BIOS'un gizemlerini çözüyoruz

CHIP Online
07-03-2013, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

BIOS ayarlarına baktığınızda hiçbir şey anlamıyorsanız, bu yazımız size çok yardımcı olacak!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/bio ... ozuyoruz_39034.html

Resimlerle: 30 sıradışı PC bileşeni...

Bilgisayarınızın BIOS'u, onu ilk açtığınızda donanımlarınızın tanınması ve test edilmesi, seçilen diskteki işletim sisteminin başlatılması gibi alt seviye işlemleri gerçekleştirir. BIOS'lar, onları yapılandırabileceğiniz bir arayüze sahiptirler.


BIOS ayarlarını ne yaptığınızdan emin olmadığınız sürece değiştirmenizi önermiyoruz. Peki, BIOS'unuzdaki bu sayısız ayar ne işe yarıyor? Bu yazımızda en çok rastlanan bazı ayarları sizlere açıklayacağız.


BIOS'u açmak


BIOS arayüzüne erişmek için önce PC'nizi yeniden başlatmalı, PC'niz açıldığı sırada doğru tuşa basmalısınız. Bu tuşun hangisi olduğu, genellikle PC'nizin açılış ekranında görünecektir. BIOS'a erişmenizi sağlayacak tuş, anakartınıza göre Del, F2, Escape, F1 veya F10 olabilir.


Windows 8 ile gelen yeni PC'lerde geleneksel BIOS yerine UEFI kullanıldığından, UEFI BIOS'a Windows üzerinden erişmeniz gerekmektedir.


BIOS içinde dolaşmak


Her BIOS farklı olabildiğinden burada anlatacaklarımız, sizin BIOS'unuzda aynı şekilde yer almayabilir. BIOS arayüzünde dolaşmak için klavyenizdeki ok tuşlarını kullanmanız gerekir (fareyle kontrol edilebilen BIOS'lar nadir olsa da var). Hangi tuşları kullanabileceğiniz, genellikle ekranda görüntülenir.


Genellikle ok tuşlarıyla bir öğeyi seçmeniz ve Enter tuşuyla onaylamanız yeterlidir.


Tüm Konu: BIOS'un gizemlerini çözüyoruz

Resimlerle: 30 sıradışı PC bileşeni...

Kaynak: www.chip.com.tr