Bios güncelleme

HPQ-User
04-02-2009, 12:24   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

yunusdogan sormuş:
benim bilgisayarımda f8 bios var güncelleme yapmayı bilioyorum @bios ile ama f9 yapıp sonra f10 mu kurucam yoksa direk f10 kursam bişiy olurmu

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
gigabyte 8s661fxm-rz anakart
pentium p4 Ht işlemci
ati 9550 256 mb shader 2 ekran kartı
1 gb ram
40 80 60 3 tane ide hdd
nec dvd rw
lifewiev tv kartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.5) Gecko/2008120122 Firefox/3.0.5

- - - MERT - - -
04-02-2009, 12:53   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
537 mesaj

BIOS güncellemek riskli bir iştir ve tam olarak neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız hiç denemeyin. Yapacağınız en ufak bir hata anakartınıza veda etmenize neden olabilir.

İlla ki BIOS'u güncellemem gerekiyor diyorsanız bilgisayarınızı bir teknik servise götürün, risk almayın.

yunusdogan
04-02-2009, 19:18   |  #3  
Yeni Üye
21 mesaj

bakın benim demek istediğim şu ben tavsiye değil sadece yöntemini istiyorum@bios ile güncelleme yapmasınıda biliyorum.. sadece kademe kademe mi güncelliyeceğim yoksa direk son sürümemi güncelleyeceğim..

ilginch
04-02-2009, 19:20   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,635 mesaj

kademe kademe olmaması lazım.

Fatih_ARMAĞAN
04-02-2009, 19:30   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

sırasıyla yapmanıza gerek yoktur.

son çıkan bios sürümü tüm önceki sürümleride kapsar.

yani her yaptıgınız bios update sırasıyla bir yere yüklenmiyor.

bios update yaptığınızda eski bios silinir yerine yeni bios yüklenir.

örneğin sizin pc de F1 bios u mevcut .

fakat anakart üretisinin sitesinde F2 ve F3 sürümü mevcut.

F1 den F3 sürümüne yükseltme  yaparsanız bir önceki F2 sürümündeki özelliklerden mahrum olmazsınız. Bios güncellemelerinde piyasaya sürülen her yeni bios sürümü bir önceki sürümün özelliklerinide mutlaka içermek zorundadır.

bu bir standarttır.

Bios güncelleme sırasında lütfen tüm önlemlerinizi alınız.
Elektrik kesintilerinde ciddi riskler dogurabilir.
bilgisayarınızda hiç bir program çalışır durumda olmasın.
antivirüs programları devre dışı olsun.

inceleyin.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 04 Şubat 2009 19:32
hltdesign
04-02-2009, 22:24   |  #6  
Yıllanmış Üye
171 mesaj
mertemlek
BIOS güncellemek riskli bir iştir ve tam olarak neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız hiç denemeyin. Yapacağınız en ufak bir hata anakartınıza veda etmenize neden olabilir.

İlla ki BIOS'u güncellemem gerekiyor diyorsanız bilgisayarınızı bir teknik servise götürün, risk almayın.

çok riskli iş  onu yaparken pc kpanırsa filan bilgisayr bi daha açılmıyor olabilir çok dikkatli yapman lazım bi de bilmiorsan hiç karıştırma  yapmak istersnede
anakartının sitesine girpi bıos un modeline kadr herşeyini doğru bir şekilde indirmen gerekir. indirdikten sonra o dosyayı bir disket e atıp ms dos biçiminde bilgisayar a reset atıp öle başlıorsun bildiğim akadar ı ile bence tavsiye etmem götür yetkiliseine 2 dkka da yapsın yanlış yaparsan bilgisayr bi fsdah açılmayabilir

uGuR.uK
05-02-2009, 00:02   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
hltdesign
çok riskli iş  onu yaparken pc kpanırsa filan bilgisayr bi daha açılmıyor olabilir çok dikkatli yapman lazım bi de bilmiorsan hiç karıştırma  yapmak istersnede
anakartının sitesine girpi bıos un modeline kadr herşeyini doğru bir şekilde indirmen gerekir. indirdikten sonra o dosyayı bir disket e atıp ms dos biçiminde bilgisayar a reset atıp öle başlıorsun bildiğim akadar ı ile bence tavsiye etmem götür yetkiliseine 2 dkka da yapsın yanlış yaparsan bilgisayr bi fsdah açı
o günler eskide kaldı, normal bir program yükler gibi yeni biosu yükleyebilirsiniz artık, arkadaş linki vermiş zaten, tüm detaylı bilgiler var:

bu sayede hata yapma oranıda az ayrıca işlemde daha kolay...