@bios güncelleme yaparken pc kapandı acılmıyor hlp

offlineman
02-09-2010, 21:59   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
17 mesaj

MERHABA ARKADASLAR FORUMA YENI KAYIT OLDUM. BU YÜZDEN SIMDIDEN HEPINIZE TESEKKUR EDERIM

BENIM SORUNUM PC BIOS GUNCELLEME YAPARKEN PC MAVI EKRAN HATASI VERDI, BILMEM NE FLN KORUMAK ICIN KAPATILDI DDI

SONRA PC KAPANDI BIRDAHA ACILMADI ARASTIRDIM BIOS GOCMUS ÖBÜR DÜNYAYA AMA HERKES YENI ANAKART AL FALAN DEDILER BEN GEREK DUYMADIM.

ÇÜNKÜ BİR GÜNCELLEMEDE SORUN CIKTI DIYE YENI BIR ANAKART ALINIRMI ? SIZ DAHA IYI BILIRSINIZ TABI AMA

BUNU NASIL DUZENLERIM.

BUNUN YANI SIRA AYNI SORUNU YINE COK POPİLER OLAN İSMİ LAZIM DEGILIN FORUM SITESINE YAZDIM YANLIZ DÖVMEKTEN BETER ETTILER .

ANAKART RESMI  KOYAMIYORUM NEDENSE

Banned
02-09-2010, 22:31   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Biosu anakarta yüklü gelen dodonımları koordine eden sabit işletim sistemi olarak düşünebilirsiniz. Bios olmazsa anakart çalışmaz anakart çalışmazsa hiçbir donanım ve sistem çalışmaz.

Çözüm olarak: Bios chipi anakat üzerinde sabitlenmemiş sokete takılmış durumdadır. Her bilgisaar tamircisinde olmasada bazılarında bu bios chipine bios atacak aparat mevcuttur. Yapan bilgisayarcı bulursanız bios chipini söküp netten biosununuzu indirip chipe atarak sorununuzu çözebilir. Bunun yanında hp teknik servislede görüşebilirsiniz. Muhtemlen ellerinde arıza vermiş, yanmış yada kırılmış sizin anakartınızdan eski kart vardır. Belki size yardımcı olmak için onlardan birini sizin bios chipinizle değiştirebilirler. Hatta iteknik servis merkezi olan bir ildeyseniz bir iki takla atmanız durumunda direk chipi söküp verebilirler, gidip takar değiştirirsiniz.

offlineman
02-09-2010, 22:37   |  #3  
OP Taze Üye
17 mesaj

aslında istanbulda oturuyorum sarıyer de

benım anakart GA-8s648 eskı pc ama gercekten ıyı bır pc ram sorunu bırde ekran kartı sorunları vardı onları halletmıstım ama sımdı anakart sorunu cıkınca off

ADEM-KAYA
02-09-2010, 22:39   |  #4  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

BIOS pilini çıkar,tekrar tak açılır.

Anakartın nedir ? Yanlış BIOS mu yükledin ki?

offlineman
02-09-2010, 22:42   |  #5  
OP Taze Üye
17 mesaj

kardes cıkardım bıos pılını hatta saat pılını taktım :D uydu tam uydu cıkardım fln bıos pılını suya soktum cıkardım ama yıne bıse olmadı

offlineman
02-09-2010, 22:45   |  #6  
OP Taze Üye
17 mesaj

anakartı GIGABAYT GA-8S648 [/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us

secfur
02-09-2010, 22:46   |  #7  
secfur avatarı
Yıllanmış Üye
375 mesaj

senin sorununu çözmek biraz zor.ama imkansız değil.muhtemelen bios çökmüştür.biostaki veriler bir entegrede üzerindedir.bios güncellemeleri yaparken mutlak güç kaynağı olmalıdır.akti halde elektrik sapmalarından dolayı bios entegresi çöker.anakartın aynısından bulman gerek.(klonlama işlemi için)  flas yüklemesi yapan bir elekronikçide bios verilerini aktartabilirsin.ama anakartın eskiyse bu iş maliyeti fazla olabilir(40 tl civarında) değmez .bu kadar uğraşılır mı ? karar senin.

offlineman
02-09-2010, 22:46   |  #8  
OP Taze Üye
17 mesaj

ANAKARTIN RESMINIDE KOYDUM BURDA NE YAPARIM ISLEMCIYIMI SOKSEM ACABA ISE YARARMI

offlineman
02-09-2010, 22:58   |  #9  
OP Taze Üye
17 mesaj

ASLINDA PC KARDESIMIN SOYLEMEYE KORKUYORUM ÖĞRENIRSE ÖLDÜRÜR BENİ O YÜZDEN SESSİZ SEDA HALLETMEYE CALISIYORDUM AMA OF ÖLDÜM BEN :D

offlineman
02-09-2010, 22:59   |  #10  
OP Taze Üye
17 mesaj

DERS BILGILERI VARDI ONUN OFFF OFF HICMI OLMAZ YA TAMIRE GITMEDEN

şafak89
02-09-2010, 23:41   |  #11  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

hacı içindekileri alabilirsin hard-diskini soök başka pcden açarsın ;)

offlineman
03-09-2010, 10:22   |  #12  
OP Taze Üye
17 mesaj

ok tesekkürler ama aklım almıyor nasıl oluyorda bır guncelleme bır anakartı cop yapıyor

Atilla Sarıtaş
03-09-2010, 10:56   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
5,871 mesaj

Çöp olmamış anakart.
Bi bilgisayarcıya ver Floppy disk takıp yeni bios atar.
Başıma geldi biliyorum :)

offlineman
03-09-2010, 11:16   |  #14  
OP Taze Üye
17 mesaj

ben götürdüm bilgisayarcıya floppy dıskı sen hazırlıyacaksın fln dedı bende delı ettı benı cıktım gıttım

Atilla Sarıtaş
03-09-2010, 11:17   |  #15  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Floppy disk'i sen hazırlacaksın mı dedi ? :D
Bilgisayarcı ne yapacakmış ?
Düzgün bi bilgisayarcıya ver bence.

offlineman
03-09-2010, 11:20   |  #16  
OP Taze Üye
17 mesaj

ok ıyı bır tamırcıye gotururum ama pc nın bozuldugundan kardesımın haberı yok ıste sımdı ogrenırse bıcaklar beni :D o yüzden hallolmazmı hıc

Atilla Sarıtaş
03-09-2010, 11:26   |  #17  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Nasıl yani ?

offlineman
03-09-2010, 11:50   |  #18  
OP Taze Üye
17 mesaj

yanı evde yapılcak bırsey yokmu

Atilla Sarıtaş
03-09-2010, 12:41   |  #19  
Yıllanmış Üye
5,871 mesaj

Malesef. Var ama oda biraz zor. Burdan yazıya dökmem çok zor. :)

offlineman
03-09-2010, 12:44   |  #20  
OP Taze Üye
17 mesaj

ok sende haklısın of of :D

Boracalin
03-09-2010, 13:15   |  #21  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj

Geçmiş olsun pardon göçmüş olsun arkadaşım... :)

En kolay ama en pahallı yöntem anakart değişikliği... Diğer yöntemleri arkadaşlar bahsetmiş zaten...
Masaüstü PC'lerde bios güncellemesi yaparken muhakkak bir güç kaynağına bağlanmalı PC... Çünkü elektrik kesintileri veya dalgalanmaları bu tip istek dışı olumsuzluklara yol açabilir maalesef....

Hdd'dekiler duruyordur rahat ol bu arada...

"Constantine"
03-09-2010, 16:44   |  #22  
Yıllanmış Üye
154 mesaj
Recep Baltaş
BIOS Kurtarma

Forumda bir arkadaşımız Intel BIOS'unu güncleledikten sonra sistemin açılmadığını söyledi. Bu gibi durumlar genelde güncelleme sonrası  CMOS ayarlarının tezmilenmemesinden kaynaklanır.

Fakat başka bir sorun varsa aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

Güncelleme işlemi başarılı fakat sistem açılmıyor mu? Bu demek değil ki anakartınızın işi bitti. Yapılabilecek işlemlere bir göz atalım.

Eğer anakartınızın garantisi devam ediyorsa ve -burası çok önemli-  BIOS güncellemesini anakart üreticinizin verdiği araçlar ile gerçekleştirdiyseniz anakartınızı garantiye verebilirsiniz. Fakat performans artışı için üçüncü parti kişilerin modifiye ettiği bir BIOS ile sisteminizi güncellediyseniz bilmelisiniz ki artık anakartınız garanti dışı. Yine alternatif olarak BIOS güncelleme sorunları ile uğraşan bir çok firma var.

Phoenix/Award

Eğer anakartınızın BIOS'u Phoenix / Award-BIOS ise yapmanız gereken ön yüklemeli bir disket yaratmak ve bu disketin içine "autoexec.bat" isimli bir dosya yerleştirmek. Daha sonra bu dosyayı Notepad ile düzenleyin ve içine şunu yazın:
"awdflash.exe biosverisi  /py /sn"

Burada "biosverisi" eski çalışan BIOS sürümünüzün dosyası olacak (Ör. eski.bin/rom). Yazdığımız kodda bulunan /py ve /sn parametreleri ise BIOS'un kullanıcıya gerek olmadan güncellenmesini sağlıyor.

AMI

Eğer AMI BIOS kullanıcısı iseniz yapmanız gereken FAT veya FAT32 biçimli bir USB içine "amiboot.rom" veya üreticinin sitesinden indirdiğiniz çalışan BIOS ROM'unu atmak. Daha sonra sistem açılışında CTRL+ HOME tuşlarına basın.

Profesyoneller için son çare

Eğer arkadaşınızda da aynı anakarttan mevcut ise elinize bir disket ve bozuk BIOS yonganızı söküp alın. İşin en zor kısmı: her şey tamam olduğu an tam BIOS güncellemesinden önce BIOS yongalarını değiştirin ve sizin bozuk yonganızı takın. Eğer yazma işlemi başarılı olursa PC'yi kapatıp tekrar yongayı çıkarabilirsiniz, sorununuz çözülmüş olacaktır.

*Flash bellek, CD ve hafıza kartı da kullanılabilir fakat bunu yaapbilen kullanıc sayısı az.

https://www.chip.com.tr/forum/win ... celleme_t85718.html