BiOSA GiRMEK ŞARTT Mi?

ADEM-KAYA
06-05-2009, 21:25   |  #1  
ADEM-KAYA avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

FORMAT ATARKEN NEDEN BiOAS GiRMELiYiZ??BEN GiRMEDEN FORMAT ATiYORUM.BeğendimRESET VE SONRA FORMAT..Ağzı kulaklarına varıyor

--MaTaDoR--
06-05-2009, 21:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
385 mesaj

dvd yada cdrom surucusunden boot etmek için giriyoruz normalde pc lerde ayalara gore genelde ilk olarak  hardısk üzerinden işlem görülür pc başlangıçında bu nedenle kurulum için yenıden başlattıgında cd dvd surucusunu okumaz biz onu aktif hale getirmek için biosa giriyoruz yada f8 yaparak başlatılmaını ıstedgıımız surucuyu secıyoruz

mancukya
06-05-2009, 21:53   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

makinede cd dvd boot acik oldugu icin atabiliyorsun, yada boot menu özelligi olan makinalarda f8 f12 falan gibi bas der o sekilde biosa girmeden format atilabilir.
Burda anlasilan su Bios ayarlarindan korkuyorsun ve bilmiyorsun gülerek yazdigina görede marifet gibi dusunuyorsun kusura bakma ama xp, vista vs vs cdsi takmayla boot ayari biosda yapilmamis bir makinaya format falan atamazsin daha önceden ayar yapilip ayarlar kurcalanmadiysa bunu yapabilirsin sende oldugu gibi.

loganwolverine
06-05-2009, 22:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

önyükleme veya pc yi optik sürücüden başlatmak için.
bütün bisolarda(eski bioslrda daha çok seki ankartlarda daha çok ) boot etmek için herhangibir seçenek olmadığı için bios tan optik sürücü boot ilk başlayan donanım ypılır.

artık boot etmek için f lere seçenek veriyorlar bütün mesele buuuu

Mustafa@PC
06-05-2009, 22:19   |  #5  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj
krals
FORMAT ATARKEN NEDEN BiOAS GiRMELiYiZ??BEN GiRMEDEN FORMAT ATiYORUM.BeğendimRESET VE SONRA FORMAT..Ağzı kulaklarına varıyor
Format cd si ile bilgisayarı başlatman için...Göz kırpma

karatutku49
07-05-2009, 18:04   |  #6  
Yıllanmış Üye
321 mesaj

Mustafa arkadaşımızın de dediği gibi.Yani pc ilk açıldığında bazı pclerde direk açılışta cd-rom (dvd-rom) u okumaz.Okuması için de biostan ayarlanır.
İşte Bios bunun için girilir.;)

pcman34
27-09-2009, 00:10   |  #7  
pcman34 avatarı
Yıllanmış Üye
728 mesaj

hehe konuyu hortlatıyorum ama ben laptopu ilk aldığımda ilk açılışı yapmadan 1. sıraya dvd yi seçtim teknik servistekiler (şu ilk kurulumu yaptığını sanan ama sadece yaptığı sistemin dilini seçmek olan kişiler) şaşkınlıkla bana baktı :DD:D:D:

ahmetkürkçü
27-09-2009, 00:20   |  #8  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
809 mesaj
Alıntı: pcman34  
hehe konuyu hortlatıyorum ama ben laptopu ilk aldığımda ilk açılışı yapmadan 1. sıraya dvd yi seçtim teknik servistekiler (şu ilk kurulumu yaptığını sanan ama sadece yaptığı sistemin dilini seçmek olan kişiler) şaşkınlıkla bana baktı :DD:D:D:
biraz hortlamış ama olsun sorun değil :)))