Bios Güncellemesi

Emre Kaan Çamlıca
26-08-2009, 12:41   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
400 mesaj

İiyi günler.. Sistemim:

Anakart: ASUS P5GC-MX/1333
RAM : 2 GB DDR2 667MHZ
İşlemci: Intel Dual Core E2180 [email]2.00GHZ@2.41GHZ[/email]
Ekran Kartı: Sapphire RADEON HD4830 512 MB
HDD : SAMSUNG HD322J 320GB SATAII

Arkadaşlar benim bu sabit diskimden önce 40GB IDE veriyoluna sahip bir sabit diskim vardı. O zamanlar e2180 işlemciyi overclockla 2.9ghz de kullanıyordum. Bu sabit diski aldım (sabit diski kurarken biosu defaulta çekmem önerildi) ve hemen işlemciyi 2den 2.9a çıkarmak için önceki ayarlarımı yaptım kaydedip çıktım pc açıldı ama Anakartın modeli filan yazdı sonra "reboot and select proper boot device or insert boot media in select boot device and press a key" şeklinde bir hata mesajı aldım. Bu mesajın anlamı sizde biliyorsunuzki bilisayarda takılı bir sabit disk bulunamadı. Yani overclock yapınca hdd yi görmedi. Önceden çok rahat 2.5 ghz de çalışıyodu. 2.5 i denedim belki 2.9 fazladır diye, 2.5 e alınca da aynısı oldu. En fazla 2.4 de çalışmasına izin veriyo.Bunun sebebi Yaptığım overclockun anakartın güney köprüsünü çalışmaz hale getirmesidir. Güney köprüsüne voltaj vericem fakat anakartta değil güney köprüsü, işlemci voltaj menüsü bile yok. 0312 BIOS sürümünü kullanıyorum. Sizce bios güncellemesi yaparsam sorun çözülür mü?

Teşekkür ederim..