Bios sorunu ...

setam357
22-11-2014, 10:57   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
9 mesaj

Lütfen şu konuya bir el atın kafam allak bullak oldu. Ben 2 hafta önce notebook bilgisayarıma windows 7 ultimate 64 bit yükledim ama açılışı çok yavaş ve seri olmadığından dolayı format atmaya karar verdim. UEFİ tabanlı windows 8.1 pro embedded  yüklemek için bios ayalarını yapmaya geçtim ve şu ayarları yaptım tek tek ;

1. UEFİ boot enabled yaptım.

2. Secure boot enabled yaptım altındaki ni ise standart yaptım buraya kadar herşey tamam.

Ama biosun son sekmesinde en altta kısımındaki seçeneğin yani [ launch efi shell from filesystem device ]

yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi...

ne olduğunu merak ettim ve tıkladım çünkü bundan önceki windows 7 ultimate 64bit uefi yüklemeyi denerken olmamıştı tekrar olmamasından korktuğumdan dolayı tıkladım ve enabled disabled vardı enable dedim ve bir takım  yazılar çıktı efix64.shell gibi sanırım tam hatırlamıyorum. Sonra açıkcası kurcaladım diye korktum ve tekrar disabled yapmak için girdiğimde bu sefer orda [ launch efi shell from filesystem device not found ]

yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi...

bu yazı çıktı ve aklım allak bullak oldu çözemedim

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.   

Son Düzenleme: setam357 ~ 22 Kasım 2014 10:58
CemTnTn
25-11-2014, 14:38   |  #2  
CemTnTn avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 44
695 mesaj

-default çek, hayatına devam et :)) (Bu seçenek hakkında benimde bilgim yok, google'dan bir araştır istersen)

setam357
25-11-2014, 20:51   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
9 mesaj

baktım ama hepsi ingilizce yazılarr :D ı don understand yani kısacaası :D

CemTnTn
26-11-2014, 10:06   |  #4  
CemTnTn avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 44
695 mesaj

İlla ingilizce ya da farklı dillerde aramana ne gerek var, google'a yazmamla karşıma çıkması bir oldu bak: (buraya tıklayınız)

Google'a ne yazdın acaba merak ediyorum Cool