Bios Güncelleme

onur35
08-03-2013, 19:44   |  #1  
onur35 avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
59 mesaj

Arkadaşlar Msı 870a g54 anakartım var.Ve aldıgımdam beri bios'u hic guncellemedim.Msı'in siteden 'Msı Live Uptade 5' adlı programı indirip tarama yaptım, Benim bios sürümü 17.10 gösterdi ve sitesinden kontrol ettigimde 17.20 cıkmış.Çesitli arastırmalar yaptım kimisi gereksiz oldugunu söylüyor Kimisi cok gerekli oldugunu söylüyor.Elektirik kesintisi gibi bir durumda anakartın çöp olcagına dair söylenenler bile var. Napcagıma karar veremedim sonucta bir yenilik varki guncelleme cıkarıyorlar.Forumda bilgi sahibi olan arkadaşlardan yorum bekliyorum.Şimdiden yorum atan herkese teşekkür ediyorum.

excel_mustafa
08-03-2013, 21:02   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 546
4,447 mesaj

pek bi ilerleme olmaz.pc ni tehlikeye atma derim.dertsiz başına dert alma.bios güncelleme yüzünden anakartı çöp olanları oldu

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
murat5038
08-03-2013, 21:04   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

İlk önce güncellemeye kalkmadan önce anakartın üstüne baıp modeli doğrulaman lazım bir harf bile eksik olmaması lazım.Elektirik kesintiisnde veya güncelleme yaparken pc kapatmak tabi çöp etmeye yeter anakartı.

İlk önce modeli doğrula sonrasına bakarızs ayrıca Bios default yapmayı bilmen lazım.bu ikisi önemli bilmen .

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
onur35
08-03-2013, 21:16   |  #4  
onur35 avatarı
OP Üye
59 mesaj

Dostum yorumun icin teşekkür ediyorum. Kafama takılan şeyler hala geçmiş degil Bu kadar riskli ise neden guncelleme cıkartıyorlar ? Tek risk guncelleme esnasında elektirik kesintisimi yoksa baska risklerde varmı ? Örnegin oyunlarda guncelleme cıkınca belirli sorunları ortadan kaldırıyorlar görüntüde vb. olan seyler bios guncellemesindede bios'ta olan hatalar ve baska sebeplerden sistemi eniyileştirme adına cıkan birsey olarak dusunuyorum. İnternnette okudugum bir yazıda anakartın normalde am3 oldugunu ve bios guncellemesinden sonra am3+ oldugunu bu sayede fx serisi bir işlemcide takılabilcegi yazıyor.

onur35
08-03-2013, 21:22   |  #5  
onur35 avatarı
OP Üye
59 mesaj
Alıntı: murat5038  
İlk önce güncellemeye kalkmadan önce anakartın üstüne baıp modeli doğrulaman lazım bir harf bile eksik olmaması lazım.Elektirik kesintiisnde veya güncelleme yaparken pc kapatmak tabi çöp etmeye yeter anakartı.

İlk önce modeli doğrula sonrasına bakarızs ayrıca Bios default yapmayı bilmen lazım.bu ikisi önemli bilmen .

Dostum Msı Live Uptade 5 programı zaten hatasız bir anakart guncellemesi adına cıkartılmıs bir program.Programın gösterdigi işlemci modeli ve işlemcim herseyiyle aynı anakarttan kontrol ettim. Bios'un sıfırlandıgını ve neler yapmam gerekcegini biliyorum.Sadece bana avantajı olurmu onu merak ediyorum.Durduk yere adamlar neden guncellesin biosu aklıma takılan bu :) Güncellik konusunda aşırı hassasım sistemimde herşeyi guncel tutmaya ozen gosteriyorum.Gecen bios aklıma takıldı icim icimi yiyor simdide yapsammı yapmasammı diye yorumun icinde teşekkür ediyorum.

murat5038
08-03-2013, 21:55   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Güncelleme tabiki boşa çıkmış bişey değil hatalardan arındırmak için yapılmış bir işlem bu.

MSI live updatede olanlara değil anakartın (fiziki)üzerinde gözüken rakam, harflere güvenmen lazım yoksa anakart bu haliylede güncellersen çöpe gidebilir.Dediğim gibi anakartın modeli gerçekden doğru ise FX desteği yok güncellesen bile,Güncellemelerinde sadece SSD desteği,Desteklediği ramleri artırmak,Oyun ile ilgili usb bağlatılarındaki sorunlarını düzeltmek.Ek bir kaç özelliğin güncelleştiirlmesi ve raid özelliği eklenmiş.

murat5038 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
excel_mustafa
09-03-2013, 21:25   |  #7  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 546
4,447 mesaj

bios update yaparken bi kesintisiz güç kaynağı kullanmanı öneririm.elektrikte kesinti,dalgalanma gibi şeylerden pc yi korur.