Bir harddisk hikayesi

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
mrcplus
22-01-2005, 10:08   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
564 mesaj

Öncelikle bundan bir buçuk gün önce windows me kullanıyordum.ve harddiskteki bozuk alan 150 mb olarak gözüküyordu.Ne yaptıysam düzelmedi yada azalmadı.Sonra son bir çare şu chip forumlarına kayıt olup mesaj göndereyim dedim kayıt işlemi gerçeklteşti fakat bir türlü kullanıcı adım ve şifremle giriş yapamadım.daha sonra meselenin üzerine kendim gideyim dedim.En basit yolu seçtim önce Linuxu kurmak.Dergiden aldığım mandrake linux 10.0 ı bilgisayarıma kurdum.Hatta bozuk olan bölüme kurdum.Ama hiç harddiskte ses seda yoktu.sistem açılırken biraz tıkırdıyordu okadar.Birde sistem başlarken linux diske hata denetimi yapıyor.onda da bir hata bulamadı.sorunum galiba çözüldü.
Ancak aklım almıyor.bu harddiskte bu kadar bozuk alan nasıl oluşabilir?Vede bir linuxu yüklemeyle sorun çözülebilirmi?

theironman
22-01-2005, 10:32   |  #2  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Bozuk alan Linux'u yüklemekle elbette çözülmez, hatta o bozuk alan zamanla yayılabilir de, maalesef bu böyle. Bozuk alanın oluşabilmesi için birçok varyasyon var, en basitinden hdd nin darbe yemesi, elektrik kesintisinin format anına denk gelmesi ve bunun gibi hdd nin hiç hoşuna gitmeyecek şeyler bu yapısal bozukluklara neden olabiliyor. o bozuk hdd nin ileride daha da kötüleşmesi sözkonusu, o nedenle o hdd yi elden çıkarmaya ve yeni bir hdd edinmeye bak.

Kansav
22-01-2005, 22:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
521 mesaj

Öncelikle diskine bir Low Level Format atmayı dene.Eğer problem lojikse düzelecektir.Yok fizikselse ve düzelmezse; elvis32 'ye +1

Banned
22-01-2005, 22:52   |  #4  
Banlandı
548 mesaj
alıntı:
Gönderen : mrcplus

Sonra son bir çare şu chip forumlarına kayıt olup mesaj göndereyim dedim kayıt işlemi gerçeklteşti fakat bir türlü kullanıcı adım ve şifremle giriş yapamadım.

Bu soruna bir cevap ötekine arkadaşlar zaten cevap vermiş.Sen eğer internet özelliklerinden güvenliği en üst seviyeye getiriyorsan hiçbir yere Kullanıcı ismi ve şifrenle giremezsin..Onu biraz düşür..

Kansav
24-01-2005, 23:38   |  #5  
Yıllanmış Üye
521 mesaj

mrcplus sen dediğim gibi Low Level Format attınmı? Sonuç nedir?

mrcplus
25-01-2005, 06:29   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
564 mesaj

Sonuç söyle tekrar windowsa geçtim ve bozuk alan gözükmüyor.Linux tan sonra harddiski ikiye ayırdım c ve d diye önceki bozuk alanlar c kısmının içinde idi ama şimdi yok :p
Ben aslında olayım çok öncdelere harddiski ilk aldığım günde olduğunu tahmin ediyorum.Tabi burada bilgisizlik kendini gösteriyor.zannedersem format atmadan harddiske windowsu yükledim galiba buradan da olabilir.Sonra sorun büyümüştür filan.
Ama şu an ses seda yok yani işler yoluna girdi gibi.Bakalım nolucak.
Birde Low level format şu quick formatın dışındaki tam formatsa evet attım değilse o da ne?nasıl yapılır?
Ancak şimdi atmaya hiç niyetim yok gibi.Bu kurduğum windows çökmezse yada terfi etmessem buna dokunmayacağım gibime geliyor.

Bir de şu bozuk alan zannedersem dosya paylaşım programlarından da kaynaklanmış olabilir.Bir oyun indirmiştim ve rar paketi şeklindeydi.Çalıştırdığımda bilgisayarı kilitledi ve restart attım galiba bu iki kez oldu.ondan sonra bozuk alan oluşmuştu.Bunu önce niye yazmadım anlayamadım.Neyse.
Bundan böyle bende dosya paylaşım programlarını kullanmamaya karar verdim.Böyle bilgisayarım daha sakin ve sessiz:p
Çok uzattım galiba:p

Son Düzenleme: mrcplus ~ 25 Ocak 2005 06:33
Kansav
25-01-2005, 21:42   |  #7  
Yıllanmış Üye
521 mesaj

İyi o zaman.Low Level Format 'ı forumu biraz okursan bulursun.Diskine uygun bir zamanda yüzey testi yaptır ne olur ne olmaz.Eğer bad sector varsa,tez zamanda birine itelemeye bak derim...

theironman
25-01-2005, 21:58   |  #8  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

... yoksa o hdd elinde kalır benden söylemesi.

mrcplus
26-01-2005, 18:48   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
564 mesaj

Harddisk satıyorum alan varmı?:pp
O biraz zor yani satması.Bakacağız artık.Bindik bir alemete gidiyoz kıyamete hesabı.
Kıyamet yaklaşırkende sizlerden öneride bulunmanız için istekte bulunacağım acaba hangi hardiski alsam diye.:b

Kansav
26-01-2005, 23:36   |  #10  
Yıllanmış Üye
521 mesaj

200 GB SATA 'dan aşağı almanı tavsiye etmem.Marka çok önemli değil...

theironman
27-01-2005, 00:10   |  #11  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

önemli bence, SEAGATE 200 GB alabilirsin.

berknos
27-01-2005, 01:23   |  #12  
Yeni Üye
32 mesaj

harddiskte veri kaybı bilgisayarın kasasına gelen bir darbeden dolayı olabilir ayrıca her harddiskte veri kaybı olur örneğin benim arkadaşımın 120 gb lık harddiskini 113 gb olarak kullanabiliyo.. zaten 150 mb çok küçük bir yer dert etme....

theironman
27-01-2005, 10:25   |  #13  
theironman avatarı
Genel Denetmen
8,347 mesaj

yalnız bir şeyi unutma berknos: Sinek de küçüktür ama mide bulandırır. Hasar ne kadar az da olsa ileride bu hasarın büyümesi mümkün. HDD böyle bir şey iste, kendi kendini bitirebilir.

Kansav
27-01-2005, 13:46   |  #14  
Yıllanmış Üye
521 mesaj

berknos, kasaya giren darbeden veri değil hard disk kaybedilir :)

mrcplus, sen o diski en kısa zamanda sat ve yenisini al.Satamasan bile hayati önemi olmayan datalarını bulunduracağın (mp3,film..vs) ikinci disk olarak takarsın...