çıkar böyle dene. Bellek yerini değiştir dene.

bios pilini daha önce çıkardımm sonra açma kapama tuşuna basarak statik elektrik boşalıyormuş onu denedim işe yaramadı bide senin dediğin gibi yapayim inşallah olurr yardımın için çok saoll

yücelerdem
08-01-2014, 16:22   |  #5  
yücelerdem avatarı
OP Yıllanmış Üye
276 mesaj

DiamondMines 

çooook saol işe yaradıı Dans adamsın adam :D

blackwhite
11-01-2014, 12:15   |  #6  
Üye
Teşekkür Sayısı: 2
80 mesaj

Önce bir biosu sıfırlamayı dene. Pilini çıkart. Üzerinde 2 pin vardır Oradan da resetlemeni yap bir dene. Sorun devam ederse önce USB soketleri çıkart dene, olmadı ardından HDD yi çıkart bir dene, hala mı donuyor, cark okuyucusu varsa, Optik okuyucuyu çıkart bir dene...Yine devam ediyorsa Anakartı dışarıya al, sadece anakartı çalıştır öyle bir dene.. Bunlar yapabileceklerin.

Bunlarıun dışında farklı bir ram ve farklı bir güç kaynağı ile bir dene.

Bunları yaparsan sorunu tespit edersin. Baktın yine olmadı  yazarsın.

www.bursateknikpc.com

yücelerdem
11-01-2014, 18:43   |  #7  
yücelerdem avatarı
OP Yıllanmış Üye
276 mesaj

saol kardeş yaptımm :))