bios' un bulunduğu hazıfa ortamına kayıt

HPQ-User
23-02-2008, 11:39   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

bilisim student sormuş:
BİLGİSAYAR ORTAMINDA DOSYA UZANTILARI VAR.

Örneğin; .doc;          .txt ;           .bak;         .jpg;

işletim sistemleri dosyalar üzrinde böyle uzantılar aracılığıyla çalışıyor.  biz kullanıcılar bu  dosyalarımızı depolama ortamlarına kaydedebiliyoruz.mesala CD, DVD ,HDD...

BIOS YAZILIMI DA BİR HAZIFA ORTAMINDA KAYITLI.

PEKİ BIOS'UN Bulunduğu bu ortama yukarıda örnekledğim dosyalar karışabiliyor mu?

Bu uzantı sistemi ve BIOS'un birbirine olan lakası nasıl?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: 0
Sistem Özellikleri:
AMI BIOS
MSI MS-7255 ANAKAT

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.12) Gecko/20080201 Firefox/2.0.0.12

Borga-x
23-02-2008, 11:49   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Bıostakı bılgıler ıle sızın saydıgınız dosya formatları arasında hıcbır bağ yoktur. Bıos anakart uzerıne takılan donanımları ılk çalıştıgında tanır ve işletim sistemi için bir altyapı kurar. işletim sistemi yuklenırken bu alt yapıyı tarayarak donanımları tanır. Tabı bu kadar basıt degıl ama ana hatları budur. Bıos aynı zamanda anakartın ayarlarının saklandıgı yerdır.

Sizin soyledıgınız dosya formatları işletim sistemi ile alakalı dosyalardır. Donanımı ilgilendirmez. Haa donanım için gereken sıstem dosyaları zaten farklı

Banned
23-02-2008, 12:10   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

bios deyince benimde katkım olsun . aşağıdaki linkten mevcut bios bilgilerinizi donanım bilgilerinizi eksik sürücüleriniz olup olmadığını veya güncel sürücülerinizin bulunup bulunmadığını öğrenebilir, güncel sürücünüz var ise indirebilirsiniz.

Not: vista kullnıcılarının ie yi admin kpinde başlatmaları gerekiyor